Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Sobota, 19 stycznia 2019
Henryka i Mariusza
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 3 (1402) 2019-01-17
  W NUMERZE:
» Otwarcie budynku schroniska dla bezdomnych w Lubojence
» SŁUŻBA ZDROWIA. Nowy szpital w Częstochowie
» Opłatek Klubu Seniora AZS
» PO INTERWENCJI GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ. Czyszczą miejsca parkingowe
» Koloro na Parkitce
» PIŁKA NOŻNA. Ekstraliga kobiet. VII KOLEJKA – 12.01.2019 r.
»  Więcej pieniędzy na kulturę. Nie ma żadnych cięć
» Spotkania Ladies Night w Cinema City powracają w Nowym Roku!
» Jeszcze w styczniu w Klubie POLITECHNIK


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
GMINA POCZESNA ZA CZĘSTOCHOWSKIEM. „W czasach województwa częstochowskiego nasz region świetnie się rozwijał”
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Utworzenie województwa częstochowskiego będzie impulsem do dalszego rozwoju całego regionu, jest to w interesie lokalnego społeczeństwa i całego kraju – tak Rada Gminy Poczesna argumentowała swoje stanowisko dotyczące przywrócenia województwa częstochowskiego. 28 listopada 2016 roku radni jednomyślnie przyjęli uchwałę.


Wójt Gminy Poczesna Krzysztof Ujma w swym przemówieniu podkreślił, że w czasach województwa częstochowskiego nasz region świetnie się rozwijał, stąd wszyscy mieszkańcy pragną jego powrotu. – Nasze stanowisko jest jednoznaczne i jest wyrazem wsparcia dla posłów, którzy usilnie zabiegają o utworzenie województwa częstochowskiego – mówił wójt Krzysztof Ujma.
W stanowisku Rady Gminy Poczesna, popierającym utworzenie województwa częstochowskiego, akcentowano, że region częstochowski posiada wysoki potencjał społeczny, gospodarczy, ekonomiczny, naukowy oraz kulturowy i sprosta wszystkim wyzwaniom stawianym przed nowym województwem. „Szanując kulturę i historię Śląska pragniemy dbać o zachowanie własnej tradycji i powiązań panujących na terenie regionu częstochowskiego. Mając na względzie więzi społeczne, gospodarcze, kulturowe, charakteryzujące obszar przyszłego województwa, strefa ta stanowiłaby terytorium zwarte geograficznie, na którym ludność zamieszkująca posiada wspólne cechy i dążenia, służące ochronie i rozwojowi własnej tożsamości dla postępu kulturowego, społecznego i gospodarczego.” – czytamy w stanowisku Rady Gminy Poczesna.
Rady gminy Poczesna wziął udział poseł PiS Konrad Głębocki, wiceprzewodniczący Sejmowego Zespołu ds. Utworzenia Województwa Częstochowskiego, który przemawiał także w imieniu posła Szymona Giżyńskiego, przewodniczącego tegoż Zespołu, nieobecnego na sesji z powodu koniecznego wyjazdu do Sejmu.
Poseł Głębocki przedstawił analizę inwestycji w latach 2004−2006 w województwie śląskim. Wynikało z niej, że na 15−procentową populację mieszkańców regionu częstochowskiego przyznawano od 0,5 do 1,5 procent, w porywach do 2 procent.
Zapytany przez nas o tę kwestię poseł Szymon Giżyński podkreśla, że te liczby procentowe przez lata się nie zmieniły, a wręcz przeciwnie, w niektórych okresach jeszcze zmniejszyły. – Stąd jest potrzeba utworzenia województwa równych szans dla wszystkich jego mieszkańców. Województwa bez peryferii. Statusu peryferyjności doświadcza nie tylko Częstochowa z regionem, ale także mieszkańcy południowej części województwa łódzkiego – zauważa poseł Szymon Giżyński.
Poseł Konrad Głębocki zwrócił także uwagę na ważną kwestię różnic gospodarczych, które wykluczają budowanie wspólnej, zrównoważonej strategii dla regionu częstochowskiego i Śląska.
– Województwo częstochowskie to korzyść dla całego kraju. Idea jego utworzenia wpisuje się w program Prawa i Sprawiedliwości, który chce zrównoważonego rozwoju Polski. A niestety, w programie RPO na lata 2014−2010 nie można finansować tak zwanych projektów Greenfields, z których korzystają tereny rolnicze, jakim w przeważającej większości jest region częstochowski. W RPO kładzie się natomiast nacisk na dofinansowanie projektów Brownfields, które dominują na Śląsku. Zatem próba scalenia Częstochowy i Śląska jest niewykonalna. I niechaj Śląsk się rozwija, ale nie naszym kosztem – stwierdził poseł Głębocki. Oddolną inicjatywę mieszkańców
w walce o powrót województwa częstochowskiego na administracyjną mapę Polski ocenił jako niezwykle ważną. – Furtka przy Państwa poparciu została otwarta – podsumował.
GAW


GAW


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl