Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 18 października 2018
Łukasza i Juliana
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 42 (1389) 2018-10-18
  W NUMERZE:
» KONFERENCJA PRASOWA W SPRAWIE AFERY HYBRYDOWEJ W CZĘSTOCHOWIE
» CZĘSTOCHOWA. Trwa okupowanie sali sesyjnej. Prezydent uciekł z sali obrad. Czy boi się mieszkańców?


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
kultura
Warto odwiedzić Miejską Galerię Sztuki
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
„Przez dziurkę od klucza” Natalii Talarek-Oswald, „Pokój z widokiem” Barbary Skąpskiej i „55/30” Tomasza Lubaszki to propozycje Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, które można zobaczyć do 16 października tego roku.

Autorką pierwszej propozycji jest urodzona w 1983 roku w Mielcu artystka. Natalia Talarek-Oswald jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, w latach 2007-2008 odbyła Stypendium Socrates Erasmus w Accademia di Belle Arti di Catania we Włoszech, w 2010 – kurs ilustracji w książkach dla dzieci w Accademia Drosselmeier również we Włoszech. W 2012 roku założyła Tęczówka Studio – pracownię warsztatową i ilustratorską, odtąd zajmuje się organizacją i prowadzeniem warsztatów plastycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych; współpracuje z instytucjami kultury, bibliotekami, szkołami, klubokawiarniami. Jej prace udostępnione na wystawie to właśnie ilustracje książkowe, zapraszające – jak mówi autorka – „do zaglądnięcia przez dziurkę od klucza do dawno nieodwiedzanego pokoju, tego, o którym nikt nie pamięta, na ostatnim piętrze, na końcu korytarza. To miejsce czeka na swojego odkrywcę-podglądacza, żeby ukazać mu swoje tajemnice – ciemne zakamarki pełne niedomówień, puste krzesła czekające na gości, koślawy stół, cień w lustrze zawieszony wpół zdania. Co się dzieje za drzwiami myśli – w szufladach wypchanych niejasnościami, niezadanymi pytaniami, scenariuszami nieodbytych rozmów, notesami w linie marzeń i w kratkę planów, w niedomykających się szafach przepełnionych nadgryzionymi formami po nieobecnych?(...)".
Na drugiej z wystaw prezentowane są prace Barbary Skąpskiej, urodzonej w 1938 roku, a zmarłej przed rokiem malarki. Barbara Skąpska to absolwentka Studium Grafiki na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom w 1963 roku, pod kierunkiem profesorów Konrada Srzednickiego i Witolda Chomicza. Jej prace zaliczane są do nurtu symbolicznego. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą oraz w indywidualnych; przez ponad 20 lat prowadziła Galerię Gil, działającą przy Politechnice Krakowskiej, organizując liczne wystawy znanych i cenionych artystów. W jej pracach przedstawione są niedookreślone sylwetki ludzi i przedmiotów, cienie i sugestie przestrzeni. Częstochowska Galeria udostępniła jej 50 obrazów i 10 grafik.
Trzecią propozycją są prace Tomasza Lubaszki. W piątek 16 września świętował w MGS dwa jubileusze, zawarte symbolicznie w tytule wystawy – 55 urodziny oraz 30-lecie pracy artystycznej. Tomasz Lubaszka jest absolwentem częstochowskiej WSP. W latach 1984-1986 pracował w macierzystej uczelni jako stażysta-asystent. Jego prace trafiły do najlepszych galerii w Polsce, wystawiał też za granicą. W swoim dorobku ma ponad sto wystaw indywidualnych, udział w 120 wystawach zbiorowych oraz liczne nagrody i wyróżnienia. – Tomasz Lubaszka jest artystą powszechnie znanym, ma ważna pozycję w polskiej sztuce współczesnej, między innymi dlatego, że wypracował dla siebie indywidualny warsztat twórczy, a przy tym bardzo osobiste podejście do tematu. Z jednej strony jest to sięganie po motywy mitologiczne, po naszą historię cywilizacji, sięganie do mitologii, do uniwersaliów, a z drugiej strony wspomniany wcześniej warsztat, bo o Tomaszu Lubaszce mówi się, że maluje piaskiem. To oczywiście nie jest zupełnie dosłowne, faktura i struktura jego prac rzeczywiście takie skojarzenia nasuwają. To jest malarstwo dość monochromatyczne, on się porusza w pewnej określonej gamie barw, ale przy tym jest bardzo konsekwentny i ten świat który tworzy przed odbiorcą na swojej wystawie jubileuszowej daje właśnie takie poczucie spójności, konsekwencji, a jednocześnie zaprasza do poznawania tajemnic samego artysty przez jego sztukę, a także przez nas samych – mówi Joanna Matyja z MGS.
Wystawa prac Tomasza Lubaszki oraz trzy inne będące w zasobach MGS zostały udostępnione podczas XIII Nocy Kulturalnej (17/18.09). – Jedną z atrakcji tegorocznej Nocy Kulturalnej był pokaz mody zrealizowany dzięki współpracy ze Szkołą im. Władysława Reymonta. Mieliśmy przy tym niesłychaną nową jakość, bo było to połączenie pewnego zakresu sztuki jakim jest projektowanie ubioru z wystawą – dodaje Joanna Matyja.KG


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl