Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 19 listopada 2018
Elżbiety i Seweryna
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 46 (1393) 2018-11-15
  W NUMERZE:
» MUZEUM MONET I MEDALI JANA PAWŁA II - ZAPRASZA
»  100 lat Niepodległości w Częstochowie. Było biało-czerwoni i radośnie
» „Święta miłości kochanej ojczyzny, czują cię tylko umysły poczciwe”
» IZBA REGIONALNA – WIELKIE OTWARCIE NA 100 LAT NIEPODLEGŁEJ
» Zaproszenie na charytatywny bal w Olsztynie
» POMOC DLA POLAKÓW NA WILEŃSZCZYŹNIE. Wielkie pakowanie darów
» Krzysztof Świertok świętuje 25 lat pracy na Jasnej Górze
» Dolina Miłosierdzia: rekolekcje ze św. Hildegardą
» Dzień Pluszowego Misia 2018
» Odpowiedź do artykułu: ,,Prywatne rancza w Częstochowie"


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
kultura
SZTUKA MŁODYCH. Jacek Malczewski w różnych konfiguracjach
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
13. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Wariacje na temat twórczości Jacka Malczewskiego”, organizowanego przez Zespół Szkół Plastycznych w Częstochowie miała swój finał 8 września 2016 roku. Rozdanie nagród i uroczysty wernisaż w Galerii szkoły był poprzedzony mistrzowskim wykładem prof. Teresy Grzybkowskiej pt. „Mitologie Malczewskiego”, wybitnego historyka sztuki, specjalizującej się w analizie twórczości Jacka Malczewskiego, autorki kilku książek na temat tego malarza.

– W roku jubileuszu naszej szkoły, będziemy niedługo obchodzić jej 70-lecie powstania, powróciliśmy tematycznie do twórczości naszego patrona. Malczewski okazał się niezwykle inspirujący dla młodzieży. Otrzymaliśmy 241 prac z 23 szkól plastycznych z całego kraju. Był to ewenement. Poziom prac okazał się wysoki, choć wątki tematyczne niekiedy powielały. Młodzież szła jakby pewnymi tropami inspirując się twórczością artysty. Niektóre motywy, jak autoportret Jacka Malczewskiego, Meduza, czy symbolika zawarta w obrazach artysty były częściej brane na warsztat. Jurorzy wybrali prace nowatorskie oraz różnorodne tematycznie i z zastosowaniem różnych technik. O poziomie tej edycji świadczy takt, że komisja konkursowa przyznała dwie pierwsze nagrody i aż trzynaście wyróżnień – mówi komisarz konkursu, nauczyciel w ZSP Cezary Stojek.
Konkurs zaistniał z inicjatywy dyrektor ZSP Anny Maciejowskiej, a przez wiele lat prowadził go Mirosław Czarnocki. Po jego śmierci pieczę nad przedsięwzięciem przejął Cezary Stojek. Ideą konkursu jest uczczenie patronów szkół plastycznych w Polsce. Byli to już, między innymi, Malczewski, Wyczółkowski, Brzozowski, Gerson, Hasior, Kantor, Witkacy. – Raz zdarzył się wyjątek. W ubiegłorocznej edycji konkurs dotyczył Stanisław Ignacy Witkiewicz – Witkacego. Nie był patronem szkoły, ale tym krokiem wywołaliśmy temat i szkoła plastyczna w Słupsku przyjęła jego imię – dodaje Cezary Stojek.
Pierwszą nagrodę otrzymały ex aueqo Małgorzata Jurczyk ze Zduńskiej Woli i Joanna Czajkowska z ZSP w Częstochowie; drugą – Jagoda Cerkiewnik z ZSP w Dąbrowie Górniczej, trzecią Mateusz Glen z ZSP w Częstochowie. Wystawa będzie dostępna do końca września 2016 roku


Powiedział „Gazecie Częstochowskiej”
Mateusz Glen
– Malczewski zainspirował mnie do stworzenia nowoczesnej wersji jego obrazu. Artysta przez zawarty symbolizm w swoich pracach zasługuje na szczególne poszanowanie i artystyczną uwagę. Każde jego dzieło zmusza do zatrzymania się i skupienia. Mój projekt obrazu wykonałem w komputerze na programach graficznych, pod kierunkiem pani Elżbiety Siwik. Muszę podkreślić, że każdy obraz na wystawie jest szczególny. Bardzo podoba się praca mojej koleżanki Krystyny Suchańskiej, udało się jej przedstawić Malczewskiego pod różnym kątem. Idealnie podkreśliła jego rolę w malarstwie. Nauka w szkole jest dla mnie niezwykle wartościowa, cały tydzień wypełniony jest zajęciami artystycznymi: malarstwem, rysunkiem, rzeźbą. Każda godzina poświęcana na sztukę pomoże mi w przyszłości został w pełni artystą. A pracę twórczą kocham.


URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl