Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 21 listopada 2018
Janusza i Konrada
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 47 (1394) 2018-11-22
  W NUMERZE:
» Prawo i Sprawiedliwość rządzi w Sejmiku Województwa Śląskiego


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
CZĘSTOCHOWA. W 2017 roku miasto podnosi opłatę za odbiór śmieci
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Radni częstochowscy na ostatniej sesji Rady Miasta ustalił nowe stawki opłaty dla odbiór odpadów. Nowe stawki w dużo większym stopniu premiują segregację odpadów. Za śmieci zbierane selektywnie będziemy płacić 12 zł (a nie 10,50 zł) od każdego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość, za zbierane nieselektywnie – 20 zł ( a nie 12 zł).

Regulacja cen jak tłumaczy Zarząd Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego, jest podyktowana m.in. "zwiększającym się strumieniem i ilością odbieranych w mieście odpadów, zwiększoną częstotliwością ich odbioru oraz koniecznością spełnienia wymagań dotyczących recyklingu i ilości składowanych bioodpadów."
Ponadto zwiększył się koszt transportu odpadów od drugiego przetargu (od lipca 2015 r.), mimo iż wybrana oferta była najtańsza. Na regulację wpłynęło także wprowadzone zwolnienie w wysokości 50procentowe opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi i odbieranymi w sposób selektywny od właścicieli nieruchomości, w części dotyczącej gospodarstw domowych korzystających z pomocy społecznej oraz rodzin wielodzietnych, o których mowa w ustawie o Karcie Dużej Rodziny.
Jest to pierwsza zmiana stawek od czasu wejścia w życie tzw. „rewolucji śmieciowej” w połowie 2013 r. Według informacji Biura Gospodarowania Odpadami Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego sp. z o.o. Częstochowa jest jednym z ostatnich miast województwa śląskiego, wprowadzających taką regulację.
Radni zmienili też uchwałę w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Od stycznia 2017 r. wzór ulegnie zmianie i niezwłocznie po opublikowaniu w dzienniku urzędowym umieszczony zostanie na stronie internetowej www.odpady.czestochowa.pl
Zmiana wzoru deklaracji związana jest z możliwością skorzystania z 50-procentowej ulgi, którą wywalczyli radni prawa i Sprawiedliwości, z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w odniesieniu do Rodzin posiadających Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny. Ulga dotyczy rodzin mających troje i więcej dzieci.
Rada Miasta podjęła też decyzję o zmianie uchwały w sprawie stawki opłat za pojemnik na odpady o określonej pojemności. Jeśli na danej nieruchomości prowadzona jest selektywna zbiórka odpadów komunalnych, przykładowo za jedno opróżnienie pojemnika o pojemności 60 l stawka zmniejsza się z 13,70 zł do 12 zł, a dla pojemnika o pojemności 2500 l – z 207,02 zł do 175 zł.
Z kolei jeśli na danej nieruchomości odpady komunalne nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny stawka za jedno opróżnienie wynosi – przykładowo – dla pojemnika
60-litrowego 20 zł (wcześniej 16,44 zł), a dla pojemnika o pojemności 2500 l – 291,67 zł (wcześniej 248,42 zł).


UG


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl