Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 20 czerwca 2019
Bogny i Florentyny
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 25 (1424) 2019-06-20
  W NUMERZE:
» Jasna Góra obroniona
» Skra Ladies Częstochowa z awansem do drugiej ligi!
» Mstowska Noc Świętojańska
»  CZĘSTOCHOWA. Utonięcie na akwenie Adriatyk
» Tir oraz samochód osobowy w zderzeniu czołowym
» Częstochowski przedsiębiorca spowodował śmiertelny wypadek
» Trening z mistrzynią
» Młodziez u steru
» 40 lat MOSiR w Częstcohowie
» Studia dualne, nowe kierunki
»  „Rola pielęgniarki w ochronie zdrowia”
» Pielęgniarstwo to powołanie
» ZC Michaś mistrzami Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej w sezonie 2018/2019


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

kol. 1

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
kultura
WYSTAWA. „…po trzy…”
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
W Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie do 19 października można oglądać wystawę prac malarskich Ireny Młynarczyk, członkini Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza.


„…po trzy…” – to już siódma wystawa indywidualna Ireny Młynarczyk. Odsłonę tę zbudowała w module tryptyku. Jak zdradził prowadzący wernisaż Arkadiusz Kluba, liczba trzy ma dla Ireny Młynarczyk osobisty wymiar. Jest ona bowiem numerologiczną trójką, co determinuje jej osobność i postrzeganie świata. – Irena to piewca miłości, wykonawca dający natchnienie, osoba podziwiana, lubiana, pełna emocji, kreatywna – mówił Arkadiusz Kluba.
Tę charakterologię odszukuje się w twórczości artystki. Prace Ireny Młynarczyk przenikają poetycka zmysłowość i gra emocji. – Unikam dosłowności. W obrazie. przedstawiam swoje uczucia, wrażenia, pozostawiając odbiorcy szerokie pole interpretacji – podkreśla malarka.
Triadyczność Młynarczyk akcentuje także poprzez trójkolorowość palety barw. W aktualnej ekspozycji wżywa przede wszystkim bieli, czerwieni i czerni. Kolory mają swoją symbolikę. – Biel symbolizuje narodziny, czerwień – pełnię życia, czerń – śmierć – tłumaczy artystka. Nie ma tu jednak monotonii. Młynarczyk balansuje niuansami barw, które stają się dopowiedzeniem jej artystycznej narracji. Kolejnym motywem triady są bohaterowie jej obrazów, czyli: kobieta, instrument, przyroda. Biała, eteryczna postać kobiety – jak mówi malarka – jest nawiązaniem do pierwiastka żeńskiego w naturze, matki ziemi, która w ciele kobiety się uosabia.
Instrument natomiast, którym najczęściej jest wiolonczela, to wyraz stałego związku z muzyką; Młynarczyk pracuje w szkole Yamacha. Jak zdradza, bardzo lubi utwory Marka Grechuty – to umiłowanie akcentuje poprzez tytuły obrazów, jak choć: tryptyki zatytułowane „W splątanym gaju” i „W czerwonym żarze”. Czerpie też z twórczości Anny Marii Jopek, stąd między innymi na wystawie pojawia się tryptyk pt. „Nastrój mnie <>”. – To składa się na sumę doświadczeń, która manifestuje się w mojej twórczości – stwierdza Irena Młynarczyk.
Nieustającą jej inspiracją jest przyroda. Malarka na wystawie pokazuje także tradycyjny pejzaż, który przemawia różnorodnymi emocjami. Możemy zobaczyć dynamikę i wzburzenie polskiego morza, łagodność i spokój pól lawendy w Prowansji, czy wreszcie intensywność energii uchwyconą w łanach rzepaku we Francji oraz w lapońskich zagonach łubinów. Pejzażem artystka nawiązuje do impresjonistów, których ceni za wrażliwość i kolor. Za stworzenie nowych horyzontów w sztuce.

Wernisaż odbył się 4 października 2016 roku. Muzycznym dopełnieniem wystawy był koncert w wykonaniu Justyny Całus, Piotra Całusa i Arkadiusza Kluby. Na wystawie swoimi trzema pracami zadebiutowała siedmioletnia wnuczka Ireny Młynarczyk.


URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl