Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Sobota, 19 stycznia 2019
Henryka i Mariusza
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 3 (1402) 2019-01-17
  W NUMERZE:
» Otwarcie budynku schroniska dla bezdomnych w Lubojence
» SŁUŻBA ZDROWIA. Nowy szpital w Częstochowie
» Opłatek Klubu Seniora AZS
» PO INTERWENCJI GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ. Czyszczą miejsca parkingowe
» Koloro na Parkitce
» PIŁKA NOŻNA. Ekstraliga kobiet. VII KOLEJKA – 12.01.2019 r.
»  Więcej pieniędzy na kulturę. Nie ma żadnych cięć
» Spotkania Ladies Night w Cinema City powracają w Nowym Roku!
» Jeszcze w styczniu w Klubie POLITECHNIK


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Zakaz dzierżawy terenu dla cyrków – bezprawny
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Częstochowa dołączyła do miast, które muszą zaniechać swoich represji względem cyrków tradycyjnych. Wojewódzkie Sądy Administracyjne – jak informuje Związek Pracodawców Cyrku i Rozrywki – przyznały, że zarządzenia prezydentów, zakazujące wynajmu gruntów pod widowiska z udziałem zwierząt, są bezprawne. Wyroki dotyczące Częstochowy oraz takich miast jak Bydgoszcz, Ruda Śląska i Oświęcim zapadły w dniach 15-18 listopada 2016 r.

– Prezydentom Miast zwalczającym cyrki tradycyjne powoli pali się grunt pod nogami. Okazało się, że podyktowane ideologiczną walką „zakazy” nie mają mocy prawnej. Zdaniem sądów organy publiczne nie mogą mieć poglądów, bo w swoich administracyjnych decyzjach muszą kierować się wyłącznie literą prawa. Sądy stwierdziły nieważność bezprawnych Zarządzeń w kolejnych miastach – informuje Tomasz Kamyk ze Związku Pracodawców Cyrku i Rozrywki.
W listopadzie odbyły się posiedzenia Wojewódzkich Sądów Administracyjnych w Bydgoszczy, w Gliwicach i w Krakowie w sprawie skarg dotyczących zarządzeń Prezydentów: Bydgoszczy, Częstochowy, Rudy Śląskiej i Oświęcimia. 17 listopada 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach stwierdził nieważność zaskarżonego zarządzenia Prezydenta Miasta Częstochowy nr 832.2016 z dnia 25.03.2016 r.
- Ostatnie orzeczenia wojewódzkich sądów administracyjnych wskazują, że orzecznictwo administracyjne jest zgodne co do bezprawności skarżonych zarządzeń, gdyż dyskryminują one tradycyjnych przedsiębiorców cyrkowych oraz bezprawnie naruszają ich swobodę działalności gospodarczej .Z uzasadnień orzeczeń sądowych wynika jednoznacznie, że organy samorządów terytorialnych nie są uprawnione do regulowania swoimi aktami administracyjnymi działalności gospodarczej przedsiębiorców cyrkowych. Zatem należy mieć nadzieję, że pozostałe skargi do wojewódzkich sądów administracyjnych również zostaną rozpatrzone pomyślnie dla środowiska cyrkowego – komentuje mecenas Renata Wójtiuk-Janusz.
Zapytaliśmy prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka; Które cyrki otrzymały od Prezydenta odmowną odpowiedź w sprawie dzierżawy terenu na ich działalność artystyczną?; Ile razy miało to miejsce?; Na jakiej podstawie Prezydent odmówił przedstawicielom cyrków dzierżawy?; Czy Prezydent będzie się odwoływał od wyroku WSA, w którym sąd stwierdził nieważność zaskarżonego zarządzenia Prezydenta Miasta zakazującego m. in. dzierżawienia cyrkom tradycyjnym gruntów należących do miasta?
Od rzecznika magistratu otrzymaliśmy tylko poniższe wyjaśnienie, które nie zawiera jednak odpowiedzi na nasze pytania: – Nie znamy uzasadnienia wyroku WSA, więc poczekamy na niego, i wtedy będziemy się zastanawiać nad dalszymi krokami prawnymi. Intencją prezydenta Częstochowy jest zgodność z prawem wszelkich miejscowych regulacji, ale przed analizą uzasadnienia trudno przesądzać o ewentualnym uchyleniu zarządzenia, jego zmianie lub odwołaniu się od wyroku WSA. Dodam, że w Częstochowie - przynajmniej od czasu wydania przez prezydenta miasta wspomnianego zarządzenia - nie było wniosku żadnego cyrku o dzierżawę miejskiego terenu.
UG


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl