Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 23 października 2018
Teodora i Seweryna
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 43 (1390) 2018-10-25
  W NUMERZE:
» WYBORY SAMORZĄDOWE 2018. W Częstochowie nie będzie drugiej tury


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
OKP Gaude Mater zaprasza
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
17 Pn godz. 18.00 Nowy cykl spotkań : "Zbisław Janikowski rozmawia z … "

W spotkaniu uczestniczy Częstochowski Chór „Pochodnia”
Rzemieślniczy Chór Męski ,,Pochodnia" szczyci się nieprzerwaną działalnością od 85 lat. Nawet w okresie okupacji hitlerowskiej członkowie ,,Pochodni" śpiewali w częstochowskich kościołach. Chór był nie tylko zespołem śpiewaków, ale także grupą ludzi zaangażowanych społecznie. Jeszcze przed II wojną światową prowadził stołówkę dla biednych dzieci, czy uczestniczył w symbolicznym pochówku Józefa Piłsudskiego oraz zbierał fundusze na budowę upamiętniającego go kopca w Krakowie. Także przed wojną zasłynął na festiwalu pieśni w Gdyni gdzie zajął pierwsze miejsce. Rozkwit ,,Pochodni" nastąpił po wojnie.
Zasługą ,,Pochodni" jest pomnik upamiętniający Stanisława Moniuszkę w parku III Maja, na który zespół zbierał datki podczas koncertów.
W latach 50-tych XX wieku Pochodnia związała się z rzemiosłem częstochowskim tym samym wracając do swoich korzeni.
W swojej 85-cio letniej działalności Chór koncertował w wielu miastach Polski oraz 27 krajach świata. Brał udział w wielu konkursach i festiwalach często zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.
Z okazji 85-lecia Minister kultury i dziedzictwa narodowego podpisał akt nadania chórowi odznaczenia Zasłużonym Kulturze Gloria Artis.

18 Wt godz. 15.00 Spotkanie Częstochowskiego Klubu Kolekcjonerów

godz. 18.00 Toastmasters – Klub publicznego przemawiania i przywództwa (sala konferencyjna) . Wstęp wolny.

19 Śr godz. 16.00 Spotkanie Klubu Literackiego „Złota Jesień”

godz. 18.00 Promocja ksiązki „Zbieracze lawendy” Arkadiusza Frani. Poeta, prozaik, krytyk literacki zaprezentuje swój nowy tomik poezji, a w nim m.in. biograficzny poemat „halina poświatowska”.

20 Czw godz. 17:00 Spotkanie Towarzystwa Galeria Literacka
godz. 18.00 Winylowe delicje Zbigniewa Burdy

21 Pt godz. 18.00 Pokaz filmów 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda & Anima Kraków 2016


22 Sb godz. 18.00 Pokaz filmów 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda & Anima Kraków 2016

Zbisław Janikowski znany jest w Częstochowie nie tylko jako pisarz, znawca historii miasta i okolic, ale także jako autor książeczek dla najmłodszych czy Szopek Noworocznych. Postać przebarwna, która zawsze przyciąga rzesze słuchaczy. W nowym cyklu spotkań chce pokazać świat, jakim go widzi, poprzez ludzi napotkanych na swojej drodze.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima jest najstarszym w Polsce festiwalem filmowym konfrontującym osiągnięcia studentów szkół filmowych i artystycznych z całego świata oraz dorobek twórców animacji artystycznej – zarówno profesjonalistów, studentów, jak i realizatorów niezależnych. Centralnym, corocznym punktem imprezy są dwa tytułowe konkursy, w ramach których przyznaje się: w rywalizacji studenckiej obejmującej etiudy fabularne i dokumentalne – Złote, Srebrne i Brązowe Dinozaury oraz Specjalnego Złotego Dinozaura dla najlepszej szkoły filmowej festiwalu, zaś w rywalizacji twórców animacji – Złote, Srebrne i Brązowe Jabberwocky i dodatkowo Specjalnego Złotego Jabberwocky’ego dla najlepszej animowanej, studenckiej etiudy festiwalu. Rokrocznie wręczana jest też nagroda Specjalnego Złotego Dinozaura dla wybitnego pedagoga i zarazem czynnego, odnoszącego artystyczne sukcesy twórcy. Od wielu lat, po zakończeniu festiwalu, organizowane są prezentacje filmów nagrodzonych w kraju i za granicą w ramach imprezy Objazdowa Etiuda&Anima.

23 Nd godz. 17.00 Zabytek audiowizualny: pokaz slajdów opowiadających o wyborze Karola Wojtyły na papieża i ciekawostki związane z jego pontyfikatem.

24 Pn

25 Wt 15.00 Spotkanie Częstochowskiego Klubu Kolekcjonerów
18.00 Toastmasters - Klub publicznego przemawiania i przywództwa (sala konferencyjna). Wstęp wolny.

26 Śr godz. 16.00 Spotkanie Literackiego Klubu „Złota Jesień”


r


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl