Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 19 września 2018
Januarego i Konstancji
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 37 (1384) 2018-09-13
  W NUMERZE:
» CZĘSTOCHOWA. Nie filia, a urząd
» „Z piosenką przez świat”
»  DĄBROWA ZIELONA. 74. rocznica bitwy pod Cielętnikami
» Narodowe Czytanie w Gminie Poczesna i odsłonięcie pomnika pamięci
» PŁACE W URZĘDZIE MIASTA I JEDNOSTKACH MIEJSKICH. Na co poszło 9,5 miliona złotych?
» PIERWSZY RAZ O OSTATNIM BOJU
»  Malarstwo „Werniksu”
» NAGRODA DLA PSO MASKPOL
» Szansa na gazyfikację gminy Janów
» „Piękna nasza Polska cała”
» Wiceprezydent Częstochowy Mirosław S. zatrzymany
» Na DK1 spłonęły dwie ciężarówki
» Policjanci uratowali kobiegte z pożaru
» Nowy kierunek na Uniwersytecie Częstochowskim
»  79. rocznica napaści Rosji sowieckiej na Polskę. Pamięć ponad wszystko
» Porażka Włókniarza w pierwszym meczu o brąz


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
GMINY I POWIATY
Gmina Olsztyn oświetla skrzyżownaie na Odrzykoniu
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Gmina Olsztyn rozpoczęła oświetlanie niebezpiecznego skrzyżowania na drodze krajowej przy zjeździe na Odrzykoń i Kusięta obok stacji paliw. Nad pasami dla pieszych umieszczone zostaną także całodobowe żółte światła pulsacyjne.- To jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc na drodze do Olsztyna. Prędkości samochodów jadących od strony Częstochowy oraz od strony Olsztyna są często bardzo duże, a na skrzyżowaniu z pasami dla pieszych po zmroku panowała zupełna ciemność. Latem tego roku tuż za skrzyżowaniem śmierć poniósł motocyklista. Dwa lata temu kilkaset metrów za skrzyżowaniem doszło do śmiertelnego wypadku. Nie tak dawno też w tym rejonie na oczach mojej znajomej potrącony został rowerzysta. Łamanie przepisów drogowych na tym odcinku jest notoryczne. Oświetlenie i pulsatory poprawią bezpieczeństwo – mówi Tomasz Kucharski, wójt Gminy Olsztyn.

Ponieważ jak widać z doświadczenia, istniejące oznakowanie pionowe i poziome jest niewystarczające, widoczne z daleka pulsatory będą ostrzegały kierowców. A oświetlenie całego rejonu pozwoli bezpiecznie dotrzeć na przystanek komunikacji miejskiej mieszkańcom oraz pracownikom pobliskich firm.

Środki na poprawę bezpieczeństwa na skrzyżowaniu przeznaczyła Rada Gminy Olsztyn. Brała pod uwagę spore obciążenie ruchem tego odcinka DK-46 na co dzień oraz podczas weekendów.

Potrzebę poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniu widział także katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Kilka lat temu wydawało się nawet, że zadanie będzie przez GDDKiA dofinansowane. Ostatecznie trafiło jednak na długą ogólnopolską listę rankingową i na realizację mogłoby czekać wiele lat. Na tej samej liście znajduje się chodnik przy zabudowanym i ruchliwym odcinku DK-46 w Przymiłowicach. Na chodnik w tej miejscowości Gmina czeka już około 12 lat! W tym czasie zdezaktualizowała się między innymi opracowana przez GDDKiA dokumentacja techniczna budowy chodnika i remontu drogi. Nowej nie ma. Przyczyna? Za mały ruch i za mało wypadków śmiertelnych.

- Jaki z tego wniosek? Lepiej nie odpowiadać – mówi Tomasz Kucharski, wójt Gminy Olsztyn. – Najważniejsze, że poprawiamy bezpieczeństwo wszystkich naszych mieszkańców, którzy tamtędy jeżdżą oraz innych kierowców.

Na gminnej liście najważniejszych zadań poprawiających bezpieczeństwo jest budowa chodników przy drogach powiatowych w kierunku szkół: w Kusiętach i Zrębicach. Projekt chodnika w Kusiętach już powstaje w partnerstwie ze starostwem częstochowskim. Chodnik w Zrębicach zaczniemy niebawem projektować, ponieważ mamy już deklarację Wodociągów Częstochowskich dotyczącą rozpoczęcia prac nad projektowaniem budowy nowego wodociągu wzdłuż ul. Głównej w Zrębicach.

Zakres prac oświetleniowych na Odrzykoniu
- Montaż aluminiowych, anodowanych słupów 4,5 m wnękowych oraz montaż opraw oświetleniowych ze źródłem światła LED 38W,
- Montaż aluminiowych anodowanych słupów o wysokości 6 m z wysięgnikiem o długości 1,5m. Montaż na wysięgniku opraw oświetleniowych ze źródłem światła LED 71W,
- Montaż aluminiowych, anodowanych słupów o wysokości 6 m z wysięgnikiem o długości 1,5 m. Montaż na wysięgniku opraw oświetleniowych ze źródłem światła LED 75W.
- Ułożenie kabla 1,0 kV w ziemi,
- Wykonanie przewiertu sterowanego pod drogą,
- Budowa systemu aktywnej informacji: sygnał ostrzegawczy połączony ze znakiem D-6 – dwa sygnalizatory migające naprzemiennie, czujnik ruchu, doświetlenie przejścia.

Koszt wykonania – 68 tys. zł.


r


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl