Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 20 sierpnia 2018
Bernarda i Sobiesława
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 33 (1380) 2018-08-16
  W NUMERZE:
» Idą z modlitwą do Matki Bożej
» DNI GMINY PORAJ
» Święto Policji w Częstochowie
» Częstochowscy strażacy w akcji
» 40. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi na Służewcu w Warszawie
» INTERWENCJA. Lekarze z Parkitki zbagatelizowali objawy wskazujące na udar mózgu
» Stwardnienie rozsiane (SM) – co wiemy o tej chorobie? Fakty i mity!
» JASNA GÓRA. Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
» Częstochowa biega razem z Reebok RUN CREW!
» Bollywood w Cinema City!
» INTER wspiera studentów medycyny w ich misji w Afryce
» Zaproszenie na „XVIII Międzynarodowy Turniej Policji Konnej"
» Festiwal "Z kopyta" w Koziegłowach


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
98 LAT TEMU MŁODE ORLĘTA OBRONIŁY LWÓW
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Na Placu Orląt Lwowskich w Częstochowie 22 listopada 2016 roku upamiętniono 98. rocznicę zwycięskiej obrony Lwowa w 1918 roku przed Ukraińcami. Jednocześnie obchodzono 10. rocznicę odsłonięcia Pomnika Orląt Lwowskich w Częstochowie – jak powiedział paulin ojciec Eustachy Rakoczy „najpiękniejszego pomnika w Polsce upamiętniającego dzielną lwowską młodzież”.W uroczystości, zorganizowanej przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz Urząd Miasta Częstochowy, uczestniczył senator RP Artur Warzocha, reprezentujący jednocześnie posła Szymona Giżyńskiego. – Pamięć o Lwowie i dzielnych lwowiakach, którzy nie chcieli pogodzić się z okupacją ukraińską i sowiecką, jest naszym patriotycznym obowiązkiem. Lwów to miasto wierne, niezwyciężone i na wskroś polskie. Nasi rodacy we Lwowie pieczołowicie dbali o zachowanie polskości Lwowa. Trzeba pamiętać, że miasto przed zagładą obroniły dzieci, które wykazały się olbrzymim heroizmem i umiłowaniem ojczyzny – mówił senator RP Artur Warzocha. Jak dodał Częstochowa jest tak samo ważna jak Lwów i powinna być przykładem takiej samej postawy, aby jak Lwów być symbolem Semper Fidelis (łac. zawsze wierny – przyp. red.).
Na obchodach obecni byli także przedstawiciele częstochowskiego samorządu, które reprezentował przewodniczący Rady Miasta Zdzisław Wolski, członkowie związków kombatanckich, służby mundurowe, uczniowie częstochowskich szkół oraz mieszkańcy miasta.

Pomnik Orląt lwowskich w Częstochowie powstał staraniem częstochowskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Jego członkowie, na czele ze śp. Wacławem Baczyńskim, wieloletnim prezesem Towarzystwa, w 2002 roku zwrócili się do Rady Miasta z propozycją wzniesienia statuy upamiętniającej bohaterskich obrońców Lwowa z 1918 roku. Dzięki zaangażowaniu wielu życzliwych osób udało się zgromadzić fundusze i 9 czerwca 2006 roku uroczyście odsłonięto obelisk.
Od tego czasu, przy Pomniku Orląt Lwowskich, odbywają się uroczystości patriotyczne i okolicznościowe związane m.in. z Narodowym Świętem Niepodległości czy rocznicami obrony Lwowa.

Uroczystość poprzedziła poniedziałkowa konferencja „Śladami Orląt Lwowskich po Częstochowie” w sali sesyjnej Urzędu Miasta i odsłonięcie wystawy.UG


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl