Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 18 lipica 2019
Kamila i Szymona
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 29 (1428) 2019-07-18
  W NUMERZE:
»  Szymon Giżyński – numer jeden na liście Prawa i Sprawiedliwości
» Nowy samochód dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Kruszynie
»  Dzieląc się szczęściem mnożymy je
» Czas na szkołę średnią
» Nowości w portalu IRZplus
» III Jurajskie Zawody Balonowe
» IV Jurajski Festiwal Sztuki i Wina w Olsztynie
» W Świętochłowicach powstanie EMOstrefa – specjalne miejsce do kangurowania noworodków w szpitalu
» Gdy zachoruje nam rodzic
» Tomograf Komputerowy od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

kondolencje2

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
edukacja
Akademia Młodych Wynalazców. „Aby było bezpieczniej na nieoświetlonej drodze”
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
4 grudnia 2016 roku na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie odbyło się kolejne spotkanie w ramach drugiej edycji Akademia Młodych Wynalazców - przedsięwzięcia zainicjowanego przez prof. Janusza Boratyńskiego.

Akademia Młodych Wynalazców (AMW) jest to całkowicie darmowa i społeczna akcja, działająca w strukturach Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. AMW, która rozpoczęła swoją działalność w roku akademickim 2015/2016 tworzy grupa entuzjastów związanych zawodowo z Akademią im. Jana Długosza w Częstochowie. Akademia adresowana jest przede wszystkim do młodzieży gimnazjalnej. Spotkania mają na celu nauczenie młodzieży szeroko pojętego myślenia, a także odwagi w rozwijaniu własnych zainteresowań i pogłębianiu wiedzy w najistotniejszych dla niej kwestiach. Misją tego przedsięwzięcia jest uczenie młodzieży postrzegania zjawisk zachodzących w otaczającym świecie i ich opisywanie w sposób holistyczny, łączący nauki matematyczno-przyrodnicze i humanistyczne. – Choć zespół reprezentuje nauki przyrodnicze to szczególne posłannictwo upatrujemy w interdyscyplinarnym rozpatrywaniu omawianych zagadnień – próbujemy łączyć to czego się tylko z pozoru połączyć nie da i pokazywać to, co trudno jest dostrzec. Chcemy udowodnić, że nauka nie jest nudna – wyjaśnia prof. Boratyński.
W istocie, spotkania AMW stały się dla dzieci bardzo ciekawą formą pozyskiwania nowej wiedzy. Paweł Zając ze Szkoły im. Adama Mickiewicza w Starczy już drugi rok przyjeżdża na lekcje AMW. W tym roku razem ze swoim bratem Piotrem. – Dowiadujemy się tu dużo ciekawych rzeczy. Są wykłady, warsztaty, bardzo zaciekawił mnie wykład o enzymach. Zdobytą tu wiedzę wykorzystuję na lekcjach w szkole. a ostatnio mieliśmy wykład o komórkach i właśnie o tym uczyliśmy się też na lekcji przyrody – mówi Paweł.
Warto wspomnieć, że pierwsza edycja zgromadziła 58 uczestników, którzy brali udział w 12 spotkaniach składających się z wykładu oraz części warsztatowej. Tegoroczna edycja AMW zgromadziła 56 uczestników. Obecnie spotkania odbywają się co dwa tygodnie w niedzielne popołudnia. Zajęcia rozpoczyna wykład wprowadzając merytorycznie uczestników w wybraną tematykę. Po przerwie odbywają się warsztaty laboratoryjne, które w sposób praktyczny przybliżają młodzieży poruszane kwestie. Po zajęciach dla zainteresowanych istnieje możliwość uczestnictwa w dyskusji „O wynalazkach przy ciastkach” z prof. Januszem Boratyńskim.
Spotkanie 4 grudnia odbyło się pod hasłem przewodnim: #Bezpiecznie#Zdrowo#Kolorowo. Dzieci na wyprawę na Marsa zaprosiła grupa RoboCap z Wrocławia. Młodzi wynalazcy z AMW zaprezentowali także pierwszy wspólny projekt: elementy odblaskowe przyczepione od wewnętrznej części ubioru, które można odsłonić wieczorową porą. Tę formę podniesienia bezpieczeństwa podpowiedział profesor Janusz Boratyński. – Dolny koniec umieszczonej pionowo wstążki odblaskowej byłby trwale połączony z garderobą, górny zaś byłby połączony w sposób rozłączny (guzik, rzep). W razie potrzeby następowałby zwolnienie zaczepu i element odblaskowy znalazłby się poniżej dolnej krawędzi ubioru stając się widoczny dla użytkowników dróg. Obok wykorzystania dolnej krawędzi ubioru rozwijany element odblaskowy można umieścić pod kołnierzem. Uczniowie mogliby wykonać je w ramach właściwej lekcji a projektanci ubiorów bez jakichkolwiek ograniczeń mogliby stosować rozwiązanie nawet w wizytowych garniturach. Aby być w zgodzie z prawem zastosowane elementy odblaskowe powinny być certyfikowane – mówi prof. Boratyńscy. Młodzi uczestnicy AMW z entuzjazmem przyjęli to rozwiązanie. – To bardzo dobry pomysł, który spowoduje, że będzie mniej wypadków na drogach. Są osoby, które nie noszą odblasków i często o tym zapominają. A o tym przymocowanym na stałe będzie ciężko zapomnieć mówi Krzysztof Miler z Częstochowy. – Podoba mi się ten wynalazek i zacznę o nosić, bo trzeba czuć się bezpiecznie na drodze. Taki odblask nie będzie nikomu sprawiał trudności – dodaje Michał Kapica z Częstochowy.
Organizatorzy AMW współpracują z częstochowskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Chemicznego oraz władzami Akademii im. Jana Długosza.

UG


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl