Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 24 maja 2018
Joanny i Zuzanny
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   

  Nr 21 (1368) 2018-05-24
  W NUMERZE:
» Wspomnienie o Legendzie Polskiej Piosenki Januszu Gniatkowskim w rocznicę Jego 90. urodzin
» SZKOLNICTWO WYŻSZE. Mamy w Częstochowie Uniwersytet
» W SŁUŻBIE ŚRODOWISKU
» W SŁUŻBIE ŚRODOWISKU
»  REGIONALNY KONKURS PRZYRODNICZO-PLASTYCZNY NA ZNACZEK pod tytułem: „ZWIERZĄTKO W MOIM DOMU”
» „MIŁOŚĆ PRZEZ CAŁE ŻYCIE” 26 MAJA – DZIEŃ MATKI
» WIZYTA POSŁA PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI. ,,Polska jest jedna"
»  WERNISAŻ WYSTAWY MALARSKIEJ. „Z widokiem na Hutę. 90 lat połączenia Rakowa z Częstochową”
» Jubileusz Sławomira Czarneckiego
» Husaria. Broń Sarmacka
» Konferencja naukowa. Maskarada historyczna: Aleksander hr. Fredro i Napoleon Bonaparte
» 97. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Częstochowianie w walce o Ziemię Lubliniecką
» 99. rocznica utworzenia 7 Dywizji Piechoty
» HISTORYCZNA MAPA CZĘSTOCHOWY. Ulica gen. bryg. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie
» Wizyty Marszałka Piłsudskiego w Częstochowie
»  BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Gen. dyw. Franciszek Ksawery Latinik (17.07.1879 – 29.08.1949)
» RODZINY CZĘSTOCHOWSKIE. Edmund i Marian Glińscy. Bracia w służbie Polsce
»  Kartki z kalendarza – kalendarium maja
» Kina, ogrody i kawiarnie, czyli przedwojenne życie Częstochowy
»  PIŁKA NOŻNA. Sędziowie pozbawili Raków trzech punktów
» „Mecz na głosy”: RKS Raków Częstochowa – GKS Olimpia Grudziądz
» Ogólnopolski Mityng Lekkoatletyczny na Stadionie Śląskim
»  Bebetto AZS AJD z brązowym medalem mistrzostw Polski
»  PIŁKA NOŻNA. Podział punktów ze Ślęzą Wrocław
» ŻUŻEL. Drastyczna przegrana w Gorzowie
»  Plan na nowy sezon: walka o medale


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

praca w Czestochowie.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Karol-prawoJazdy-int.jpgr e k l a m a
medycyna
Metoda leczenia krótkowzroczności dedykowanymi nocnymi soczewkami
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Odpowiednie dobranie specjalnych soczewek zakładanych jedynie na noc pozwala korygować krótkowzroczność oraz niewielki astygmatyzm i cieszyć się dobrym widzeniem w ciągu dnia, bez konieczności noszenia okularów czy tradycyjnych soczewek!


Ortokorekcja to metoda, która polega na zakładaniu na noc twardych soczewek kontaktowych, których konstrukcja powoduje zmianę kształtu powierzchni rogówki. Modelują one najbardziej zewnętrzną cześć rogówki czyli nabłonek co pozwala zredukować krótkowzroczność i niewielki astygmatyzm. Soczewka uciska podczas snu centralną część rogówki, co powoduje przemieszczenie nabłonka ze środka ku obwodowi. Umożliwia to ostre widzenie w ciągu dnia. Cały proces korekcji odbywa się wyłącznie podczas snu, dzięki czemu w ciągu dnia pacjent widzi dobrze i nie musi nosić tradycyjnych soczewek czy okularów. - wyjaśnia Specjalista Optometrii Klinicznej, Piotr Toczołowski z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Soczewki nie posiadają mocy optycznej tylko odpowiedni kształt i są dopasowane indywidualnie do każdego pacjenta. Odpowiednie dobranie soczewek poprzedza m.in.: badanie w lampie szczelinowej, podczas którego oceniany jest przedni odcinek oka, rzęsy, powieki, rogówka i spojówka. Bardzo ważne jest wykonanie topografii rogówki, jest to trójwymiarowa mapa rogówki, która pozwala dobrać odpowiednie, indywidualnie dostosowane do każdego oka soczewki. Podczas badania wykonana zostaje ocena ostrości wzroku, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz pomiar grubości rogówki. Następnie zakładane są soczewki próbne. Po godzinie od pierwszego założenia soczewek zostaje sprawdzone ich ułożenie i ostrość widzenia oraz dokonuje się ewentualnych poprawek. Przed zastosowaniem metody bardzo dokładnie sprawdzane jest czy nie ma przeciwwskazań do stosowania ortokorekcji.

Krótkowzroczność staje się coraz częstszym problemem. Jednym z pierwszych sygnałów alarmujących o tym, że należy wybrać się do okulisty jest konieczność mrużenia oczu, aby zobaczyć odległe obiekty lub napisy. Wynika to z faktu, że przy krótkowzroczności układ optyczny ogniskuje promienie światła nie na siatkówce, lecz przed nią. W efekcie na siatkówce powstaje nieostry obraz przedmiotu położonego w pewnej odległości od obserwatora. Metoda ortokorekcji jest obecnie jedną z najskuteczniejszych metod powstrzymywania krótkowzroczności u dzieci. – mówi Specjalista Optometrii Klinicznej, Piotr Toczołowski z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Metoda najlepiej sprawdza się u pacjentów z krótkowzrocznością od -0,50 do -5,0 dioptrii i astygmatyzmem nie większym niż -1,5 dioptrii, zarówno u osób dorosłych jak i dzieci. Jeżeli wada wzroku jest większa można spać w soczewkach orto, natomiast w ciągu dnia nosić okulary lub soczewki kontaktowe o małej mocy, które wyrównają brakujące dioptrie. Szczególnie jest to istotne u dzieci, ponieważ ortokorekcja jest obecnie jedną z najlepiej udokumentowanych metod powstrzymywania rozwoju krótkowzroczności.

Przeciwwskazaniem są schorzenia rogówki i przedniego odcinka gałki ocznej oraz niektóre schorzenia ogólne takie jak np. cukrzyca, jednak wszystkie szczegóły są omawiane podczas doboru soczewek i pierwszego szczegółowego badania.

Ortokorekcja to jedna z wygodniejszych metod korekcji wad wzroku. Nie odnotowuje się specjalnych powikłań podczas jej stosowania ponieważ zamknięte w nocy oko pozostaje w pełni dotlenione dzięki temu, że soczewki ortokeratologiczne są wykonane z najnowocześniejszych materiałów bardzo dobrze przepuszczających tlen. Dodatkowo cały proces jest odwracalny co oznacza, że po zaprzestaniu stosowania ortosoczewek rogówka wraca do swojego pierwotnego kształtu i można ponownie zacząć nosić szkła kontaktowe lub okulary.
r


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl