Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 17 lipica 2018
Bogdana i Aleksego
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   

  Nr 28 (1375) 2018-07-12
  W NUMERZE:
» Strażacy otrzymali sprzęt medyczny
» WYSTAWA NA JASNEJ GÓRZE. „Sacrum w drewnie z elementami malarskimi”
» NIEDZIELNY ZALEW ATRAKCJI W PORAJU
» SKLEPY Z ALKOHOLEM 25 METRÓW OD SZKÓŁ
» PIĘĆ LAT STOWARZYSZENIA "DLA RODZINY"
» PÓŁFINAŁ I FINAŁ MISTRZOSTW POLSKI W SIATKÓWCE PLAŻOWEJ
» Dotacja na remont kościoła ewangelickiego
» Mural w ,,Gaude Mater
» W Częstochowie będzie ulica Marka Perepeczko
» STEP by STEP - Sprawdzimy Twój Eksperymentalny Pomysł
» Z życia KRS TKKF „Hutnik”
» KSIĄŻKA NA . WYDAWNICTWO REPLIKA
» KSIĄZKA NA LATO. WYDAWNICTWO REPLIKA
» SPRZĘT EDUKACYJNY DLA CZĘSTOCHOWSKICH SZKÓŁ
» WYDAWNICTWO MARGINESY - poleca
» KSIĄŻKA NA LATO. POLECA PRÓSZYŃSKI I S-KA
» Z Częstochowy do Mstowa na rowerze
»  Stawy na wakacjach
» Pieniądze do wzięcia
» GRATULUJEMY I ŻYCZYMY ZDROWIA I RADOŚCI
» Zdrowa matka i dziecko
» Planszowa gra o Jurze
» Polscy i niemieccy żołnierze sprzątają wspólnie groby w Kotowicach
» Kolejny laur dla grupy konstruktorskiej łazika marsjańskiego
» FESTIWAL WINA
» Zbadaj swój poziom cukru
» Pamiętajmy: „Płytka wyobraźnia to kalectwo”!
» UDANY WEEKEND CZĘSTOCHOWSKIEJ MŁODZIEŻOWEJ SIATKÓWKI PLAŻOWEJ


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

praca w Czestochowie.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI
KOLEJNA GMINA ZA UTWORZENIEM WOJEWÓDZTWA CZĘSTOCHOWSKIEGO. TERAZ GMINA RĘDZINY
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Na ostatniej sesji radni Gminy Rędziny jednomyślnie podjęli uchwałę intencyjną za przywróceniem województwa częstochowskiego na administracyjną mapę Polski.

– Za tą zmianą przemawia przede wszystkim przyszła bliskość urzędów. Każdy – zarówno petent jak i samorząd – chce szybko i od ręki załatwić swoje sprawy. Mimo, że współpraca z Katowicami i kontakt z tamtejszymi urzędnikami są dobre, to jednak do decydentów mamy zbyt daleko, co bardzo utrudnia życie mieszkańcom naszego regionu. Poza tym myślę, że łatwiej rozdzielać pieniądze, które są bliżej nas, bliżej serca. Trzeba zauważyć, iż Częstochowa będąc województwem była potęgą, świetnie się rozwijała, a wraz z nią sąsiednie gminy – mówi wójt gminy Rędziny Paweł Militowski.
Region częstochowski – jak podkreśla orędownik utworzenia województwa częstochowskiego, poseł RP Szymon Giżyński – jest wskutek nieszczęsnej reformy z 1998 roku programowo marginalizowany. – Podział funduszy wojewódzkich jest wręcz katastrofalny i skandaliczny. Subregion częstochowski otrzymuje od 0,5 do 1,5 procent środków z budżetu województwa, a mieszkańcy stanowią 15 procent całej wojewódzkiej populacji. Otrzymujemy resztki wystarczające na wegetację – mówi poseł Szymon Giżyński.
Od początku władze województwa śląskiego dążyły do minimalizacji prestiżu Częstochowy. Stąd systematyczna redukcja etatów w delegaturze, w której de facto nic już nie można załatwić, gdyż urzędujący tam pracownicy nie mają żadnych mocy decyzyjnych. – Do Katowic trzeba jeździć z każdą błahostką. To pochłania wiele wysiłku i czasu – mówi wójt Paweł Militowski.
Jednocześnie wskazuje jak trudno jest się przebić w Katowicach z lokalnymi problemami. – Próbuję rozmawiać w urzędzie wojewódzkim i w urzędzie marszałkowskim w sprawie planowanej budowy węzła drogowego w Kościelcu, zwrócić uwagę, że na dniach stworzy się dla nas poważny problem i w efekcie to szczęście stanie się nieszczęściem – mówi wójt Militowski. Problem tkwi w zbyt odległych od siebie węzłach drogowych. Jeden jest w Kościelcu, następny dopiero w Radomsku. – To zbyt mało. W efekcie mieszkańcy wszystkich gmin sąsiadujących z nami, aby dostać się na autostradę, będą musieli przejeżdżać przez naszą gminę. Już teraz mamy nadmierny ruch, a czeka nas hekatomba transportowa. Tymczasem Generalna Dyrekcja Dróg nie zauważa podstawowych potrzeb mieszkańców, jak zapewnienie bezpieczeństwa pieszych. Nie buduje się chodników, przejść dla pieszych, nie montuje sygnalizacji świetlnych. Trzeba też sprawić, aby ruch wylotowy nie skupiał się w jednym miejscu, powinien być rozłożony na przynajmniej jeszcze dwie drogi alternatywne, oczywiście w terenie niezabudowanym. Na uporządkowanie tej kwestii nie jest za późno, mamy na to dwa i pół roku, tylko problem musi być dostrzeżony. Tak się na razie nie dzieje, więc to nas mocno przekonuje do tego, że musi powstać województwo częstochowskie. Wówczas nasze problemy będą widziane – dodaje wójt Paweł Militowski.
Poseł Szymon Giżyński również zauważa problem oddalenia od stolicy województwa, z perspektywy której sprawy subregionu częstochowskiego nie są dostrzegane. Przyszłe częstochowskie proklamuje zatem jako „województwo bez peryferii”. – W województwie częstochowskim nie będzie obszarów peryferyjnych, urzędy będą równomiernie rozdzielone, tak aby każdy powiat czuł się doceniony – stwierdza poseł Szymon Giżyński.GAW


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl