Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Sobota, 20 stycznia 2018
Fabiana i Sebastiana
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   

  Nr 3 (1350) 2018-01-18
  W NUMERZE:
» Pierwszy bal studniówkowy w Częstochowie
» Życzenia w Rzerzęczycach
» KONFERENCJA NA AJD. „Z dziejów Kresów Wschodnich. Lwów”
» EKOMIASTO. Karmniki dla ptaków
» Park dla piesków
» EKOWYWIAD. Przyrodę chronimy i kształtujemy
» Noworoczne spotkanie w "Civitas Christiana"
» 155. rocznica Powstania Styczniowego 1863 roku
» Powstanie Styczniowe w regionie częstochowskim
» Ślady Powstania Styczniowego na częstochowskich cmentarzach
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Takich ludzi już nie ma, czyli wspomnienie o inżynierze Klemensie Kanczewskim
» KARTKI Z KALENDARZA. KALENDARIUM STYCZNIA
» GINĄCE MIASTO. Przedsiębiorstwo Kohna
» WYDAWNICTWA CZĘSTOCHOWSKIE
»  SIATKÓWKA. AZS Częstochowa kontra TSV Sanok: 3:1
» Nowy sponsor „Włókniarza”
» Pierwszy sparing Rakowa w przerwie zimowej
» Zespół „Poraj” na podium!
» Sylwestrowy postrzał


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

Kris Sublimacja.jpg

MaxBramy-net.jpg

UmarzanieDlugow.jpg

tartak-int

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Karol-prawoJazdy-int.jpgr e k l a m a
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
INNI / o Beksińskich
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Miejska Galeria Sztuki zaprasza na wydarzenie towarzyszące stałej wystawie Zdzisława Beksińskiego Beksiński. Drugie Muzeum. 20-22 października 2016 r.

Obecność, od ponad dziesięciu lat, dzieł Zdzisława Beksińskiego w Galerii obliguje do ciągłego rozbudowywania kontekstów funkcjonowania tej wystawy, wprowadzania nowej wiedzy i wrażeń związanych bezpośrednio z twórczością Artysty, jego relacjami rodzinnymi; także z pracą dziennikarza muzycznego Tomasza Beksińskiego. Stąd kolejny już (po Beksińscy inaczej oraz po seansach filmu „Ostatnia rodzina” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, prezentowanego w Ośrodku Kultury Filmowej od 30 września 2016 r.), program wydarzeń „kontekstowych”: literackich, muzycznych, teatralnych i filmowych, na które zapraszamy od 20 do 22 października. Wstęp na wszystkie zdarzenia jest WOLNY.

PROGRAM:
czwartek
- 20/10/godz. 15.45-16.45
Zwiedzenie wystawy Beksiński. Drugie Muzeum.
Przewodnikiem i komentatorem będzie Wiesław Banach - historyk sztuki, wieloletni przyjaciel rodziny Beksińskich, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie stale prezentowana jest największa wystawa dzieł Zdzisława Beksińskiego.
Wiesław Banach opowie o twórczości artysty, najbardziej charakterystycznych dla niego motywach i warsztacie oraz odniesie się do zawartości częstochowskiej wystawy.

- 20/10/ godz. 17.00 – sala OKF
Spotkanie z Wiesławem Banachem
Dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku, po kuratorskim oprowadzaniu po Muzeum, podejmie rozmowę z widzami o Zdzisławie Beksińskim. Wiesław Banach opowie o nim nie tylko jako artyście, ale też człowieku, przyjacielu, ojcu… Osobiste wspomnienia, które pozwolą spojrzeć na tę rodzinę z bliskiej perspektywy. Rozmowę uzupełnią archiwalne zdjęcia, filmy, nagrania.

- 20/10/godz. 18.30 – sala OKF
Rok z Beksińskim – film dokumentalny, realizacja Magdalena Fijołek, Adam Bednarski
Dokument prezentuje wielomiesięczne prace nad nową kolekcją dzieł w częstochowskiej Galerii: historia prezentowanej w MGS kolekcji oraz relacje z właścicielami Anną i Piotrem Dmochowskimi, budowanie nowej wystawy, prace nad Drugim Muzeum Beksińskiego w MGS, wywiady i wspomnienia przyjaciół oraz osób, które znały i współpracowały ze Zdzisławem Beksińskim, m.in. z Wiesławem Banachem, Jerzym Satanowskim, Remigiuszem Grzelą.

- 20/10/godz. 20.00 – sala Śląska
Wojciech Kołsut Podróż do wnętrza – sen 061. PREMIERA
Autorski spektakl powstały z inspiracji twórczością Beksińskiego to opowieść o marzeniach
i miłości inspirowany twórczością Zdzisława Beksińskiego. Kołsut rozważa specyficzny klimat obrazów i rysunków Beksińskiego, wrażenia, jakie odbierał oglądając te prace: przemoc , rozkład i specyficzna erotyka, ich symboliczną wymowę. Mroczny świat obrazów Beksińskiego jest doskonale dopełniamy przez muzykę Piotra Hummela. Spektakl jest połączeniem teatru tańca i ruchu, jak również działań filmowych. Choreografię przygotowała Anna Wróż, współpraca Kamil Mastalerz.
Bohaterami nowego spektaklu Wojciecha Kołsuta jest troje ludzi: starszy mężczyzna- Strażnik Pokoju Snów, Dziewczyna - Podróżniczka i Chłopak z zieloną walizką. Kiedy Dziewczyna spotyka Strażnika ten zaprasza ją do pokoju, w którym znajduje się tylko łóżko. Kiedy Dziewczyna kładzie się na starym dziecinnym łóżeczku ono materializuje jej sny. Dziewczyna w snach marzy o miłości i widzi przyszłego ukochanego. Za sprawą Strażnika Pokoju Snów obnażają się wszystkie lęki przed samotnością, śmiercią, kalectwem, cierpieniem. Chłopak
z zieloną walizką również poszukuje miłości. W zielonej walizce przechowuje swój dar - sukienki, symbol miłości. Po wielu bezowocnych poszukiwaniach odnajduje wreszcie Dziewczynę - Podróżniczkę. To ona staje się jego miłością.

Piątek
- 21/10/godz. 10.30 -16.45
Zwiedzenie wystawy Beksiński. Drugie Muzeum.
Przewodnikiem i komentatorem będzie Wiesław Banach - przyjaciel Zdzisława Beksińskiego, Dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku oraz Elżbieta Hak, doktorantka Akademii im. Jana Długosza specjalizująca się w twórczości Beksinskiego. Komentatorzy opowiedzą o twórczości artysty, najbardziej charakterystycznych dla niego motywach i warsztacie oraz odniosą się do zawartości częstochowskiej wystawy.

- 21/10/godz. 17.30 - sala OKF
Spotkanie autorskie z Wiesławem Weissem, autorem książki Tomek Beksiński. Portret prawdziwy. Promocja płyt Tomek Beksiński. In memoriam (wyd. Trójka) oraz soundtrack z filmu Ostatnia rodzina (wyd. Universal Music Polska)
Dziennikarz muzyczny, redaktor naczelny miesięcznika Tylko Rock, a przede wszystkim wieloletni przyjaciel Tomasza Beksińskiego. Znajomość z Tomkiem dała mu podstawy, by napisać książkę o legendarnym już dziennikarzu radiowej Trójki. Książka Weissa zawiera wiele rozmów z osobami, które Beksińskiego, obszerne fragmenty korespondencji i zapisków Tomasza oraz przytacza fragmenty jego audycji radiowych wraz z analizą i komentarzem pozwalając inaczej spojrzeć na tę postać. Weiss przedstawia własny ogląd postaci Beksińskiego, nierzadko sprzeczny z opiniami innych osób.
Prowadzenie: Tomasz Florczyk

sobota
- 22/10/godz.17.00 – sala Śląska
Rozmowa o książce Beksiński. Dzień po dniu kończącego się życia
Gościem spotkanie będzie Jarosław Mikołaj Skoczeń, autor wydanej przez Wydawnictwo MAWIT książki. Skoczeń przeprowadził długą rozmowę z Wiesławem Banachem oraz opracował obszerne fragmenty dzienników Beksińskiego tworząc w ten sposób swoistą kronikę życia artysty.
Prowadzenie: Magdalena Fijołekr


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl