Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Niedziela, 16 czerwca 2019
Aliny i Justyny
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 24 (1423) 2019-06-13
  W NUMERZE:
» KRUS DLA ROLNIKÓW. Nagrody dla najlepszych
» Dni Koniecpola. V Hetmaniada
»  Ogólnopolski konkurs kulinarny z nutą regionalnej tradycji
» Filharmonia Częstochowska zaprasza
» O UNII LUBELSKIEJ W GRONIE PRZYJACIÓŁ ZE WSCHODU
» Rusza budżet obywatelski
» DOKTOR HONORIS CAUSA POLITECHNIKI CZĘSTOCHOWSKIEJ
» Wyższe emerytury, bo żyjemy krócej
» Rośnie liczba pracujących emerytów
» Najzdolniejsi z nagrodami Prezydenta
»  KŁOMNICE. Liga Niezwykłych Bohaterów
» 70 lat Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Garnku
» Uczniowie Technikum Nr 4 dla Niesłyszących i Słabosłyszących w SOS-W im. Konrada Mańki w Lublińcu wśród Laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Gastronom
» Festiwal ,,ZZA MIEDZY? w Kłomnicach
»  Podziękowania za zwycięską kampanię
» Konferencja medyczna w Wyższej Szkole Zarządzania
» Maraton czytelniczy
» KONCERT ZESPOŁU 77 FM
» 5-LECIE „ANTIDOTUM”. Taniec sposobem na życie
» Deszczówka – źródło korzyści
» Ekologiczna torba na zakupy
» Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości wręczone
»  IX Święto Pułkowe 27 Pułku Piechoty – Częstochowa, 15 czerwca 2019


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
aktualności
PAMIĘĆ WIELKIEGO POLAKA
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Pod patronatem "Gazety Częstochowskiej"
"Moja przygoda z Kozielewskim trwała cztery lata. Spotkałem go dwa razy - raz jako uczeń Liceum w Krzepicach, drugi raz - jako współpracownik w częstochowskim seminarium - powiedział podczas "Konferencji w 120. rocznicę urodzin Ignacego Kozielewskiego" ksiądz Zenon Mońka. - To był Mahatma, wielki duch. Uczestniczyłem w jego pogrzebie, nie wiem czy było 20 osób. Wielkie życie i ciche odejście. Skromne życie i skromny grób". I dodał: - Niewielu wie, że mieszkał w Częstochowie na Lisińcu, jeszcze mniej, że na cmentarzu na Rocha jest jego grób, zaniedbany, zapomniany, tak jak zapomniana jest postać tego wielkiego Polaka, autora hymnu harcerskiego, współzałożyciela harcerstwa polskiego, poety, publicysty, działacza niepodległościowego, katolickiego, społecznego, narodowego i oświatowego, wybitnego pedagoga, człowieka, który położył ogromne zasługi dla wychowania wielu pokoleń młodych Polaków.
Kozielewski - nauczyciel patriota
O Kozielewskim pamiętano w Krzepicach, mieście, w którym w latach 1947 - 1962 uczył i wychowywał młodzież. 8 czerwca, w ramach obchodów 120. rocznicy urodzin Ignacego Kozielewskiego, zainaugurowanych przez Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów i Wychowanków LO im. Wł Broniewskiego w Krzepicach oraz dyrekcję szkoły, odbyła się w Liceum sesja naukowa jemu poświęcona.
Patronat honorowy nad obchodami objęli: arcybiskup częstochowski ks. Stanisław Nowak i pierwszy wicewojewoda śląski Marek Sztolcman. W skład komitetu weszli również: starosta powiatu kłobuckiego Jan Perz, burmistrz Miasta i Gminy Krzepice Krystian Kotynia, ks. infułat Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny "Niedzieli", Urszula Giżyńska - redaktor naczelny "Gazety Częstochowskiej", wicestarosta kłobucki Jerzy Bułacz, dyrektor Delegatury Kuratorium Śląskiego w Częstochowie Jarosław Grzybowski, Marian Obersztyn - skarbnik powiatu kłobuckiego, Henryk Wydmuch - założyciel i wieloletni prezes SAiW LO, Tomasz Kawka, wizytator Kuratorium Śląskiego, Marian Słaboń - wychowanek Ignacego Kozielewskiego, Andrzej Świtała - emerytowany nauczyciel, który pracował w liceum razem z Kozielewskim. "Obchody rozpoczęliśmy 13 stycznia 2002 roku uroczystą Mszą św. w kościele w Rudnikach. Później odbyły się uroczyste zbiórki, poświęcone pamięci Kozielewskiego, prelekcje, konkursy - literacki i plastyczny. Wiele pisaliśmy o życiu i twórczości naszego bohatera w prasie lokalnej, na przykład w "Gazecie Częstochowskiej" i ogólnopolskiej - mówił jeden z głównych organizatorów obchodów, prezes Stowarzyszenia Stanisław Korzonek. - Ignacy Kozielewski mieszkał w Krzepicach, uczył w naszej szkole, pozostał żywy w pamięci wielu uczniów. Wspominamy go z wielką atencją i sentymentem. Uznaliśmy, że obchody należą się tak znamienitej postaci". Stowarzyszenie powołano w 1970 roku z inicjatywy: Henryka Wydmucha, który został jego wieloletnim prezesem oraz ówczesnego dyrektora szkoły Edwarda Bogatko, Krystyny Kotlińskiej, Jana Wolnickiego, Zygmunta Biernackiego, Józefa Karusa, Andrzeja Janerko, Zenona Gworysa i nieżyjących już Grzegorza Orłowskiego, Elżbietę Ciania, Waldemara Draba. W 1977 roku Stowarzyszenie ufundowało sztandar dla szczepu harcerskiego w Liceum, które przyjęło imię Ignacego Kozielewskiego, a w 1980 roku, z okazji Zjazdu Absolwentów, dla szkoły popiersie Kozielewskiego.
Sobotnia konferencja miała podsumowujący charakter. Założeniem organizatorów było rozszerzenie informacji o Ignacym Kozielewskim, wielkim patriocie i Polaku. W tym celu wydano materiały dydaktyczne "Ignacy Kozielewski - życie i twórczość", w którym opublikowano życiorys opracowany przez: ks. Zenona Mońkę: "Ignacy Kozielewski - Działacz harcerski, nauczyciel - patriota (1882-1964)", a także pracę Grażyny Cuper podsumowującą twórczość literacką Kozielewskiego i referat Wiesława Draba "Ignacy Kozielewski - nauczyciel, publicysta", opracowany na podstawie materiałów Waldemara Draba, znawcy Kozielewskiego i jego dzieł. W wydawnictwie zamieszczono ponadto prace: Stanisława Stanika, "W kręgu ideałów", Stanisława Korzonka "Personalizm Ignacego Kozielewskiego" i Andrzeja W. Kaczorowskiego "Materiały do biografii Ignacego Kozielewskiego" oraz prace uczniów nagrodzone w konkursie plastycznym i literackim.
Spotkanie zainaugurowano wyróżnionym pierwszą nagrodą spektaklem "Zbiórka harcerska", przygotowanym przez Szkołę Podstawową w Dankowicach. Po konferencji rozdano nagrody dla szkół i uczniów biorących udział w konkursach. W literackim, w kategorii szkół średnich, pierwszą nagrodę, ufundowaną przez wicewojewodę śląskiego otrzymała Paulina Kiedos z ZS Krzepice, drugą, od starosty kłobuckiego Zespół Szkół Waleńczów. W kategorii szkół podstawowych: pierwszą, ufundowaną przez Przewodniczącego Rady Powiatu otrzymała SP w Dankowicach, drugą od starosty kłobuckiego SP w Opatowie, trzecią od wicestarosty kłobuckiego SP w Starokrzepicach. W konkursie plastycznym pierwsze miejsce, w kategorii szkół średnich zajęli: Maria Bolkowska i Artur Tarnowski z ZS Krzepice, drugie Janusz Wnuczek. W tym konkursie nagrody ufundowali dla pierwszych lokat Burmistrz Miasta i Gminy Krystian Kotynia, dla drugiej nasza redakcja. "Gazeta Częstochowska" nagrodziła również uczniów w kategorii szkół podstawowych. Tu wyróżnienia przyznano Magdalenie Bogatko i Karolinie Kudelskiej z SP w Krzepicach. Za udział w konkursie plastycznym wyróżniono z SP w Krzepicach: Michała Kulejewskiego, Paulinę Kopacz, Jakuba Machaj, Joannę Strzelczak i Mariusza Głąb oraz z SP w Dankowicach: Krzysztofa Brodackiego i Dawida Jagiełę. Dzieciom książki ufundowała redakcja "Niedzieli". Nie zapomniano o najbardziej zaangażowanych przy organizacji obchodów - dyrektorach szkół i nauczycielach. Książki przekazane od "Niedzieli" i "Gazety Częstochowskiej" otrzymali dyrektorzy: Grzegorz Mastalerz - ZS Krzepice (jednocześnie inspirator i jeden z głównych organizatorów obchodów), Bożena Heluszka - ZS Waleńczów, Danuta Przybylska - SP Dankowice, Barbara Paliwoda - SP Opatów, Mariusz Polus - SP Starokrzepice, Marek Krysiak SP Krzepice i Izabela Cieleban-Dzierżan - SP Zajączki I oraz opiekunowie: Bożena Drab, Katarzyna Korzonek, Bożena Kała, Elżbieta Kistela, Elżbieta Zawadzka, Marlena Brodziak, Magdalena Droś i Elżbieta Pachalska.
Konferencja była również okazją do kolejnego spotkania absolwentów szkoły. Z całej Polski przybyło ponad trzydzieści osób, między innymi: Helena Kalwik-Kluba, Jolanta Bejm, ks. Rafał Pyzik, Zygmunt Chlebowski, Marianna Głąb-Kajkowska, Eugeniusz Kulej,Anna Łaskowska, Wanda Kumorek-Raczyńska, Helena Eliasz, ks. Franciszek Błasik, Zdzisław Kilan, Zofia Krzemińska-Spolniewska, Daniela Buchlińska-Sablik, ks. Franciszek Dylus, Lucyna Majzner, Antoni Szklarski, Kazimierz Chmielarski, Czesława Nicpoń-Wiśniewska, Maria Napieraj-Wojciechowska, Zofia Gosławska-Neliszer, Maria Kuder-Błaszczak, Henryk Wydmuch, Wiesława Wodzińska, Czesław Kluba, Bronisława Meroń, Krystyna Krotlińska, Zofia Grochalska, Honorata Pietrzak-Antczak, Stanisław Tekieli, Jerzy Lodowski, Barbara Pilśniak-Kozak, Edward Mońka i Maria Kłysz.
Uroczystości zakończono odsłonięciem tablicy pamiątkowej, ufundowanej przez Stowarzyszenie Absolwentów i Wychowanków Liceum. Tablicę umieszczoną na ścianie domu, w którym przez długie lata mieszkał Kozielewski, przy ulicy Krótkiej w Krzepicach odsłonili: starosta powiatu kłobuckiego Jan Perz, Maria Kłysz z Morąga, uczestniczka wszystkich spotkań absolwentów oraz emerytowany nauczyciel Liceum w Krzepicach, 92-letni Andrzej Świtała, przyjaciel Kozielewskiego. Sesję zakończono uroczystą Mszą świętą w krzepickim kościele.
Podczas konferencji przypomniano nadrzędne przesłanie Ignacego Kozielewskiego - miłość do dzieci i odpowiedzialność za ich rozwój, wychowanie w duchu katolickim, poszanowaniu godności oraz miłości i służbie Ojczyźnie. Do dziś wszystkie są aktualne. Powinny być ideą fix dla rodziców i nauczycieli. Często przytaczał słowa Ojca Świętego Piusa XI, pierwszą prawdę z encykliki o chrześcijańskim wychowaniu młodzieży: "Wychowanie młodzieży nie jest rzeczą pojedynczych ludzi. Lecz z konieczności należy do społeczności, których są trzy: rodzina, państwo i kościół. Harmonia tych trzech czynników, a niepodporządkowanie - to naczelna zasada katolickiej teorii wychowania. Szkoła wyciska głębokie piętno na duszy. A jaka szkoła, taka duchowa potęga narodu, jacy nauczyciele, taki charakter narodowy".
W podsumowaniu Stanisław Korzonek powiedział: "Kozielewski a priori przyjmuje wartości o godności człowieka, jego moralności i indywidualności. Podkreślał jego personalistyczną otwartość, polegającą na przekraczaniu siebie w dochodzeniu do drugiego człowieka."
Wielki człowiek, patriota - Ignacy Kozielewski, jego obecność i pamięć o nim są chlubą i nobilitacją dla gminy Krzepice, zauważył burmistrz Krystian Kotynia, tak więc chwała tym, którzy przypominają osobę Kozielewskiego światu i nie pozwalają, by zapomniano o nim i jego przesłaniach.


URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl