Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Niedziela, 25 lutego 2018
Wiktora i Cezarego
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   

  Nr 8 (1355) 2018-02-22
  W NUMERZE:
» Hołd dla ,,Warszyca" - Żołnierza Niezłomnego
» Wiara i rodzina
» ZŁOTA PIĄTKA W OKF
» Życzenia dla Jubilatki
»  W Częstochowie rusza Wielkie Badanie Wzroku
» Cézanne. Portrety życia
» Częstochowska firma zadba o jakość ciężarówek produkowanych przez Mercedes-Benz
» 200 lat zaśpiewano w Herbach
»  Zima groźna dla chorych na POChP
» Zaproszenie do udziału w plenerze
» Koncertowy Dzień Koiet w Mstowie
»  Test 4K – badanie dla świadomego mężczyzny
» Wielkanocny Konkurs Plastyczny "MOJA WIELKANOC" 2018
» Najlepsi sportowcy 2017
» Ciekawe ozdobne owoce z ogrodu
» ,,Stąd Nasz Ród
» Paliwa coraz mniej alternatywne!


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_22 kopia

MaxBramy-net.jpg

UmarzanieDlugow.jpg

tartak-int

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Karol-prawoJazdy-int.jpgr e k l a m a
ekologia
Zwierzęta przygotowują się do zimy
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Już od przeszło dwóch tygodni mamy jesień – nie tylko kalendarzową. Leśne życie zmienia swój tryb, zwierzęta przygotowują się do zimy, a niektóre z nich właśnie teraz łączą się w pary. O życiu leśnych zwierząt w tej szczególnej porze roku opowiada Marek Szostak z Nadleśnictwa Złoty Potok.

Jakie zwierzęta zamieszkują złotopotockie lasy?
– Są to: łosie, jelenie, sarny, dziki, daniele, muflony, lisy, jenoty, borsuki, norki amerykańskie, tchórze, piżmaki, zające, kuny, bażanty, kuropatwy, wilki, bobry, żurawie, dudki, dzięcioły, orły, wiewiórki oraz wiele innych zwierząt i owadów pożytecznych jak i szkodliwych.

Najbliższe tygodnie to okres godowy niektórych zwierząt – które to zwierzęta?
– Jesień to okres godowy zwierząt kopytnych, takich jak jeleń, daniel, łoś czy dzik. Okresy godowe poszczególnych gatunków mają swoje nazwy: dla jeleni jest to rykowisko, dla łosi – bukowisko, dla dzików – huczka, a dla danieli – bekowisko. W okresie rykowiska można usłyszeć charakterystyczne ryki. W ten sposób byki stadne oznajmiają swoje władanie nad chmarą i ostrzegają rywali przed zbliżeniem się do niej.

W tym czasie zwierzęta bywają bardziej rozdrażnione i zagrażają człowiekowi, który akurat przebywa w lesie?
– Zwierzęta w tym czasie zajęte są obroną własnego terytorium i czasem mogą być niebezpieczne, dlatego lepiej nie podchodzić za blisko. Z uwagi na własne bezpieczeństwo lepiej obserwować je z dalszej odległości.

Czy w okresie zimowym, gdy brakuje pożywienia, zwierzęta opuszczają lasy i wędrują do ludzkich siedlisk?
– Mogą zdarzyć się tego typu sytuacje, że w przypadku gorszych warunków, gdy jest mało pokarmu, zwierzęta szukają go poza miejscem swojego bytowania i udają się tam, gdzie ten pokarm można w łatwy sposób zdobyć. Dlatego dostępnych jest wiele filmów, na których zwierzęta leśne żerują na osiedlach, zagrodach, w miejscach, gdzie ten pokarm się znajduje.

Czy można dokarmiać zwierzęta w okresie zimowym?
– Jeżeli chodzi o dokarmianie, to należy dokarmiać zwierzynę w okresie silnych mrozów i pokrytą grubą warstwą śniegu, kiedy pokarm jest trudno dostępny. Nieumiejętne dokarmianie poprzez podawanie zepsutej czy niewłaściwej karmy oraz w okresie, w którym pokarm jest dostępny może doprowadzić do odwrotnego efektu. Pokarm powinien być różnorodny i jak najbardziej zbliżony do tego co zjadają w naturze. Dlatego w paśnikach powinno znaleźć się nie tylko samo siano, ale również karma treściwa, czyli zboża, pędy drzew i krzewów oraz sól, która jest niezbędna w okresie zimowym.
Dokarmianiem zwierzyny zajmują się głównie koła łowieckie, które oprócz uzupełnianiu paśników zakładają i gospodarują na poletkach łowieckich czy też pasach zaporowych.

Rozmawiała ANNA GAUDY
*
Nadleśnictwo Złoty Potok obejmuje swym zasięgiem 18.163 ha terenów leśnych Skarbu Państwa oraz 9.506 ha lasów nadzorowanych. Tworzą je dawne lasy prywatnych własności, z których część finalnie, po zakończeniu I wojny światowej przeszła na rzecz Skarbu Państwa. Największy z majątków – Złoty Potok należał do rodu Szreniawitów. W XVIII w. kolejnymi właścicielami lasów złotopotockich byli Koniecpolscy, Potoccy i Krasińscy. Ostatnim właścicielem był hrabia Raczyński. Nadleśnictwo Złoty Potok w obecnych granicach powstało w 1972 roku z połączenia trzech Nadleśnictw: Złoty Potok, Olsztyn i Julianka, a w 1974 roku dołączono północną część Nadleśnictwa Rzeniszów.
Zasięg terytorialny Nadleśnictwa obejmuje powiaty: częstochowski, myszkowski i częściowo woźnicki, w tym gminy: Rędziny, Mstów, Przyrów, Janów, Olsztyn, Kamienica Polska, Poczesna, Poraj, Koziegłowy, Żarki, Niegowa, Starcza, Lelów oraz miast: Żarki, Myszków, Częstochowa, Woźniki i Koziegłowy.
Obręb leśny Złoty Potok to zarówno tereny równinne, płaskie – głównie północna i środkowa część obrębu, jak również wyżynne, pofałdowane, wypiętrzone z jarami, dolinami i płaskowyżami – występują tam wapienne wzgórza, ostańce i jaskinie. Wysokość nad poziom morza waha się w granicach od 230 m n.p.m. w Leśnictwie Stawki, poprzez 400 m n.p.m. w Leśnictwie Zrębice na terenie rezerwatu „Sokole Góry” (wzgórze „Pustelnia”), do 423 m n.p.m. w Leśnictwie Żarki w uroczysku „Czarny Kamień”.

Materiał ukazał na stronie: "Częstochowska Gazeta Ekologiczna" (wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.


ANNA GAUDY


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl