Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 22 października 2018
Filipa i Kordulii
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 42 (1389) 2018-10-18
  W NUMERZE:
» KONFERENCJA PRASOWA W SPRAWIE AFERY HYBRYDOWEJ W CZĘSTOCHOWIE
» CZĘSTOCHOWA. Trwa okupowanie sali sesyjnej. Prezydent uciekł z sali obrad. Czy boi się mieszkańców?
» Czyszczenie jurajskich skał
» PRE_COP24: o polskich celach i priorytetach polityki klimatycznej
» KALENDARZ EKOLOGICZNY
»  36 milionów na budowę wałów przeciwpowodziowych
» Święto Poczty Polskiej – 460 urodziny Narodowego Operatora
» UNIWERSYTET HUMANISTYCZNO-PRZYRODNICZY ZAPRASZA NA KONFERENCJĘ
» ,,Solidarność" popiera Artura Warzochę
» BOOSTER MŚP - I w Regionie Booster Małych i Średnich Przedsiębiorstw
» TEATR PIASKU TETIANY GALITSYNY - MAŁY KSIĄŻĘ
» Maraton horrorów w Cinema City
»  BIEG CHARYTATYWNY „WOLNOŚĆ NA 5”
» III Ponadregionalny Festiwal Piosenki Podwórkowej
» Niemiecka młodzież w krzepickim liceum
» MIESZKANIE PLUS – rusza w Częstochowie
» CZĘSTOCHOWA. Wmurowanie aktu erekcyjnego pod Sąd Rejonowy
» Dobre perspektywy trzeba umieć wykorzystać
» Pasowanie na ucznia
» Artystyczna służba
» Jasna Góra w drodze do Niepodległości
» PROMOCJA KSIĄŻKI
» UROKI KAMPANII SAMORZĄDOWEJ
» 19 października - rocznica męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki
» WSPANIAŁA AKCJA PARTIOTYCZNO-EDUKACYJNA - „Częstochowa w godle zaklęta”
» Ruszy przebudowa stadionu Raków
» Będą się uczyć jak zachować się podczas ataku terrporystycznego
» LIST DO REDAKCJI. Za głośno na Skrze
» Dopłaty: ARiMR wypłaciła ponad pół miliarda zł zaliczek
» Pomoc po suszy: ARiMR wypłaciła rolnikom ponad 403 mln zł


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
sprawy społeczne
Obowiązek ubezpieczenia społecznego tematem XXVI Konferencji PSUS
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Czym jest obowiązek ubezpieczenia społecznego, jaka była jego ewolucja, kogo dotyczy i jakie pojawiają się na jego tle wątpliwości były przedmiotem kolejnej Konferencji Naukowej Polskiego Stowarzyszenia Ubezpieczenia Społecznego, która odbyła się w Złotym Potoku koło Częstochowy, 15 i 16 września 2016 roku. W spotkaniu uczestniczył częstochowski parlamentarzysta - senator Ryszard Majer. List na ręce organizatorów przesłał poseł Szymon Giżyński.


Polskie Stowarzyszenie Ubezpieczenia Społecznego swymi początkami sięga lat 80 tych i jego celem jest dążenie do rozwoju i popularyzacji idei ubezpieczenia społecznego, doskonalenia systemu ubezpieczenia społecznego poprzez kontakty przedstawicieli nauki i praktyki w tej dziedzinie, a także szerzenia wiedzy z zakresu ubezpieczeń społecznych. Działalność stowarzyszenia to m.in. organizacja konferencji i seminariów z zakresu problematyki ubezpieczeń społecznych. Konferencje PSUS stanowią ważny głos w popularyzacji wiedzy o ubezpieczeniach społecznych, podczas których podejmowane są tematy ważne dla całego społeczeństwa z zakresu zabezpieczenia społecznego.
W dniach 15-16 września w Złotym Potoku, w samym sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej odbyła się ogólnokrajowa XXVI Konferencja Naukowa Polskiego Stowarzyszenia Zabezpieczenia Społecznego, której referaty były związane z obowiązkiem ubezpieczenia społecznego.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Sejmu i Senatu RP, władz samorządowych z terenu powiatu częstochowskiego, Prezes ZUS Pani prof. Gertruda Uścińska oraz członkowie Zarządu - Pani Dorota Bieniasz oraz Pan Paweł Jaroszek, przedstawiciele KRUS, Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, naukowcy zajmujący się problematyką ubezpieczenia społecznego, członkowie PSUS oraz pracownicy ZUS. Konferencja odbywała się pod patronatem medialnym Tygodnika Gazety Częstochowskiej.
Ewolucję obowiązku ubezpieczenia społecznego przedstawił w swoim wystąpieniu Pan Antoni Malaka dyrektor oddziału ZUS we Wrocławiu, zwracając uwagę na rozszerzający się krąg osób podlegających ubezpieczeniom społecznym, mnogość tytułów, których mamy już łącznie 26.
Pan prof. Radosław Pacud – Kierownik Katedry Ubezpieczeń z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach wygłosił referat na temat „Roli przymusu w ubezpieczeniach społecznych”. W swoim wystąpieniu autor próbował określić czym jest przymus ubezpieczeniowy oraz jaką pełni rolę w ubezpieczeniach społecznych. Prof. podkreślił, że nie ma ubezpieczeń społecznych bez przymusu.
Referat na temat problemów związanych z podleganiem ubezpieczeniu społecznemu w świetle przepisów dotyczących koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego przedstawił w swoim wystąpieniu Pan dr Maciej Zieliński – członek Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego. Autor zwrócił uwagę na kontrowersje związane z ustalaniem ustawodawstwa właściwego osób prowadzących działalność gospodarczą, osób wykonujących umowy zlecenia na terenie państw Unii Europejskiej, czy delegowania równoległego, gdzie nakładają się krajowe przepisy zbiegowe oraz przepisy koordynacyjne. Zaznaczył problem związany z brakiem definicji „obrotu” w przepisach prawa polskiego, dodatkowo zaproponował, aby przy ustalaniu ustawodawstwa brać pod uwagę przychód.
Temat dotyczący zbiegów tytułów ubezpieczeń społecznych przedstawiła Pani dr Małgorzata Olszewska dyrektor II Oddziału ZUS w Łodzi, która w swoim wystąpieniu przeprowadziła uczestników przez problematykę podlegania ubezpieczeniom społecznym. Zwróciła uwagę na zmiany w przepisach, które w ostateczności sprecyzowały zasady dotyczące podlegania ubezpieczeniom w przypadku zbiegu tytułów ubezpieczenia z umowami zlecenia, prowadzeniem działalności gospodarczej, emeryturą, rentą czy innymi tytułami do ubezpieczeń. Pani dr zwróciła uwagę na problem unikania ponoszenia obciążeń z tytułu dodatkowych tytułów. Wskazała również na zmiany w przepisach, które pokazują jak płatnicy, a często sami ubezpieczeni poszukują nowych luk prawnych.
Pan dr Tomasz Lasocki z Uniwersytetu Warszawskiego przedstawił najważniejsze problemy związane z zakresem podmiotowym ubezpieczenia emerytalnego i rentowego, stawiając w swoim wystąpieniu hipotezę o braku swobody ustawodawcy w decydowaniu o tym, które podmioty będą objęte ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym.
Natomiast obowiązkowe i dobrowolne podleganie ubezpieczeniu chorobowemu a prawo do świadczeń z tytułu choroby i rodzicielstwa przedstawił w swoim referacie Pan Krystian Ryś doktorant Uniwersytetu Opolskiego.
Konferencję zakończyła Pani dr Helena Pławucka przedstawiając odrębny system ubezpieczenia społecznego rolników. Autorka w swoim wystąpieniu przedstawiła w zestawieniu z orzecznictwem sądowym problemy związane z obowiązkiem ubezpieczenia społecznego rolników.
W podsumowaniu konferencji Pani Hanna Zalewska Przewodnicząca Oddziału Warszawsko-Łódzkiego PSUS, podziękowała wszystkim za uczestnictwo w spotkaniu i merytoryczną dyskusję, potwierdzającą, że tego typu panele są potrzebne i należy je kontynuować.


Katarzyna Mołas, II Oddział ZUS w Łodzi


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl