Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Piątek, 20 lipica 2018
Czesława i Hieronima
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   

  Nr 29 (1376) 2018-07-19
  W NUMERZE:
» Kardiologia przy ul. Mickiewicza musi pozostać w Częstochowie
» Nastały upały – pijmy wodę z kranu!
» PROGRAM „CZYSTE POWIETRZE”
»  BZZ… W ŻÓŁTO-CZARNE PASKI
» KONOPISKA ZAPRASZAJĄ
» FESTYN POD GRUSZĄ W RZERZĘCZYCACH
» ZAWODY BALONOWE W JANOWIE
» PATRIOTYCZNA KARTA SZPITALA NMP
» Odszedł Jan Dobrowolski, ostatni podoficer 27 Pułku Piechoty
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY
» Do Niepodległej – lipiec 1918 roku
» Kartki z kalendarza – kalendarium lipca
» WYDAWNICTWA
» Skra Częstochowa – Historia Klubu
» CZĘSTOCHOWIANIE W HISTORII ZAPISANI
» PROMOCJA MIASTA PRZEZ SPORT. Na żużel – 3,5 miliona, na siatkówkę – zero
» Skarb Kibica: KS SKRA CZĘSTOCHOWA
»  Skarb Kibica: RKS RAKÓW CZĘSTOCHOWA
» Rada Dzielnicy Grabówka popiera budowę Mieszkań Plus. Tak dla Mieszkań Plus w Częstochowie


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

praca w Czestochowie.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
kultura
WYSTAWA „DARU SERCA”. Szerokie artystyczne horyzonty
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
W Klubie „Nasza Praca”, przy ul. Broniewskiego w Częstochowie, 1 grudnia 2016 roku odbył się kolejny wernisaż prac malarzy amatorów, podopiecznych Stowarzyszenia Hospicjum „Dar Serca” oraz studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Artyści tajniki sztuki malowania zgłębiają pod kierunkiem częstochowskiej plastyczki i animatorki kultury – Danuty Żak.Stowarzyszenie Hospicjum „Dar Serca” prowadzi działalność, skierowaną na pacjenta, którego dotknęła poważna choroba. Dodatkowo pod swe skrzydła Stowarzyszenie wzięło seniorów. – Aktywizujemy naszych podopiecznych do różnych działań. To terapia prze sztukę w formie warsztatów malarskich i aktorskich. Prowadzimy także szkolenia, rehabilitację ogólno-usprawniającą, stosowną do ich schorzeń. Tym sposobem następuje integracja różnych środowisk – mówi psycholog Stowarzyszenia Marzena Bula-Podhorska.
Swoje prace zaprezentowały dwadzieścia dwie panie: Ewa Kabus, Danuta Żak, Dorota Związek, Bożena Chłond, Jadwiga Krysiak, Danuta Panek, Elżbieta Nowak, Teresa Dzikowska, Zofia Głąb, Halina Szczudłowska, Elżbieta Małek, Barbara Zielińska, Emilia Kasperkiewicz, Jadwiga Odwaga, Bożena Karasińska, Wanda Tkacz, Zygfryda Coner, Maria Krawczyk, Bożena Ujma, Wiesława Rosiek,Jagoda Terejko, Krystyna Mielczarek.
Marzena Bula-Podhorska podkreśla rozwój artystyczny. – Dla wielu tych osób praca na naszych warsztatach była pierwszym spotkaniem z pędzlem. Często bywa tak, że twórczy potencjał wydobywa się pod wpływem impulsu, którym może być choroba – mówi pani Marzena.
Malowanie dla Zygfrydy Coner ze Stowarzyszenia stało się odkryciem własnych możliwości. – Wcześniej nie zdawałam sobie sprawy, że drzemie we mnie taki duch twórczy. Osłoniła to choroba. Maluję już trzy lata i poszukuję form, w których czuję się najlepiej. Lubię tematykę morską, pejzaż, postać kobiety. Praca twórcza daje mi spełnienie i zabiera czas, czuję że nie rdzewieję, że rozwijam się. Piszę też poezję i ikony – mówi pani Zygfryda, zachęcając jednocześnie seniorów do wyjścia z domu i podjęcia inicjatywy.
Danuta Żak jest dumna z osiągnięć swoich podopiecznych. – Te prace są na dobrym poziomie. Uważam jednak, że najistotniejszą rzeczą jest otwarcie artystów na nowe horyzonty i przestrzenie w swoim życiu, zmiana sposobu postrzegania świata. Staram się nie zrazić osób, które do mnie przychodzą, a wydobyć z nich to, co w nich drzemie. Mogę przekazać to, co potrafię i w subtelny sposób wpływać pozytywnie na rozwój moich podopiecznych – stwierdza Danuta Żak.


URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl