Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 22 lutego 2018
Marty i Małgorzaty
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   

  Nr 8 (1355) 2018-02-22
  W NUMERZE:
» Hołd dla ,,Warszyca" - Żołnierza Niezłomnego
» Wiara i rodzina
» ZŁOTA PIĄTKA W OKF
» Życzenia dla Jubilatki


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_22 kopia

MaxBramy-net.jpg

UmarzanieDlugow.jpg

tartak-int

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Karol-prawoJazdy-int.jpgr e k l a m a
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Regionaliści o dziejach Częstochowy i województwa
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
W sobotę, 15 października, o godz. 9.00 w sali sesyjnej Urzędu Miasta odbędzie się V Sympozjum Historyków Regionalistów Ziemi Częstochowskiej.Celem Sympozjum organizowanego przez Częstochowski Klub Miłośników Historii im. mec. Jana Pietrzykowskiego jest prezentacja rezultatów pracy częstochowskich regionalistów – historyków oddanych badaniom dziejów miasta i regionu.

Ciekawie zapowiada się prezentacja jednego z wątków historii Częstochowy – jako jednego z ośrodków wytwarzania instrumentów muzycznych. Przypomniane zostaną znane w świecie polskich artystów plenery „Jurajska Jesień” z lat 1975-1998. Nie zabraknie również tematów z historii bardziej odległej, takich jak: działalność Ks. Metlera w latach 1909-1938, czy fotoreportaż z pola walki 7. Dywizji Piechoty 1-4 IX 1939.

Jako że celem Sympozjum jest także popularyzowanie dziejów dawnego województwa częstochowskiego, zostaną zaprezentowane takie tematy jak działalność dawnej Biblioteki Wojewódzkiej na przykładzie bibliografii regionu częstochowskiego czy ochrona zdrowia w okresie dawnego województwa częstochowskiego w latach 1975-90. W drugiej części spotkania przewidziano pokaz wybranych filmów dokumentalnych o Częstochowie od początku XX w. do lat 30.

Patronat nad Sympozjum objął Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Początek o godz. 9.00 w sali sesyjnej Urzędu Miasta przy ul. Śląskiej 11/13.

Szczegóły programu na stronie: http://historycy.czestochowa.pl/


Na zdjęciach: VI Międzynarodowy Plener ,,Jurajska Jesień”, instrumenty muzyczne wyprodukowane w dawnych częstochowskich firmach Stefana Malko i Leona Gawrona.
,Instrument-z-firmy-Malko.JPGr


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl