Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 15 sierpnia 2018
Marii i Napoleona
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 33 (1380) 2018-08-16
  W NUMERZE:
» Idą z modlitwą do Matki Bożej
» DNI GMINY PORAJ
» Święto Policji w Częstochowie
» Częstochowscy strażacy w akcji
» 40. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi na Służewcu w Warszawie
» INTERWENCJA. Lekarze z Parkitki zbagatelizowali objawy wskazujące na udar mózgu
» Stwardnienie rozsiane (SM) – co wiemy o tej chorobie? Fakty i mity!
»  INTER wspiera studentów medycyny w ich misji w Afryce
» Częstochowa biega razem z Reebok RUN CREW!
» Bollywood w Cinema City!


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
GMINY I POWIATY
GMINY Z KULTURĄ. Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Mykanowie
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Gminny ośrodek kultury jest często pierwszym miejscem, w którym odkrywane są talenty najmłodszych, później szlifowane i promowane. Ale obecne w niemal każdej gminie GOKi to miejsca nie tylko dla najmłodszych – mieszkańcy gminy w każdym wieku spotykają się na zajęcia artystyczne i sportowe, współpracują z nimi Koła Gospodyń, organizowane są lokalne uroczystości. Dziś prezentujemy jedno z takich miejsc – Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Mykanowie.
Na internetowej stronie GOKiS w Mykanowie można przeczytać: „Mamy marzenie o domu kultury, który obejmuje swoim zasięgiem nie budynek, a gminę; którego współtworzą zarówno pracownicy jak i mieszkańcy; który przypominając o tradycji, odważnie czerpie z nowoczesności. Mamy marzenie o animatorach, którzy planują i realizują działania społeczno – kulturalne razem z mieszkańcami; którzy wspólnie z mieszkańcami cieszą się z ich efektów; których działania są jak telewizja – w zasięgu ręki. Mamy marzenie o wspólnym dojrzewaniu – dzieleniu się wiedzą, doświadczeniem i mądrością. O satysfakcji z wspólnie podejmowanych wysiłków, o wspólnie przeżywanej radości. Chcemy to ziścić. – Śledząc działania instytucji, można nabrać przekonania, że założenia te są faktycznie realizowane.
Od 37 lat Ośrodkiem kieruje Krzysztof Polewski, przy nieodłącznej pomocy animatorów, instruktorów, choreografów i pracowników gminnych bibliotek. W ostatnich latach Ośrodek zmienił profil swojej działalności i koncentruje się na współpracy z lokalną społecznością, wychodząc ze swojej siedziby do mieszkańców w ich sołectwach, wspieraniu aktywności społecznej, a także wyszukiwaniu nowych pomysłów, które mają zaspokoić potrzeby mieszkańców. Z oferty Ośrodka korzysta średnio ok. 200 osób tygodniowo, nie uwzględniając przy tym liczby uczestników realizowanych projektów i aktywności GOKiS na terenie gminy. Pracownicy Ośrodka wciąż podnoszą swoje kompetencje, biorą udział w szkoleniach, w których uczestniczą także osoby aktywne z terenu gminy i mieszkańcy.
W ramach Gminnego Ośrodka prowadzone są zajęcia w Studiu Piosenki, którego podopieczni są laureatami konkursów na szczeblach powiatowym, międzywojewódzkim i ogólnokrajowym; prowadzone są zajęcia nauki gry na gitarze, nauki tańca towarzyskiego i ludowego; spektakle przygotowuje teatr dziecięcy „Teatrzyk jak się patrzy”. GOKiS proponuje także rekreację w postaci nordic walking i szachów. Przy Ośrodku tworzy grupa literacka, zespół Borowianki i kapela ludowa Rybnianie. Od poniedziałku do piątku można także skorzystać z pracowni internetowej.
GOKiS prowadzi stałą współpracę z mieszkańcami, sołtysami i radnymi, szkołami, organizacjami pozarządowymi, grupami nieformalnymi oraz z instytucjami takimi jak: Narodowe Centrum Kultury w Warszawie, Ogólnopolskie Forum Kraków, Regionalny Instytut Kultury w Katowicach, Forum Animatorów Kultury Województwa Śląskiego, Regionalny Ośrodek Kultury Częstochowa, Jurajski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Częstochowie, Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej, uczelnie: Collegium Civitas i Akademia Jana Długosza w Częstochowie.
Ośrodek jest jednym z inicjatorów partnerstwa „Szlak Reszków – Muzyka i Konie", które przekształciło się w Fundację o tej samej nazwie, Stowarzyszenie LGD „Razem na wyżyny", Forum Animatorów Województwa Śląskiego, Internetowe Radio Ankra. W latach 2011-2016 Ośrodek zrealizował, lub jest w trakcie realizacji 15 projektów w ramach konkursów grantowych, na które pozyskał łącznie ok. 625 tys. zł, z czego największą kwotę stanowi 368 tys. pozyskane na przebudowę, rozbudowę i nadbudowę budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Mykanowie
Ośrodek jest też jednym z czterech ambasadorów w województwie śląskim projektu „Operator Kultury.pl”, którego operatorem jest Regionalny Instytut Kultury w Katowicach, a finansowany jest przez NCK w ramach programu Bardzo Młoda Kultura.KG


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl