Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Sobota, 18 listopada 2017
Anieli i Romana
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   

  Nr 46 (1341) 2017-11-16
  W NUMERZE:
»  Zespół „Śląsk” i Przyjaciele –
» O raku odbytnicy w hotelu "Arche"
» Strażnica w Żarkach Letnisku zmodernizowana
» "Kolor" - przedstawia
»  XXIII Andrzejkowo-Mikołajkowe Marsze na Orientację „AMInO 2017”
» PERYSKOP. Trzy razy tak
» BONA FIDE. Wszędobylstwo
» Archiwum Państwowe w Częstochowie - ZAPRASZA
» XIX ŚWIĘTO MUZYKI
» PAWEŁ DOMAGAŁA wystąpi w Częstochowskiej Filharmonii
» 11.11. NARODOWE ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI - 99 ROCZNICA
» Gala Wolontariatu
»  MIEJSKA ŚLIZGAWKA W NOWYM MIEJSCU
» Dni Otwarte w Wojewódzkim Ośrodku Adopcyjnym
» Sportowe gwiazdy w Częstochowie!
» Protest pracowników Domu Pomocy Społecznej w Częstochowie przenosi się do Urzędu Miasta.
» Już niedługo wielki show w Częstochowie
» Nanotechnologia - innowacyjna technika leczenia zębów
» „TWOJE DANE – TWOJA SPRAWA”
» Święto Niepodległości w gminie Starcza
» Regionalny Ośrodek Kultury zaprasza
» Częstochowianie gośćmi głównymi głównym Portu Poetyckiego w Chorzowie
» Bezpieczny senior w Gminie Poraj
» „Pożyczone”
» WYSTAWA W BIBLIOTECE AJD. „Niepokorny człowiek”
» Kłomnicki Jarmark Bożonarodzeniowy
» Płuca bez POChP – bezcenna spirometria
» WOJEWÓDZKI TEST SPRAWNOŚCI SYREN ALARMOWYCH
» „Józef Piłsudski. Życie – śmierć – kult”
» Radny Zbigniew Mizgalski oskarżony o współpracę z SB
» Remont na ulicy Jagiellońskiej
» Ruszyła rekrutacja do III edycji projektu "Akademia Rozwoju kompetencji".
» Olsztyn i Janów zorganizują Balonowe Mistrzostwa Polski
» Filharmonia Częstochowska - zaprasza
»  I JURAJSKI KONGRES GOSPODARCZY - XVII Gala Konkursu „Jurajski Produkt Roku”
» #mamczasrozmawiac
» Zginął. Rodzina prosi o pomoc
» Prezydent Andrzej Duda za kierownicą ELVI


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

Kris Sublimacja.jpg

MaxBramy-net.jpg

UmarzanieDlugow.jpg

tartak-int

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Karol-prawoJazdy-int.jpgr e k l a m a
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Co dalej ze Spółdzielnią Jura?
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Z inicjatywy Zarządu RFG S.A., odbyło się kolejne spotkanie z przedstawicielami władz Spółdzielni. Po podpisaniu ugody dotyczącej spłaty należności wynikających z wyroku z dn. 15 kwietnia 2011 roku przez SM Jura, Zarząd Spółki poprosił nowego Prezesa SM Jura Pana Tadeusza Koćwina o przedstawienie aktualnej sytuacji finansowej Spółdzielni, w tym stanu zadłużenia i wszczętych postępowań egzekucyjnych wobec dłużników.

Podpisana ugoda pozwala SM Jura na racjonalną spłatę zadłużenia, a poprawa kondycji Spółdzielni jest warunkiem rozpoczęcia rozmów dotyczących ważnych dla RFG S.A. i społecznie istotnych zagadnień dotyczących uregulowania własności nieruchomości i wykupu gruntów przez Spółdzielnię.
W ramach prowadzonych rozmów poruszono m.in. kwestie aktualnej sytuacji finansowej SM Jura oraz możliwych rozwiązań dotyczących uregulowania kwestii własności gruntów.
Pan Prezes Matyszczak wskazał na fakt, iż Spółka jest zainteresowana uregulowaniem problemu własności gruntów, z uwagi na wysokie coroczne koszty ponoszone przez RFG S.A. z tytułu podatków i opłaty za użytkowanie wieczyste terenów osiedla przy ul. Palmowej,
Jest to dla Spółki sprawa kluczowa, tak ze względów ekonomicznych, jak i społecznych.

Pan Prezes Koćwin potwierdził chęć rozmów w tej sprawie oraz zaznaczył, że uwzględniając realia ekonomiczne Spółdzielnia jest gotowa nabyć grunty na racjonalnych podstawach.

Sposobem wyjścia z tej trudnej sytuacji zdaniem Zarządu RFG S.A. jest możliwość rozwiązania problemu poprzez włączenie się do negocjacji władz miasta Częstochowy. RFG S.A. uważa, że jedną z propozycji rozwiązania problemu jest zamiana gruntów, między RFG S.A., a miastem – takie działanie pozwoliłoby na nabycie gruntów przez Spółdzielnię od gminy na znacznie korzystniejszych warunkach, niż te wynikające z Ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji.
W związku z nową strategią Spółki i nowymi zadaniami, RFG S.A. po raz kolejny w tym roku wystąpiło do władz Częstochowy z propozycją zamiany gruntów znajdujących się w zasobach Spółki na takie, które pozwolą RFG na realizację kluczowych inwestycji. Spółka wskazała konkretne grunty do zamiany i zaproponowała dopłatę wynikającą z różnicy wartości.
W obecnej sytuacji – jak wskazał Zarząd RFG S.A. – możliwe jest rozszerzenie oferty i zamiana obejmująca również grunty osiedla przy ulicy Palmowej. Takie rozwiązanie będzie najmniej dotkliwe społecznie, a pozyskane przez RFG S.A. w procesie zamiany grunty przyczynią się do powstania nowych lokali mieszkaniowych, których w mieście Częstochowa tak bardzo brakuje. Spółka zaproponowała, że do rozwiązania problemu powinno się zaprosić przedstawicieli władz Miasta Częstochowy. Zarząd Regionalnego Funduszu Gospodarczego już wcześniej w ramach programu mieszkanie plus zaproponował Miastu przejęcie gruntów skarbu państwa na Wiolinowej w ramach wspomnianej zamiany.
Prezes SM Jura Tadeusz Koćwin docenił starania nowego Zarządu RFG S.A. w kwestii rozwiązania tego ważnego społecznie problemu. Jednocześnie z dużą aprobatą przyjął proponowane przez Zarząd RFG rozwiązania i obiecał swoje pełne zaangażowanie w tej sprawie. Prezes Koćwin poinformował również o planowanym spotkaniu z mieszkańcami, na które zaprosił przedstawicieli Spółki.
W konkluzji do przedstawionych problemów Spółka podtrzymała wolę współpracy i współdziałania w kwestii uregulowania własności gruntów osiedla przy ulicy Palmowej.
Zarząd RFG S.A. przyjął również zaproszenie na zaplanowane na połowę stycznia 2017 roku spotkanie z mieszkańcami SM Jura, a przedstawiciele SM Jura zobowiązali się do rozmów z władzami Częstochowy w celu poparcia idei przejęcia przez gminę gruntów osiedla należących do RFG S.A. w zamian za inne, wskazane przez Spółkę działki, w tym do wstępnych, bezpośrednich rozmów z Prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem. Spółka RFG zobowiązała także się do przedstawienia konkretnych propozycji zamiany gruntów i do udziału w rozmowach z udziałem przedstawicieli władz Częstochowy w przypadku ich przychylności.
r


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl