Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 18 lipica 2019
Kamila i Szymona
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 29 (1428) 2019-07-18
  W NUMERZE:
»  Szymon Giżyński – numer jeden na liście Prawa i Sprawiedliwości
» Nowy samochód dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Kruszynie
»  Dzieląc się szczęściem mnożymy je
» Czas na szkołę średnią
» Nowości w portalu IRZplus
» III Jurajskie Zawody Balonowe
» IV Jurajski Festiwal Sztuki i Wina w Olsztynie
» W Świętochłowicach powstanie EMOstrefa – specjalne miejsce do kangurowania noworodków w szpitalu
» Gdy zachoruje nam rodzic
» Tomograf Komputerowy od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

kondolencje2

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
sprawy społeczne
„Kibice Rakowa Częstochowa kontra białaczka”
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Fundacja DKMS Polska organizuje Dzień Dawcy Szpiku w Częstochowie wraz z Beatą Kulczyńską oraz Stowarzyszeniem Kibiców „Wieczny Raków”. Odbędzie się ono w najbliższą sobotę, 19 listopada br. w godzinach 12:00-15:00 na MSP „Raków” przy ulicy Limanowskiego 83. O inicjatywie mówi Beata Kulczyńska, główna organizatorka Dni Dawcy Szpiku

Jak narodził się pomysł, aby akcję pod nazwą „Kibice Rakowa Częstochowa kontra białaczka" przeprowadzić?
-–Od kilku lat organizuję Dni Dawcy Szpiku w różnych miejscach i przy okazji wielu imprez w naszym mieście. Postanowiłam zachęcić kibiców Rakowa, aby przyłączyli się do akcji i pomogli wygrać ludziom chorym na białaczkę najważniejszą walkę o ich życie. Kibice to ludzie o wielkich sercach, kochają swój klub, jeżdżą setki kilometrów aby kibicować, więc liczę, że nie odmówią pomocy w wygraniu życia. Miesiąc temu zorganizowałam akcję pod hasłem „Częstochowa Aniołów”, która polegała na wysłaniu listów z dobrymi słowami dla dzieciaków przebywających na oddziale onkologicznym w Lublinie. Już po kilku dniach paczki z zabawkami, listy, spływały do mnie z całej Polski. Łącznie otrzymaliśmy 46 kartonów z zabawkami, przyborami plastycznymi, Aniołami i wszystkim, co może poprawić humor dzieciom, które miesiącami przebywają w szpitalu na bolesnych badaniach i chemioterapii.
W Lublinie byliśmy 5 listopada. Poznałam tam 16-letnią Weronikę, która od sierpnia 2015 roku walczyła z ostrą białaczką limfoblastyczną. Miała bardzo wyjątkowy antygen i poszukiwała również wyjątkowego bliźniaka. Postanowiłam zawalczyć o nią i innych chorych. Stąd akcja „Kibice Rakowa kontra białaczka”. Bo kto ma tyle zacięcia w walce i kibicowaniu jak nie wierni Kibice? Niestety, Weronika zmarła 11 listopada, po roku ogromnej walki o życie. Weronice już nie pomożemy, ale jest mnóstwo chorych o których trzeba walczyć.

Na czym będzie polegała akcja, którą organizuje Pani wspólnie ze Stowarzyszeniem Kibiców „Wieczny Raków”?

– Dla wielu chorych jedyną szansą na przeżycie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Dlatego trzeba tworzyć banki dawców. Dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek, pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Ważne, aby osoba była w dobrej kondycji fizycznej oraz nie cierpiała na choroby przewlekłe. Rejestracja polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka, wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi. Trzeba pamiętać o zabraniu dokumentu z numer PESEL. Na podstawie pobranego wymazu zostają określone cechy zgodności antygenowej, które wraz z danymi dawcy przechowywane są w bazie potencjalnych dawców.
Jeśli okaże się, że pacjent, który potrzebuje przeszczepienia szpiku, ma taki sam kod genetyczny jak dawca znajdujący się bazie – dochodzi do przygotowania procedury pobrania szpiku kostnego lub komórek macierzystych od zarejestrowanego potencjalnego dawcy.

Jak zachęciłaby Pani Czytelników „Gazety Częstochowskiej” oraz kibiców nie tylko Rakowa Częstochowa, aby zechcieli pomóc potencjalnym chorym na białaczkę w wygraniu ich ?najważniejszego meczu”?

– Myślę, iż wiadomość, że co godzinę w Polsce ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę powinna przekonać już każdego. Niestety, ale może to trafić na nas, na naszych najbliższych. Warto zarejestrować się, aby mieć świadomość, że jak nasz bliźniak genetyczny będzie w potrzebie od razu dostanie pomoc. Jedynie 25 procent pacjentów znajduje „bliźniaka genetycznego” w rodzinie, pozostałe 75 procent zdanych jest na dawców niespokrewnionych. W Częstochowie jest już czterech dawców szpiku, w tym mój brat. Dwie osoby: Łukasz Krystowski i Monika Antoń odliczają dni do spotkania ze swoim bliźniakiem. Inny – Piotr Żak, niestety nie będzie miał możliwości poznania się ze swoim, ponieważ prawo hiszpańskie nie zezwala na kontakt dawca-biorca. Natomiast mój brat Łukasz Kulczyński poznał się z Adriankiem, rok temu w maju. Ich opowieści pełne emocji napędzają mnie do kolejnych akcji, które będę organizować w naszym mieście.
Zachęcam wszystkich do przyjścia, zarejestrowania się i kibicowania naszej drużynie.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

foto:
Kibice: Beata Kulczyńska, Piotr Żak, Łukasz Krystowski - dawcy z Częstochowy

Przemysław Pindor


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl