Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Sobota, 20 stycznia 2018
Fabiana i Sebastiana
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   

  Nr 3 (1350) 2018-01-18
  W NUMERZE:
» Pierwszy bal studniówkowy w Częstochowie
» Życzenia w Rzerzęczycach
» KONFERENCJA NA AJD. „Z dziejów Kresów Wschodnich. Lwów”
» EKOMIASTO. Karmniki dla ptaków
» Park dla piesków
» EKOWYWIAD. Przyrodę chronimy i kształtujemy
» Noworoczne spotkanie w "Civitas Christiana"
» 155. rocznica Powstania Styczniowego 1863 roku
» Powstanie Styczniowe w regionie częstochowskim
» Ślady Powstania Styczniowego na częstochowskich cmentarzach
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Takich ludzi już nie ma, czyli wspomnienie o inżynierze Klemensie Kanczewskim
» KARTKI Z KALENDARZA. KALENDARIUM STYCZNIA
» GINĄCE MIASTO. Przedsiębiorstwo Kohna
» WYDAWNICTWA CZĘSTOCHOWSKIE
»  SIATKÓWKA. AZS Częstochowa kontra TSV Sanok: 3:1
» Nowy sponsor „Włókniarza”
» Pierwszy sparing Rakowa w przerwie zimowej
» Zespół „Poraj” na podium!
» Sylwestrowy postrzał


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

Kris Sublimacja.jpg

MaxBramy-net.jpg

UmarzanieDlugow.jpg

tartak-int

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Karol-prawoJazdy-int.jpgr e k l a m a
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
MINISTER EDUKACJI W CZĘSTOCHOWIE. Dla Częstochowy dodatkowo 39 etatów dla nauczycieli
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
W poniedziałek, 14 listopada 2016 roku, w Częstochowie przebywała minister edukacji Anna Zalewska. Jej wizyta związana była z wdrażaniem reformy oświaty. Podczas konferencji prasowej Minister zapowiedziała, że dla Częstochowy Ministerstwo zwiększy subwencję oświatową o 11 miliomów złotych. Tym sposobem pokryte zostaną koszty zatrudnienia dodatkowych 39 nauczycieli.


Obecny na konferencji wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, podkreślił, iż Rada Ministrów pozytywnie oceniła projekt reformy. – Będzie ona przeprowadzona dla dobra polskiej szkoły i polskich dzieci. Jesteśmy do niej przygotowani – mówił Wojewoda. Z kolei śląski kurator oświaty Urszula Bauer poinformowała, że aktualnie jest realizowany drugi etap kampanii informacyjnej, połączonej z konsultacjami społecznymi. – Jesteśmy otwarci na spotkania z samorządami, rodzicami, nauczycielami. Odpowiemy na każde pytanie – stwierdziła Kurator.
Minister Anna Zalewska podkreśliła, że reforma oświaty ma poprawić jakość kształcenia, w oparciu o solidną szkołę podstawową i czteroletnie liceum.
– Chcemy też zbudować dobrą bazę branżowych szkół zawodowych, z możliwością kontynuowania nauki w szkole średniej, wraz z uzyskaniem matury. Zależy nam też na ratowaniu małych szkół, które staną się centrami cywilizacyjnymi dla swoich miejscowości. Tworzymy pakiet „dobra szkoła” w każdej miejscowości”. Szkoła będzie bliżej domu i rodziców – mówiła minister Anna Zalewska.
Jednocześnie minister Zalewska poinformowała, że w odpowiedzi na list prezydenta Matyjaszczyka, który alarmował ją, że w związku z reformą w Częstochowie będzie zwolnionych dwustu nauczycieli, została wykonana analiza. – Wykazała ona, że wręcz przeciwnie, w Częstochowie będzie potrzebnych jeszcze 39 nauczycieli. Ministerstwo zwiększy zatem subwencję oświatową dla Częstochowy o 11 milionów złotych, które zabezpieczą koszt zatrudnienia dla tych nauczycieli – kontynuowała Minister.
Zdementowała też pogłoski, że w wyniku reformy wielu nauczycieli utraci pracę. – Pokazaliśmy, jak przekształcić szkoły, chociaż wolność jest w rękach samorządów, ale uchwała, która zostanie podjęta do 31 marca 2017 roku musi mieć pozytywną opinię kuratorium. Powstanie dodatkowych 5 tysięcy etatów dla nauczycieli. Jesteśmy wiarygodni, bo tak samo mówiliśmy przy reformie sześciolatków, kiedy straszono, że nauczyciele stracą pracę, my dostrzegaliśmy nowe możliwości. Raport z 15 września 2016 roku wykazał i pojawiło się 2 tysiące nowych miejsc pracy, jeśli chodzi o przedszkola – mówiła minister Zalewska.
W sprawie podstawy programowej wyjaśniła, że prace prowadzone są od lutego i zakończą się pod koniec listopada. Stwierdziła, że wdrożenie reformy nie zostanie przesunięte o kolejny rok. Zapowiedziała rewaloryzacje płac nauczycieli w 2017 roku, a w 2018 – podwyżki.
Minister Anna Zalewska podkreśla swoją otwartość na współpracę ze wszystkimi środowiskami, w tym szczególnie ze związkami zawodowymi. Jak poinformowała w sprawie reformy jest w stałym kontakcie z prezydentem Andrzejem Dudą. – Myślę, że Pan Prezydent zostanie bezwzględnie przekonany o dobru nowego prawa ustawowego dla polskiej edukacji – komentowała pytanie dotyczące ewentualnego weta Prezydenta.URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl