Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 20 listopada 2018
Feliksa i Anatola
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 46 (1393) 2018-11-15
  W NUMERZE:
» MUZEUM MONET I MEDALI JANA PAWŁA II - ZAPRASZA
»  100 lat Niepodległości w Częstochowie. Było biało-czerwoni i radośnie
» „Święta miłości kochanej ojczyzny, czują cię tylko umysły poczciwe”
» IZBA REGIONALNA – WIELKIE OTWARCIE NA 100 LAT NIEPODLEGŁEJ
» Zaproszenie na charytatywny bal w Olsztynie
» POMOC DLA POLAKÓW NA WILEŃSZCZYŹNIE. Wielkie pakowanie darów
» Krzysztof Świertok świętuje 25 lat pracy na Jasnej Górze
» Dolina Miłosierdzia: rekolekcje ze św. Hildegardą
» Dzień Pluszowego Misia 2018
» Odpowiedź do artykułu: ,,Prywatne rancza w Częstochowie"
» PROMOCJA W MUZEUM – ZAPROSZENIE
» Dziadek do orzechów
» ZAPROSZENIE


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
kultura
URAZY CHĘTNIE DAROWAĆ, CZYLI RZECZ SIĘ MA O WIELKODUSZNOŚCI…
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
W dziejach narodu wybranego, opisanych w Księgach Starego Testamentu, nie brakuje co prawda scen darowania krzywd i urazów, jak to uczynił Józef na widok ukochanego brata Beniamina, rozczuliwszy się i przebaczywszy, i jemu, i pozostałym braciom – wiedziony jednakowoż miłością braterską i mocą więzów rodzinnych. Ale trzeba też przyznać, że nie istniałaby kultura europejska, jej literatura i malarstwo, bez licznych starotestamentowych odwołań, gdzie przebaczenie i wielkoduszność, zwłaszcza w sytuacjach dotyczących i rozstrzygających o losach zbiorowości, ustępuje nieubłaganie konsekwencji dziejowej, a nawet – zemście.Biblijny Balaam został uśmiercony, mimo że usłuchał rozkazu Anioła Pańskiego i skutecznie przepowiedział wrogowi Izraelitów, królowi Moabowi, jego klęskę.
Z rzezi, jaką wojska Jozuego po zdobyciu Jerycha urządziły jego mieszkańcom, ocalała tylko, wraz ze swoją rodziną, nierządnica Rohab, która wcześniej ukryła dwóch żydowskich zwiadowców.
Podczas walnej bitwy pod Gibeonem Jozue rozkazał Słońcu, by zatrzymało się w zenicie i prawie o cały dzień opóźniło zachodzenie, dzięki czemu Izraelici, zyskując na czasie, dogonili uciekających niedobitków wroga i wycięli ich w pień.
Jednego z najsłynniejszych biblijnych pojedynków jeden na jeden nie rozegrano bynajmniej według honorowych zasad. Dawid ugodził kamieniem Goliata prosto w czoło, strzelając z procy, skutecznej broni, znanej w obu wrogich obozach; nieużywanej jednak w walce sam na sam. Werystycznie – makabryczny obraz genialnego, weneckiego mistrza Tycjana ukazuje finał spotkania: tuż po obcięciu przez Dawida, własnym mieczem, goliatowej głowy.
Chociaż w Księgach Starego Testamentu odnajdujemy cały szereg zapowiedzi i prefiguracji Nowego Testamentu, to następstwo obu części Pisma Świętego jest zrozumiałe zarówno przez chronologiczną ciągłość, jak i aksjologiczny przełom.
Zasada „oko za oko, ząb za ząb” została zastąpiona nakazem miłowania nieprzyjaciół – „Boże, wybacz im, bo nie wiedzą, co czynią” – którą nasz Pan, Jezus Chrystus, w najważniejszych chwilach w dziejach ludzkości – swej świętej męki – złączył na zawsze z naszym odkupieniem i zbawieniem wiecznym.
Poszedł wiernie Chrystusową drogą pierwszy męczennik w dziejach Kościoła – św. Szczepan. Kamienowany przez Żydów „…klęknąwszy na kolana, zawołał głosem wielkim, mówiąc: Panie, nie poczytaj im tego grzechu! A to rzekszy, zasnął w Panu” – jak czytamy w Biblii, w przekładzie księdza Jakuba Wujka, z 1599 roku.
W dziejach nowożytnych przykazanie „urazy chętnie darować” – jako forma wielkoduszności – przybierało wieloraką postać. Na przykład, wywiedzionego z rycerskiego obyczaju – kodeksu honorowego, jak to widzimy na słynnym obrazie Velazqueza Poddanie Bredy, gdzie hiszpański zwycięzca z 1625 roku, generał Ambrosio Spinola, powstrzymuje łagodnym, wielkodusznym gestem obrońcę niderlandzkiego miasta, księcia Justinusa von Nassau, by ten, wręczając miejskie klucze, broń Boże, nie klęknął na gołej ziemi. W ten sposób najeźdźca zyskał status gościa, a pokonany – utrzymał godność gospodarza.
Kanclerz Prus, Otto von Bismarck, pokonując pod Sadową – w 1866 roku – Austrię, przesądził o pruskiej hegemonii wśród niemieckich państw. I wyłącznie o to mu chodziło. Bismarck nie odebrał Austrii „ani jednej wsi”, nie zmienił prusko-austriackich granic i na dyplomatycznej drodze zadbał, by austriaccy Habsburgowie, mimo przegranej wojny, nie stracili zbyt wiele na międzynarodowym prestiżu i znaczeniu. W tym przypadku wielkoduszność przyjęła formułę żelaznej realpolitik.
Przykłady historyczne, pozytywne i negatywne, przywoływane często w arcydziełach literatury powszechnej i – jak mówi Waldemar Łysiak – „malarstwa białego człowieka” – dowodzą, iż przykazanie „urazy chętnie darować” jest nam dane po to, by świat stawał się i bywał – znośniejszy. A jednak, mówiąc trochę przekornie, trzeba czynić wszystko, by nasi bliźni nie byli zbyt często stawiani przed szansą wielkodusznego darowania nam urazów – przez nas samych – im wyrządzonych.Tekst publikowany w piśmie "Apostoł Miłosierdzia", nr 1/2016

foto: Rembrandt_Harmensz._van_Rijn_122


Szymon Giżyński


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl