Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 21 maja 2018
Wiktora i Tymoteusza
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   

  Nr 20 (1367) 2018-05-17
  W NUMERZE:
» Raków nadal w grze o Lotto Ekstraklasę!
» JANÓW. Pustynne biegi i marsz
» Skra rozpoczyna walkę w regionalnym Pucharze Polski
» Czepkowanie na AJD
» Więcej środków na budżet obywatelski w 2019 roku dzięki staraniom Klubu Prawo i Sprawiedliwość w Częstochowie.
» 2500 złotych i szansa na pracę w branży. Na studentów i absolwentów czekają staże w Press Glass
» SZKOLNICTWO WYŻSZE. Mamy w Częstochowie Uniwersytet
» W rocznicę 90. urodzin Janusza Gniatkowskiego
» ,,Zbigniew Herbert w szkole i bibliotece"
»  Na co uważać przy pożyczce?

» POLECAJĄ MARGINESY
»  Majowe „Ladies Night” to „Pozycja obowiązkowa” w kalendarzu każdej kobiety!
» Regionalny Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w konkursach
»  1 miesiąc ciąży
» BONA FIDE. Chronić żołnierskie groby
» PERYSKOP. Wszystko do czasu
» Groźna grypa – zgony, których można było uniknąć wywiad z ekspertem
» 40 lat "SPLOTU"
» Tydzień życia z niepełnosprawnością
» Dzień strażaka w Szkole Pożarniczej
» Konferencja naukowa: Maskarada historyczna: Aleksander hr. Fredro i Napoleon Bonaparte
» Aż 3 majowe pokazy przedpremierowe pokazy w Cinema City! Uczta dla każdego kinomaniaka!
» Wóz strażacki dla strażaków
» ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE Z POSŁEM
» Husaria. Broń wschodnia
» ZDROWE NAWYKI CHRONIĄ PRZED OTYŁOŚCIĄ
» Spektakl na setną roczniće urodzin Janusza Różewicza
» Kto powstrzyma Szwedów w Poznaniu?
» Turystyczna Majówka w Bystrzanowicach Dworze
» Finał Pól Nadziei
» XXX Regionalne Spotkania z Poezją i Prozą Wrażliwość na słowa
» Startuje rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych!
» SZKOŁA PODSTAWOWA NR 41 W CZĘSTOCHOWIE. Szkoła z przyszłością i dla dzieci


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

praca w Czestochowie.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Karol-prawoJazdy-int.jpgr e k l a m a
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
Ceremonia wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
2 grudnia 2016 r., w sali reprezentacyjnej Ratusza odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej z lat 1956-1989. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy Krzyże Wolności i Solidarności wręczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. – Mam wielki zaszczyt pochylić się na Państwa dorobkiem działalności antykomunistycznej. Państwa odwaga, oddanie sprawie wolności zasługuje na najwyższy szacunek – powiedział prezes Jarosław Szarek.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.
Przybyłych na uroczystość gości powitał dyrektor Oddziału IPN w Katowicach dr Andrzej Sznajder. Historię wręczanych odznaczeń przybliżyła naczelnik Oddziałowego Archiwum IPN w Katowicach dr Renata Dziechciarz. Poseł Jadwigę Wiśniewską reprezentowała asystentka - Katarzyna Porębińska, poseł Lidię Burzyńską - asystentka Sylwia Zasępa, posła Szymona Giżyńskiego - dyrektor biura Grażyna Matyszczak.

Po ceremonii w imieniu odznaczonych przemówił Marek Dziubek. – Łączyło nas jedno: idea walki o godność człowieka, upomnienie o wolność i suwerenność. Dzisiaj jesteśmy po to, by być stróżem wartości. Stróżem Polski chrześcijańskiej i stać na straży dziedzictwa narodowego – powiedział Marek Dziubek.
Dla wielu odznaczonych – jak zauważa pani Bibianna Preisler-Trzmiel, dzisiaj 92-letnia emerytowana nauczycielka wychowania fizycznego – uroczystość stałą się kanwą do wspomnień tamtych, trudnych czasów. – Czasy te wspominam sentymentalnie i wydaje mi się, że niezasłużenie otrzymuję to wyróżnienie. Uważam, że należało tak postępować. Ważne było wspieranie rodzin osób internowanych. Roznosiłam paczki żywnościowe, pocieszające listy od Księdza Arcybiskupa. Istotny dla tych ludzi był zwykły kontakt, troska i podtrzymywanie na duchu. Czy się bałam? I tak, i nie. Na szczęście miałam bardzo przyjazną atmosferę w moich miejscach pracy, często mnie dodawano otuchy i odwagi – mówi pani Bibianna.
Ryszard Dylczyk jest działaczem niezwykle zasłużonym dla „Solidarności”. W latach 70. ubiegłego wieku zakładał związek zawodowy w częstochowskim MPK, był aktywnym uczestnikiem podziemnia. – My dla odznaczeń nie walczyliśmy. W walczyliśmy o wolność, a nasi przeciwnicy o samowolę. Dzięki opatrzności Bożej jeszcze żyję i dziękuję, że dożyłem tej chwili. Dużo się zmieniło, ale walka jest jeszcze nie skończona – mówi Ryszard Dylczyk.
Odznaczenia otrzymali: Ryszard Dylczyk, Zofia Dziewiątkowska, Adam Dziewiątkowski, Marek Dziubek, Stanisław Dziewiński, Wiesława Fira, Piotr Głowacki, Jerzy Grzebieluch, Krzysztof Jawor, Wojciech Kiliński, Janusz Konieczko, Eugeniusz Ligór, Kazimierz Maluchnik, Ryszard Nikodem, Agata Ostaszewska, Iwona Pasternak, Leszek Piwowarczyk, Maciej Remiszewski, Witold Strąk, Janina Ujma. ks. Ryszard Umański, Michał Woziwodzki, Jerzy Zając, Jerzy Zimny, Gerard Żakowski. Pośmiertnie: Adam Banaszkiewicz, Benedykt Bilnik, Józef Morawiec, Zenon Świerzy.
Odznaczenie dla Zenona Świerzego odebrał jego syn – Maciej Świerzy. – Bardzo cieszę się, że Tata został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności przez Pana Prezydenta Andrzeja Dudę, zwłaszcza, że za życia był człowiekiem skromnym, nie zabiegał o zaszczyty, urzędy czy szczególne gratyfikacje z tytułu działalności w opozycji antykomunistycznej. Koncentrował się w niej na niesieniu konkretnej pomocy konkretnym ludziom, inspirował też do tego innych szlachetnych ludzi w swoim otoczeniu. Jednak nie poprzestawał na tym. Publikował także teksty w podziemnych czasopismach oraz niestrudzenie je kolportował. Cieszę się że mnie przypadł w udziale zaszczyt reprezentowania mojego Taty. Ponieważ bardzo niewiele pamiętam z czasów jego działalności, po jego śmierci, 9 stycznia br., stopniowo „odkrywam” Jego osobowość, historię oraz motywację i zasługi. Są one dla mnie dużą inspiracją i dziedzictwem, a zarazem trudnym wyzwaniem.
Dziękuję także za obecność Jego Przyjaciołom: panu Zdzisławowi Strojcowi, państwu Ulatowskim oraz Rodzinie: mojemu Bratu Jarosławowi oraz Bratanicy Justynie z mężem Witoldem Szpiczyńskim, a także Agnieszce Miry. Spośród 29 odznaczonych osób miałem zaszczyt znać osobiście kilkoro z nich, jak np. Panią Profesor Janinę Ujmę czy śp. doktora Adama Banaszkiewicza – powiedział „GCz” Maciej Świerzy.URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl