Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 23 stycznia 2018
Ildefonsa i Rajmunda
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   

  Nr 3 (1350) 2018-01-18
  W NUMERZE:
» Pierwszy bal studniówkowy w Częstochowie
» Życzenia w Rzerzęczycach
» KONFERENCJA NA AJD. „Z dziejów Kresów Wschodnich. Lwów”
» EKOMIASTO. Karmniki dla ptaków
» Park dla piesków
» EKOWYWIAD. Przyrodę chronimy i kształtujemy
» Noworoczne spotkanie w "Civitas Christiana"
» 155. rocznica Powstania Styczniowego 1863 roku
» Powstanie Styczniowe w regionie częstochowskim
» Ślady Powstania Styczniowego na częstochowskich cmentarzach
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Takich ludzi już nie ma, czyli wspomnienie o inżynierze Klemensie Kanczewskim
» KARTKI Z KALENDARZA. KALENDARIUM STYCZNIA
» GINĄCE MIASTO. Przedsiębiorstwo Kohna
» WYDAWNICTWA CZĘSTOCHOWSKIE
»  SIATKÓWKA. AZS Częstochowa kontra TSV Sanok: 3:1
» Nowy sponsor „Włókniarza”
» Pierwszy sparing Rakowa w przerwie zimowej
» Zespół „Poraj” na podium!
» Sylwestrowy postrzał
» 90 lat Orkiestry Dętej OSP w Konopiskach
» 155. rocznica Powstania Styczniowego
»  3. rocznica Mszy dla singli
» 


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

Kris Sublimacja.jpg

MaxBramy-net.jpg

UmarzanieDlugow.jpg

tartak-int

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Karol-prawoJazdy-int.jpgr e k l a m a
sprawy społeczne
Sztafeta Pokoleń w DPS „Kombatant”
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
W Domu Pomocy Społecznej „Kombatant” na warszawskim Bemowie 10 października 2016 roku, z okazji 72. rocznicy zakończenia Powstania Warszawskiego, odbyło się uroczyste spotkanie z Weteranami Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Marszałek Józef Piłsudski w 1912 r. powiedział: "Pragnę zbudować most między teraźniejszym pokoleniem a pokoleniem 1863 r. I sądzę, że gdybym miał przed sobą ludzi z tamtych czasów, to powiedzieliby mi tak, jak ja sobie nieraz mówię: Zginęliśmy nie darmo i nauka dla was ze śmierci naszej płynąć może".

Kontynuując tę myśl Komendanta, z okazji 72. rocznicy zakończenia Powstania Warszawskiego, stowarzyszenie Pokolenia Niepokornych zorganizowało uroczyste spotkanie z Weteranami Walk o Niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej w DPS "Kombatant". Podstawową w nim rolę odegrała młodzież, która przygotowała Kombatantom kartki z życzeniami, a Orlęta Związku Strzeleckiego RP wspólnie z mieszkańcami placówki odśpiewały pieśni z Powstania Warszawskiego.

Pragniemy zbudować most, przez który najmłodsze pokolenia Rzeczypospolitej będą czerpać wartości przyświecające pokoleniom II RP.

Pierwsza część spotkania odbyła się przed budynkiem DPS „Kombatant”, przy pomniku upamiętniającym weteranów walk Powstania Warszawskiego.

Dobrze się dzieje, że kilka pokoleń gromadzi się dzisiaj na uroczystości w Domu Pomocy Społecznej „Kombatant”, aby z jednej strony oddać hołd tym, którzy zginęli w trakcie II wojny światowej i w Powstaniu Warszawskim, ale też podziękować tym, którzy są wśród nas. Bo Wy, Drodzy Kombatanci, jesteście dla nas – naszego pokolenia i następnych - niedoścignionym wzorem tego, jak kochać i służyć Polsce. To dobrze, że młodzi ludzie – organizatorzy dzisiejszego spotkania - chcą spotykać się z Wami, ponieważ możecie przekazać im te wszystkie wartości, które były udziałem Waszego pokolenia. Te wartości, o których mówił Adam Lewandowski, a które Wy wynieśliście ze swoich domów, przez mijające i następujące po sobie pokolenia są niezmienne. Jedną z tych wartości jest: Niepodległość Rzeczypospolitej. Dziękujemy Wam, że chcecie spotykać się z młodymi ludźmi, że chcecie zarażać ich miłością do Polski, która była i jest udziałem Waszego życia. – zwrócił się do uczestników spotkania p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Okolicznościowe przemówienia oraz ceremonia składania kwiatów przed pomnikiem zakończyło pierwszą część uroczystości. Drugą, słowno-muzyczną, przygotowali Pensjonariusze DPS „Kombatant” oraz Orlęta Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej Polskiej.Władze samorządowe reprezentowali burmistrz Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy Michał Grodzki oraz radna Dzielnicy Praga-Północ Teresa Mioduszewska. Władze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej reprezentował Skarbnik Zarządu Głównego ŚZŻAK Maciej Jarosiński. Kierownictwo DPS „Kombatant” reprezentowała p.o. dyrektora placówki Agata Krupińska.Spotkanie było współorganizowane przez Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Urzędu Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy.Głównym założeniem uroczystości była realizacja myśli tzw. Sztafety Pokoleń, która połączy pokolenia II RP z pokoleniami Polski współczesnej. Tak się stało. Spotkaniem tym chcieliśmy także sprawić pensjonariuszom po prostu radość faktem, że najmłodsza generacja Polski niepodległej pamięta o swoich Bohaterach.r


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl