Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 24 października 2018
Rafała i Marcina
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 43 (1390) 2018-10-25
  W NUMERZE:
» WYBORY SAMORZĄDOWE 2018. W Częstochowie nie będzie drugiej tury
» Prywatne rancza w Częstochowie
» CZYTANIE DROGĄ DO NIEPODLEGŁEJ. Akcja czytania w Zespole Szkół Samochodowo-Budowlanych
» SYMPOZJUM FREDROWSKIE
» Rycerze Kolumba w Muzeum Monet i Medali JP II
» Do Niepodległej – październik 1918 rok
» Ruch „SOLIDARNOŚCI” w Częstochowie (I)
» ANTONI ZĘBIK – KONSTRUKTOR „BŁYSKAWICY”
» Kartka z kalendarza
» BOHATER POWSTANIA WARSZAWSKIEGO – WSPOMNIENIE
» To już 90 lat
»  LEKKA ATLETYKA. Jakub Jelonek Mistrzem Polski w chodzie sportowym na dystansie 50 km
» TENIS STOŁOWY. Trzecia wygrana Bebetto AZS UJD Częstochowa
» PIŁKA NOŻNA. W Pucharze Polski, Raków zmierzy się z „Kolejorzem”
» MUZEUM MONET I MEDALI JANA PAWŁA II - Testament Marszałka
» CZĘSTOCHOWA. „Urząd stawia mi ograniczenia”


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI
KOLEJNA GMINA ZA UTWORZENIEM WOJEWÓDZTWA CZĘSTOCHOWSKIEGO. TERAZ GMINA RĘDZINY
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Na ostatniej sesji radni Gminy Rędziny jednomyślnie podjęli uchwałę intencyjną za przywróceniem województwa częstochowskiego na administracyjną mapę Polski.

– Za tą zmianą przemawia przede wszystkim przyszła bliskość urzędów. Każdy – zarówno petent jak i samorząd – chce szybko i od ręki załatwić swoje sprawy. Mimo, że współpraca z Katowicami i kontakt z tamtejszymi urzędnikami są dobre, to jednak do decydentów mamy zbyt daleko, co bardzo utrudnia życie mieszkańcom naszego regionu. Poza tym myślę, że łatwiej rozdzielać pieniądze, które są bliżej nas, bliżej serca. Trzeba zauważyć, iż Częstochowa będąc województwem była potęgą, świetnie się rozwijała, a wraz z nią sąsiednie gminy – mówi wójt gminy Rędziny Paweł Militowski.
Region częstochowski – jak podkreśla orędownik utworzenia województwa częstochowskiego, poseł RP Szymon Giżyński – jest wskutek nieszczęsnej reformy z 1998 roku programowo marginalizowany. – Podział funduszy wojewódzkich jest wręcz katastrofalny i skandaliczny. Subregion częstochowski otrzymuje od 0,5 do 1,5 procent środków z budżetu województwa, a mieszkańcy stanowią 15 procent całej wojewódzkiej populacji. Otrzymujemy resztki wystarczające na wegetację – mówi poseł Szymon Giżyński.
Od początku władze województwa śląskiego dążyły do minimalizacji prestiżu Częstochowy. Stąd systematyczna redukcja etatów w delegaturze, w której de facto nic już nie można załatwić, gdyż urzędujący tam pracownicy nie mają żadnych mocy decyzyjnych. – Do Katowic trzeba jeździć z każdą błahostką. To pochłania wiele wysiłku i czasu – mówi wójt Paweł Militowski.
Jednocześnie wskazuje jak trudno jest się przebić w Katowicach z lokalnymi problemami. – Próbuję rozmawiać w urzędzie wojewódzkim i w urzędzie marszałkowskim w sprawie planowanej budowy węzła drogowego w Kościelcu, zwrócić uwagę, że na dniach stworzy się dla nas poważny problem i w efekcie to szczęście stanie się nieszczęściem – mówi wójt Militowski. Problem tkwi w zbyt odległych od siebie węzłach drogowych. Jeden jest w Kościelcu, następny dopiero w Radomsku. – To zbyt mało. W efekcie mieszkańcy wszystkich gmin sąsiadujących z nami, aby dostać się na autostradę, będą musieli przejeżdżać przez naszą gminę. Już teraz mamy nadmierny ruch, a czeka nas hekatomba transportowa. Tymczasem Generalna Dyrekcja Dróg nie zauważa podstawowych potrzeb mieszkańców, jak zapewnienie bezpieczeństwa pieszych. Nie buduje się chodników, przejść dla pieszych, nie montuje sygnalizacji świetlnych. Trzeba też sprawić, aby ruch wylotowy nie skupiał się w jednym miejscu, powinien być rozłożony na przynajmniej jeszcze dwie drogi alternatywne, oczywiście w terenie niezabudowanym. Na uporządkowanie tej kwestii nie jest za późno, mamy na to dwa i pół roku, tylko problem musi być dostrzeżony. Tak się na razie nie dzieje, więc to nas mocno przekonuje do tego, że musi powstać województwo częstochowskie. Wówczas nasze problemy będą widziane – dodaje wójt Paweł Militowski.
Poseł Szymon Giżyński również zauważa problem oddalenia od stolicy województwa, z perspektywy której sprawy subregionu częstochowskiego nie są dostrzegane. Przyszłe częstochowskie proklamuje zatem jako „województwo bez peryferii”. – W województwie częstochowskim nie będzie obszarów peryferyjnych, urzędy będą równomiernie rozdzielone, tak aby każdy powiat czuł się doceniony – stwierdza poseł Szymon Giżyński.GAW


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl