Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 23 października 2018
Teodora i Seweryna
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 43 (1390) 2018-10-25
  W NUMERZE:
» WYBORY SAMORZĄDOWE 2018. W Częstochowie nie będzie drugiej tury


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI
GŁOS W DYSKUSJI. Zespół Parkowo-Pałacowy w Koniecpolu popada w ruinę
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
– A jeszcze do niedawna obiekt ten był dumą dla mieszkańców Koniecpola, zachwycały się nim osoby goszczące nasze miasto – piszą do „GCz” zaniepokojeni koniecpolanie.

Zespół Parkowo-Pałacowego w Koniecpolu wybudowany został w XIX wieku i przez lata był perłą regionu. Zniszczono go w czasie działań wojennych, bardzo w trakcie II wojny światowej. Potem w latach 50. XX wieku odbudowany z ruin przez dyrekcję oraz pracowników Koniecpolskich Zakładów Płyt Pilśniowych pełnił role Domu Kultury skupiając w sobie sferę kultury, sportu i rekreacji. W pałacu mieściła się biblioteka z salą kinową, klubo-kawiarnia, modelarnia. Siedzibę miały tutaj także sekcje i stowarzyszenia kulturalno-sportowe. Nieopodal Pałacu znajdował się hotel z basenem oraz park z amfiteatrem tętniący życiem w porze wiosenno-letniej. Całość stanowiła najpiękniejszy tego typu kompleks w okolicy kilkudziesięciu kilometrów od Koniecpola; zachwycali się nim włodarze miast z Polski zza granicy i inni ważni goście.
Rok 2012 okazał się dla obiektu zgubny. Po batalii sądowej odzyskali go spadkobiercy rodu Potockich, którzy w 2015 roku sprzedali go prywatnemu inwestorowi. Jeszcze w ubiegłym roku na terenie kompleksu funkcjonował hotel z basenem. Obecnie całość stoi pusta i niszczeje. – Żal serce ściska patrząc na to jak obecnie wygląda przepiękny niegdyś Dom Kultury wraz z całym otoczeniem. Pytanie nasze brzmi następująco jaka przyszłość czeka Zespół Parkowo-Pałacowy w Koniecpolu? Obiekt ma prywatnego właściciela, ale ten kompletnie nic nie robi na terenie obiektu pozostawiając go na pastwę losu. Chodzą pogłoski, iż właściciel planuje się pozbyć pałacu. Jakie są poczynania i zamiary władz samorządowych miasta Koniecpola wobec Pałacu? Wprawdzie miasto nie jest obecnie jego właścicielem, ale w sytuacji zbycia obiektu przez prywatnego inwestora być może należałoby rozważyć wejście w jego posiadanie? Kompleks jeszcze nie tak dawno skupiał całą płaszczyznę kultury sportu i rekreacji w jednym miejscu. W Koniecpolu lepszego miejsca nie ma i nie będzie, być może należało by na nowo urządzić Dom Kultury w należnym mu miejscu? – dopytują mieszkańcy Koniecpola.
Poruszamy problem i zachęcamy do dyskusji. Czekamy na opinie Czytelników. O przyszłość pałacu zapytamy także włodarzy gminy, powiatu, województwa.
UG


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl