Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 20 listopada 2018
Feliksa i Anatola
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 46 (1393) 2018-11-15
  W NUMERZE:
» MUZEUM MONET I MEDALI JANA PAWŁA II - ZAPRASZA
»  100 lat Niepodległości w Częstochowie. Było biało-czerwoni i radośnie
» „Święta miłości kochanej ojczyzny, czują cię tylko umysły poczciwe”
» IZBA REGIONALNA – WIELKIE OTWARCIE NA 100 LAT NIEPODLEGŁEJ
» Zaproszenie na charytatywny bal w Olsztynie
» POMOC DLA POLAKÓW NA WILEŃSZCZYŹNIE. Wielkie pakowanie darów
» Krzysztof Świertok świętuje 25 lat pracy na Jasnej Górze
» Dolina Miłosierdzia: rekolekcje ze św. Hildegardą
» Dzień Pluszowego Misia 2018
» Odpowiedź do artykułu: ,,Prywatne rancza w Częstochowie"
» PROMOCJA W MUZEUM – ZAPROSZENIE
» Dziadek do orzechów
» ZAPROSZENIE
» 10 procent mieszkańców zdecydowało o wydaniu pieniędzy z budżetu obywatelskiego
» Nowe władze powiatu częstochowskiego
» Publikujemy oświadczenie klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w związku z wyborem prezydium Rady Miasta Częstochowy.


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Zmarł Andrzej Mąkosza (1919-2016)
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
19 listopada zmarł Andrzej Mąkosza, muzyk i członek znakomitej rodziny muzycznej. Jego pogrzeb odbędzie się w dniu 24 listopada (czwartek) 2016 r. o godz. 13.oo w Kościele na Cmentarzu Kule.


Andrzej Mąkosza uczęszczał do I-go gimnazjum im.H.Sienkiewicza w Częstochowie, które ukończył w 1939 r. W 1939 roku ukończył także przysposobienie wojskowe drugiego stopnia w 27 pułku piechoty. 3 tygodnie przed wybuchem wojny zgłosił się na ochotnika do służby wojskowej i otrzymał przydział do kompanii kolarzy w częstochowskiej 7 dywizji piechoty. Wraz z kompanią patrolował tereny graniczne w rejonie Truskolas. Tutaj drugiego dnia wojny został ranny odłamkiem w nogę. Rannym zaopiekowała się nauczycielka Frankowska, do czasu odebrania go przez ojca . Po powrocie do zdrowia Andrzej Mąkosza przybył do Częstochowy i zatrudnił się jako kierowca w miejscowej straży ogniowej. Był w niej stosunkowo krótko. Dzięki wsparciu ojca i pułkownika Kalinowskiego wyjechał do Warszawy do Centralnej Szkoły Pożarnictwa. Od roku 1940 działał w konspiracji, w Związku Walki Zbrojnej przemianowanym potem w Armię Krajową ( miał pseudonim „ Andrzej Walczak ”). Podczas pobytu w Warszawie szkolił się w konspiracyjnej podchorążówce. W roku 1943 powrócił do Częstochowy. Tutaj został komendantem Straży w Fabryce Papieru. Mając dostęp między innymi do produkcji papierów wartościowych różnych ich gatunków – załatwiał dokumenty, dowody osobiste, pieczątki itp. W drukarni pracował do końca wojny. Po wyzwoleniu przebywał w Częstochowie.
W 1947 r rozpoczął szkolenie samolotowe na lotnisku Kucelin na samolocie Piper L4 pod kierunkiem Tadeusza Więckowskiego, ale wskutek weryfikacji jako były żołnierz AK musiał to szkolenie przerwać W tymże 1947 roku wyjechał do Wrocławia. Tam z wujkiem prowadzili firmę transportową. Po trzech latach powrócił do Częstochowy i został przyjęty do stałej częstochowskiej orkiestry jako wiolonczelista. W roku 1960 wyjechał do Szczecina. Tam grał w orkiestrze szczecińskiej w filharmonii aż do przejścia na emeryturę w roku 1994. W Szczecinie odnalazł go Tadeusz Więckowski, twórca polskiego lotnictwa sanitarnego i przekonał do współpracy w nowo powstałym szczecińskim zespole tego lotnictwa. W latach 1962-71 Andrzej Mąkosza udzielał się jako wolontariusz uczestnicząc jako drugi członek załogi w lotach sanitarnych. Po zakończeniu działalności lotniczej udzielał się jako ratownik GOPR . Po zakończeniu pracy w Filharmonii Szczecińskiej, pod koniec lat 90. powrócił do Częstochowy. Nawiązał kontakt z Aeroklubem Częstochowskim, w 2010r został członkiem Częstochowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa.
Za działalność w czasie wojny i okupacji otrzymał Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, a także odznaczenia wojenne- Odznaka Grunwaldzka i Krzyż Armii Krajowej. Awansowany do stopnia porucznika.

Zdjęcie użytkownika Gazeta Częstochowska.


Opr. Roman Antonowicz


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl