Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 20 listopada 2017
Feliksa i Anatola
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   

  Nr 46 (1341) 2017-11-16
  W NUMERZE:
»  Zespół „Śląsk” i Przyjaciele –
» O raku odbytnicy w hotelu "Arche"
» Strażnica w Żarkach Letnisku zmodernizowana
» "Kolor" - przedstawia
»  XXIII Andrzejkowo-Mikołajkowe Marsze na Orientację „AMInO 2017”
» PERYSKOP. Trzy razy tak
» BONA FIDE. Wszędobylstwo
» Archiwum Państwowe w Częstochowie - ZAPRASZA
» XIX ŚWIĘTO MUZYKI
» PAWEŁ DOMAGAŁA wystąpi w Częstochowskiej Filharmonii
» 11.11. NARODOWE ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI - 99 ROCZNICA
» Gala Wolontariatu
»  MIEJSKA ŚLIZGAWKA W NOWYM MIEJSCU
» Dni Otwarte w Wojewódzkim Ośrodku Adopcyjnym
» Sportowe gwiazdy w Częstochowie!
» Protest pracowników Domu Pomocy Społecznej w Częstochowie przenosi się do Urzędu Miasta.
» Już niedługo wielki show w Częstochowie
» Nanotechnologia - innowacyjna technika leczenia zębów
» „TWOJE DANE – TWOJA SPRAWA”
» Święto Niepodległości w gminie Starcza
» Regionalny Ośrodek Kultury zaprasza
» Częstochowianie gośćmi głównymi głównym Portu Poetyckiego w Chorzowie
» Bezpieczny senior w Gminie Poraj
» „Pożyczone”
» WYSTAWA W BIBLIOTECE AJD. „Niepokorny człowiek”
» Kłomnicki Jarmark Bożonarodzeniowy
» Płuca bez POChP – bezcenna spirometria
» WOJEWÓDZKI TEST SPRAWNOŚCI SYREN ALARMOWYCH
» „Józef Piłsudski. Życie – śmierć – kult”
» Radny Zbigniew Mizgalski oskarżony o współpracę z SB
» Remont na ulicy Jagiellońskiej
» Ruszyła rekrutacja do III edycji projektu "Akademia Rozwoju kompetencji".
» Olsztyn i Janów zorganizują Balonowe Mistrzostwa Polski
» Filharmonia Częstochowska - zaprasza
»  I JURAJSKI KONGRES GOSPODARCZY - XVII Gala Konkursu „Jurajski Produkt Roku”
» #mamczasrozmawiac
» Zginął. Rodzina prosi o pomoc
» Prezydent Andrzej Duda za kierownicą ELVI
» The Voice of Poland 8. Odcinek 3 Live
» Pozwólmy wcześniakom zdrowo się rozwijać!
»  FUTSALOWA REPREZENTACJA POLSKI W CZĘSTOCHOWIE
»  XVI POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY „Tradycyjne Ozdoby Choinkowe”
»  XIII WOJEWÓDZKI KONKURS PLASTYCZNY „Szopka Bożonarodzeniowa”


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

Kris Sublimacja.jpg

MaxBramy-net.jpg

UmarzanieDlugow.jpg

tartak-int

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Karol-prawoJazdy-int.jpgr e k l a m a
sport
SPORT / SKOKI DO WODY. Efekt Częstochowa – akrobatyka, gimnastyka, skoki do wody
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Efekt Częstochowa to klub sportowy, zawiązany w ubiegłym roku. W ramach zajęć na basenie przy ulicy Równoległej oraz w sali gimnastycznej udostępnionej przez MOSIR prowadzone są: akrobatyka, skoki do wody oraz nauka pływania. W treningach biorą udział dzieci w wieku od 3 do 16 lat oraz osoby dorosłe. Rozmawiamy z najmłodszymi uczestnikami zajęć oraz trenerką, Katarzyną Reczulską
Kiedy i w jakich okolicznościach powstał klub?
– Stowarzyszenie zawiązało się w 2015 roku, z chwilą rejestracji w Sądzie, w sierpniu ubiegłego roku klub zaczął działać. Pierwsze zajęcia – skoki do wody – odbyły się w październiku. Początkowo uczestnicy skakali tylko ze słupków oraz z brzegu basenu. Po dwóch miesiącach udostępniono nam deski. W tym samym czasie klub uzyskał licencję Polskiego Związku Pływackiego. Dzięki uprzejmości MOSiR-u wyremontowaliśmy starą, nieużywaną kotłownię i przerobiliśmy ją na salę gimnastyczną. W styczniu 2016 r. przeprowadziliśmy tam pierwsze zajęcia.
W jakim wieku są dzieci uczestniczące w treningach?
– Zróżnicowanie wieku dzieci jest znaczne. Nasze najmłodsze uczestniczki zajęć to trzyletnia Iga oraz niespełna czteroletnia Ada. Najstarsza jest młodzież w wieku gimnazjalnym.
Jakie zajęcia są prowadzone w ramach zajęć klubowych?
– Gimnastyka i akrobatyka, skoki do wody, nauka oraz doskonalenie pływania. W każdej z tych sekcji uczestniczą dzieci oraz osoby dorosłe.
Czy klub ma już na swoim koncie jakieś osiągnięcia?
– Jak na tak krótką działalność mamy pewne małe sukcesy. Byliśmy na międzynarodowych zawodach w Tychach, gdzie klub uzyskał szóste miejsce. Na Grand Prix Polski i na Mistrzostwach Polski w synchronach dzieci zdobyły miejsca medalowe oraz znalazły się w pierwszej dziesiątce. Podczas odbywającej się w tym roku w Częstochowie olimpiadzie młodzieży klubowo zajęliśmy czwarte miejsce. Niektórzy nasi zawodnicy posiadają indywidualne osiągnięcia m.in. trzecie miejsce Kamila Nowakowskiego oraz miejsca w pierwszej dziesiątce Oli i Ewy Kowalińskich na Mistrzostwach Polski.
Jak pracuje się z dziećmi? Czy według Pani jest to trudniejsze niż prowadzenie zajęć z dorosłymi ludźmi?
– To jest zupełnie inna specyfika pracy. Dzieci są bardziej wdzięczne, chociaż mają swoje humory. Są natomiast szczere, otwarte i widać ich zaangażowanie. Jeśli czegoś nie chcą, bądź są zmęczone to mówią o tym od razu. Dzieci są jak otwarta księga – wszystko po nich widać. Natomiast dorośli nie zawsze powiedzą, co myślą. Dzieci są gotowe na wszelkie uwagi. Z racji ograniczeń psychofizycznych oraz emocjonalnych nie zawsze wszytko potrafią wykonać. Jednakże pracują i starają się poprawić swoje błędy. Są pełne zapału i energii.
Obecnie coraz częściej mówi się o problemach dzieci XXI wieku. Nazywamy je dziećmi Internetu. Z uzależnieniem od mediów wiążę się również problem otyłości u najmłodszych, którzy czasu wolnego nie spędzają na świeżym powietrzu, a ich ulubioną potrawą są słodycze. Czy sport może odegrać kluczowe znaczenie w walce z „plagą naszych czasów”? Co dzieciom mogą dać treningi w Państwa klubie?
– Dzieci nie zawsze dostrzegają problem otyłości. Myślę, że kluczową rolę odgrywają tu rodzice. To oni zapisują swoje dzieci na zajęcia. Niektóre z nich marzą o sukcesach w sporcie, inne zażywają sportu w celach rekreacyjnych. Korzyści z treningów są ogromne. Samo oderwanie od telewizora, tabletu, komputera i wszystkich innych biernych zajęć jest już dużym sukcesem. Ćwiczenia poprawiają koordynację, gibkość ciała, wytrzymałość, a nawet odporność na stres. Dzieci aktywnie spędzające czas radzą sobie lepiej w życiu. Ich sprawność wyróżnia się na tle ich rówieśników.
Czy Pani podopieczni wiążą swoją przyszłość ze skokami do wody?
– Część dzieci na pewno chciałaby związać swoje dalsze życie ze skokami. Chcą się pokazywać, doskonalić, szlifować swoje umiejętności i rywalizować z dziećmi, które liczą się już w kraju oraz w Europie.
Ma Pani już spore doświadczenie, jeżeli chodzi o trenowanie najmłodszych. Wcześniej pracowała Pani w innym częstochowskim klubie. Czy ma Pani swoich wychowanków, którzy coś osiągnęli w turniejach w Polsce i na arenie międzynarodowej?
– W poprzednim klubie trenowałam dzieci młodsze, tam był inny system pracy. Po osiągnięciu pewnego pułapu, dzieci w ramach nagrody za swoją ciężką pracę przechodziły do grupy zaawansowanej. Prowadziłam grupy początkującą i średnio zaawansowaną. Dzieci u mnie zaczynały swoją przygodę ze sportem, stawiały pierwsze kroki. Teraz osiągają sukcesy nawet na arenie międzynarodowej.

„Gazeta Częstochowska” miała przyjemność zaobserwować jeden z treningów, w którym uczestniczyli:. Ola i Ewa Kowalińskie, Ada Pypłacz, Ada Balcerek, Michalina Wojtasik, Gerard Wolnik, Julia Krzyszczyk, Kamil Nowakowski. Na temat zajęć w klubie Efekt Częstochowa, trenerki oraz najtrudniejszych elementów tego sportu wypowiedzieli się najmłodsi uczestnicy:
Michalina Wojtasik (12 lat)
– Skoki do wody trenuję od roku i lubię przychodzić na zajęcia. Uważam, że Pani Kasia jest znakomitym trenerem. Chciałabym w przyszłości kontynuować swoją przygodę z tym sportem. Co jest najtrudniejsze? Myślę, że sam skok. Wszystkim obserwującym może wydawać się to proste, ale w praktyce jest to naprawdę trudne. Czuję strach, kiedy stoję na wieży znajdującej się 6 metrów nad ziemią. Uważam, że warto jest jednak go przezwyciężyć, bo z czasem wszystko staje się łatwiejsze.
Gerard Wolnik (12 lat)
– Lubię przychodzić na treningi, bo mam tu wielu kolegów i czasami jest naprawdę śmiesznie. Skoki trenuję od 5 lat. Na razie nie wiem, czy to jest moja droga. Uważam, że najtrudniejsze jest salto w tył. Nie boję się skakać z wysokości. Myślę, że obawiałbym się skoku z najwyższej wieży, ale jestem pewien, że spróbowałbym.
Julia Krzyszczyk (10 lat)
–Zajęcia mamy cztery razy w tygodniu. Chętnie na nie przychodzę. Według mnie najtrudniejszy jest fiflak i niektóre skoki akrobatyczne. Zdarza się, że boję się skoczyć z trampoliny, ale staram się ten strach przezwyciężyć.


DARIA JĘDRAK


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl