Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 19 lutego 2018
Konrada i Arnolda
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   

  Nr 7 (1354) 2018-02-15
  W NUMERZE:
» Regionalny Fundusz Gospodarczy. Giełda rolno-spożywcza za trzy lata
»  INTERWENCJA. PKS Częstochowa S.A.. Trzeba poprawić rozkład jazdy
» Transport ekologiczny
»  Zielone czeki dla aktywnych przyrodników
» OSZCZĘDZAJMY WODĘ
» KONKURS PRZYRODNICZY. Parki narodowe w plastycznej inspiracji
» PATRIOTYCZNA WYSTAWA. Orzeł – symbol patriotyzmu
» W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców
» WIELKIE DERBY. AZS Częstochowa vs. Exact Systems Norwid – 3:0
» Przede wszystkim dobro dziecka
»  Uniwersytet coraz bliżej
» Miał być i będzie… Uniwersytet Częstochowski!
» OŚWIATA. Reforma wyszła naprzeciw oczekiwaniom rodziców
» Plener w Złotym Potoku. W zimowym, ale słonecznym nastroju
» Pani Europoseł zaprasza
» Częstochowianie na pomoc Żydom. Świadectwa
» POWSTANIE STYCZNIOWE. Bitwa pod Kruszyną – 29 sierpnia 1863 roku
»  HISTORYCZNA MAPA CZĘSTOCHOWY. Kazimierz Pułaski. O częstochowskich pomnikach bohatera słów kilka.
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Porucznik Bolesław Grzewiński
» GINĄCE MIASTO. WILLA POŚRÓD SADÓW - CZĘSTOCHOWSKI EDEN
» KARTKI Z KALENDARZA. KALENDARIUM LUTEGO
»  2. Zabezpieczenie żywnościowe miasta Częstochowy (cd.)
» Muzeum Katyńskie w Warszawie upamiętniło postać Władysława Sebyły
» Niezbędny składnik w każdej kuchni – Dolnośląska Mąka Tortowa z Młyna Jaczkowice - KONKURS
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Ppłk Zygmunt Żywocki (1898-1969)
» Nowe nazwy ulic w Częstochowie, czyli uhonorowanie wybitnie zasłużonych
» Częstochowskie szkoły wśród najlepszych w olimpiadzie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych
»  Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym 2018
» Hołd dla ,,Warszyca


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_22 kopia

MaxBramy-net.jpg

UmarzanieDlugow.jpg

tartak-int

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Karol-prawoJazdy-int.jpgr e k l a m a
publicystyka
Nasz wiek osiemnasty…
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
O analogiach pomiędzy sytuacją geopolityczną i wewnętrzną Polski w XVIII wieku i współcześnie – powiedziano i napisano w ostatnich latach bardzo wiele.


Jeżeli zgodnie z faktami historycznymi i metodologicznie poprawnie wskażemy na owe podobieństwa, ale i zaczniemy dostrzegać różnice, to obie konstatacje – dla polskiej myśli politycznej AD 2016 – okażą się równocenne. Podobieństwa bowiem, między XVIII wiekiem a współczesnością, wskażą na trwałe dla Polski – niebezpieczeństwa, różnice zaś – na pojawiające się dla nas szanse.

Podobieństwa, czyli Niemcy i Unia Europejska

W XVIII wieku Polsce zagrażały dwa żywioły: rosyjski i niemiecki, zorganizowany w dwa państwa – Prusy i Austrię. Dzisiaj jest podobnie. Rolę Prus odgrywają Niemcy Angeli Merkel, rolę Austrii – Unia Europejska Angeli Merkel. Suwerenne Niemcy próbują nas zdominować, przede wszystkim, na swój własny rachunek, ale czynią to przemyślanie: dla osłony i asekuracji swych narodowych celów - dominacji nad Polską – używają podporządkowanej sobie Unii Europejskiej.

Niemcy bowiem otoczyły protektoratem i kontrolują stan rzeczy i trwały proces, w którym gospodarczo-finansowo-cywilizacyjne wpływy w Polsce: francuskie, hiszpańskie, włoskie, belgijskie, holenderskie, a nawet portugalskie czy duńskie są większe, niż Polski na obszarze Francji, Hiszpanii, Włoch, Belgii, Holandii, a nawet Portugalii czy Danii. Przecież to nie kto inny, jak Portugalczycy, zdominowali polski handel hurtowy i detaliczny – w postaci tych wszystkich „żabek” czy „biedronek”, a Duńczycy umacniają się coraz bardziej na terenie Polski w przetwórstwie rolno-spożywczym. Rządy PO-PSL ani nie chroniły polskiego rynku, ani, tym bardziej, nie odpowiadały swym europejskim partnerom, w ten sam sposób: symetrycznie – pięknym za nadobne.

Tak, jak po Połtawie – od 1709 roku – Rosja Piotra I rościła sobie prawo i miała apetyt na całą Polskę, tak dzisiaj Niemcy Angeli Merkel chcą – także dzięki swemu władztwu w Unii Europejskiej – rozciągnąć swe wpływy nad całą Polską. Dodajmy pospiesznie: za, przynajmniej tymczasowym, przyzwoleniem Rosji Putina.

Tak, jak w XVIII wieku, czynnikiem paraliżującym funkcjonowanie państwa i wiodącym wprost ku utracie suwerenności i niepodległości była zmowa i brak zgody Rosji, Prus i Austrii na reformy ustrojowe i wojskowe w Rzeczpospolitej; tak obecnie czynnikiem nacisku na Polskę pozostaje kwestia naszego swobodnego, niekwestionowanego i suwerennego rozwoju gospodarczego. To na dzisiaj i na jutro – polskie: być albo nie być.

Tak, jak w XVIII wieku, wrogowie Polski wspierali i wychwalali ówczesnych polskich zdrajców i renegatów, tak i dzisiaj: mocarze Wschodu i Zachodu chwalą to, co dla nich wygodne i swoich polskich popleczników, skądinąd, tym samym, przyczyniając się do ich precyzyjnej identyfikacji.

Różnice, czyli nadzieje

Czas najwyższy, by w tym miejscu przedstawić ważne różnice sytuacji Polski w XVIII wieku i współcześnie, zwłaszcza te – możliwe do spożytkowania, dzięki werdyktowi narodu 24 maja i 25 października 2015 roku.

W Warszawie, od jesieni ubiegłego roku, rządzą polscy patrioci, w imię polskiej racji stanu i polskiego interesu narodowego, posiadając przy tym bardzo silną legitymację do sprawowania władzy. Jest bowiem Prawo i Sprawiedliwość pierwszą, polską formacją polityczną, która, po 1989 roku, z woli narodu, w demokratycznych wyborach, uzyskała samodzielną większość parlamentarną: w Sejmie i Senacie.

Po dramacie i zapaści rządów PO i PSL, Polska jest wreszcie krajem traktowanym przez sojuszników i nie-sojuszników – poważnie, jako państwo czynnie i realnie praktykujące swą suwerenność. Zakończyły się, 25 października 2015 roku, rządy oparte na tchórzostwie i cwaniactwie. Cynicznym tchórzostwie – na zewnątrz – w Europie, w imieniu Polaków. Cynicznym cwaniactwie – do wewnątrz – wobec Polaków.

W celu wygrywania polskich spraw w Unii Europejskiej powinniśmy się posługiwać, między innymi, metodą precedensów, czyli włączyć do naszego modus operandi prekursorskie i udane próby załatwiania swoich narodowych interesów przez Niemcy, Danię, Luksemburg, Węgry i pozostałych członków UE.

Na obszarze Polski nie ma obcych wojsk, są wojska sojusznicze – żołnierze z amerykańskich jednostek NATO – i będzie ich coraz więcej. Dzisiejszą Targowicę – czyli KOD, PO, Nowoczesną i ich paputczików – wspierają nie obce wojska, lecz Komisja Wenecka i biurokracja brukselska, co prawda ideologicznie sfanatyzowana, ale, jak się zdaje, skazana na pragmatyzm, z nadmiaru kłopotów własnych.

Polskie siły patriotyczne nie mają złudzeń i nie dają się wciągnąć w pułapkę orientacji rosyjskiej versus niemieckiej, pojętej alternatywnie i asekurancko: jedna przeciw drugiej i do tego jeszcze – niby w polskim interesie. Przecież to, co czyniła do niedawna ekipa PO-PSL: uprawianie orientacji na Rosję (Komorowski, PSL) i na Niemcy (Tusk, Sikorski), pozornie osobne i konkurencyjne – tylko podbijało stawkę w dziele unicestwiania Polski.

Trzeba także wiedzieć i pamiętać, że wszystko, co przeciwko Polsce czynią: Rosja lub Niemcy, czynią to na wspólny, rosyjsko-niemiecki rachunek i we wspólnym interesie, często dla doraźnych celów, zawsze – w długofalowej perspektywie.

Te okoliczności, czyli różnice między sytuacją Polski w XVIII i XXI wieku, są dla nas korzystne, bo oznaczają nasze – wcale nie małe – pole manewru. Wie o tym dobrze Jarosław Kaczyński, co przekłada się na Jego stanowcze „Nie cofniemy się ani o krok”, wypowiedziane, między innymi, w wywiadzie dla „Gazety Polskiej”.
Szymon Giżyński


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl