Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 20 listopada 2018
Feliksa i Anatola
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 46 (1393) 2018-11-15
  W NUMERZE:
» MUZEUM MONET I MEDALI JANA PAWŁA II - ZAPRASZA
»  100 lat Niepodległości w Częstochowie. Było biało-czerwoni i radośnie
» „Święta miłości kochanej ojczyzny, czują cię tylko umysły poczciwe”
» IZBA REGIONALNA – WIELKIE OTWARCIE NA 100 LAT NIEPODLEGŁEJ
» Zaproszenie na charytatywny bal w Olsztynie
» POMOC DLA POLAKÓW NA WILEŃSZCZYŹNIE. Wielkie pakowanie darów
» Krzysztof Świertok świętuje 25 lat pracy na Jasnej Górze
» Dolina Miłosierdzia: rekolekcje ze św. Hildegardą
» Dzień Pluszowego Misia 2018
» Odpowiedź do artykułu: ,,Prywatne rancza w Częstochowie"
» PROMOCJA W MUZEUM – ZAPROSZENIE
» Dziadek do orzechów


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
sprawy społeczne
Prezydent Matyjaszczyk nie dba o krwiodawców
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Krew jest darem życia i ci którzy się nią dzielą winni być szczególnie szanowani i doceniani. Niestety, tak w Częstochowie się nie dzieje. Kluby krwiodawców z braku środków upadają. Częstochowscy krwiodawcy nie mają wsparcia ze strony władz miasta.


A w Krakowie, Kielcach, Wrocławiu, Katowicach i innych miastach władze mają specjalne programy wsparcia honorowych dawców krwi. Między innymi są to darmowe przejazdy komunikacją miejską. Na przykład: w Kielcach już za jednorazowe oddanie krwi dawca otrzymuje na miesiąc bezpłatne przejazdy komunikacją miejską, a po oddaniu 18 litrów krwi uzyskuje tytuł zasłużonego krwiodawcy i stały darmowy bilet. Częstochowa takich przywilejów nie oferuje, choć o taką pomoc od ponad pięciu lat zabiega Wiesław Adamczyk, prezes Kolejarskiego Klubu HDK PCK przy węźle PKP w Częstochowie. Pan Adamczyk jest szczególnie zasłużonym krwiodawcą, oddał już 55 litrów krwi. Jak mówi „GCz” w Krakowie – za takie zasługi na rzecz drugiego człowieka – od ręki chciano mu wydać darmowy bilet na 30 lat. W Częstochowie włodarze milczą, a trzeba tu zauważyć, decyzje w sprawie przyznania ulg na przejazdy komunikacją miejska podejmuje prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Po licznych rozmowach stanęło jedynie na stwierdzeniu, że potrzebna jest Miejska Rada Krwiodawców. Niestety, nic nie zadziało się, aby taką radę powołać. A sytuacja klubów krwiodawstwa w Częstochowie jest bardzo trudna. Nie mamy środków na prowadzenie działalności. Z własnych pieniędzy muszę płacić za funkcjonowanie biura, telefony, parking. Miasto myśli o seniorach, którzy otrzymują liczne ulgi do instytucji kulturalnych, i któryż są zapraszani na uroczystości, o krwiodawcach nikt z decydentów nie pomyśli. A przecież zawsze służymy swoimi sztandarami podczas różnych oficjalnych uroczystości – mówi Wiesław Adamczyk.
W Częstochowie kilkanaście lat temu było kilka klubów, w których zrzeszonych było kilkuset honorowych krwiodawców. W samym Klubie HDK PCK było 300 członków, dzisiaj jest zaledwie 30. – Dawniej, gdy PKP była samodzielną instytucją mieliśmy opiekę. Sytuacja diametralnie się zmieniła po sprzedaży i podziale Kolei Państwowych na kilkanaście spółek. Zostali sami. Jedyną pomocą, za co bardzo dziękujemy, jest lokal, który udostępniono nam na dworcu głównym. Nie mamy w nim jednak prądu, a umowy z Turonem nie możemy podpisać, bo nie posiadamy zabezpieczenia funduszy na stałe opłaty. Ze składek (25 zł na rok) ledwie starczy na zakup materiałów biurowych – opowiada prezes Adamczyk.
Na październikowej sesji Rady Miasta Częstochowy, za sugestią radnego PiS Piotra Wrony, prezes Adamczyk naświetlił rajcom sytuację krwiodawców w Częstochowie. Piotr Wrona natomiast przygotował projekt uchwały o ulgach dla krwiodawców. 17 listopada będzie jej drugie czytanie.
Wiesław Adamczyk jako jedyny po trzech latach z województwa śląskiego w tym roku został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi Prezydenta RP. Jest też odznaczony medalem Ministra Zdrowia „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. Odznaczenia w lutym bieżącego roku odznaczenia wręczył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Medal Zasłużony dla Zdrowia Narodu otrzymali także wiceprezes Klubie HDK PCK Jerzy Róg, który oddał już 70 litrów krwi oraz jedna osoba z Klubu Miejskiego. Klub ten już przestał istnieć .URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl