Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 13 grudnia 2018
Łucji i Otylii
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 50 (1397) 2018-12-13
  W NUMERZE:
» Koalicja SLD+PO nie złożyła żadnego wniosku do budżetu. Radny PO Przemysław Wrona zrezygnował z funkcji radnego.
» Astygmatyzm i zaćma - niebezpieczny duet
» Trwa sprawdzanie szczelności częstochowskiej sieci ciepłowniczej
»  W Ratuszu Miejskim odbyło się spotkanie prezydium Stowarzyszenia Miast Laureatów Nagrody Europy.
» Finał akcji ,,16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć”
» Choinki pięknie przystrojone
» Koncert gitarzystów światowego formatu
» Stanowisko Rady Miasta. 100 lat praw kobiet
» Gwiazdy zagrają z Kubą Błaszczykowskim już po raz trzeci.
» Mają odbudować tor w Wyrazowie
» Budynek spod Częstochowy z tytułem Fasada Roku 2018!
» Liga 40-latków w Piłce Siatkowej - relacja
» Smog wpływa na nasze życie od początku aż po kres
» ,,Melodie Bożych Trąb"
» Ponad połowa Polaków zimą nie chroni oczu przed szkodliwymi promieniami ultrafioletowymi UVA i UVB
» WIGILIA U PLASTYKÓW
» Włókniarz z niezmienioną nazwą
» Ważne informacje dla pacjentów z zaawansowanym czerniakiem
» LIST Matki z prośbą o pomoc


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
kultura
„I znalazłam malarstwo”
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Częstochowska malarka Magdalena Kmiecik w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” zaprezentowała kolejną wystawę swoich prac. Tym razem hasłem przewodnim stały się „Emocje tła”. Podczas wernisażu 2 grudnia 2016 roku artystka udzieliła nam wywiadu.


Co pragnie Pani wyartykułować poprzez ten oryginalny tytuł wystawy?
– Chciałam opowiedzieć o czymś, co jest bardzo głęboko we mnie, co pozostaje pod skórą po różnych przeżyciach. Każdy z tych obrazów jest tworzony w innym momencie, to nie znaczy, że akurat w danej chwili te emocje mną rządziły. W czasie pracy przychodził pomysł, narzucał się jakiś kolor i z tego wyłaniała się cała reszta.

Emocje tła, emocje głębi. Co konkretnie kryje Pani głębia? Co popycha do tworzenia?
– Trudno powiedzieć o jednym powodzie. Jest to na przykład zachwyt. Długo trwający plener na łonie przyrody sprawia, że jestem oczarowana, urzeczona widokami, tymi perspektywicznymi, ale też tymi minimalistycznymi, które budują całościowy krajobraz. I jak rośliny, ptaki czy ważki, które zdominowały moją, aktualną ekspozycję, chcę wyrazić radość z wiosny. Ale są też momenty smutne w życiu. I te smutne emocje odkładają się w nas, i później eksplodują, w różny sposób. Takie prace też się tu znalazły.

W Pani twórczości przeważa abstrakcja. To ona stała się Pani wizerunkiem artystycznym?
– Tak, dobrze się czuję w tym gatunku malarstwa, ponieważ zawsze w sztuce intrygowała mnie nie dosłowność postaci czy pejzażu, tylko kolor. Kolor był i jest dla mnie najważniejszy. Jego forma przetworzenia, wzajemne przenikanie się barw, paleta czasami bardzo różna, która też oddaje emocje.

Niedawno zrobiła Pani dyplom z malarstwa na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Był to swoisty manifest przeciwko terroryzmowi, złu, agresji, skądinąd problem narastający i tak bardzo palący. Co dzisiaj, poprzez swoje malarstwo pragnie Pani zamanifestować?
– Może to nie do końca manifest, to wyrażenie siebie w różnych aspektach życia. Każdy z nas doświadcza różnych nastrojów, pod wpływem których działa. Tak samo jest w sztuce. I o tym mówi moje malarstwo.

Działa i wyraża Panie siebie poprzez różne dziedziny sztuki. Malarstwo jest chyba tą najnowszą odsłoną Pani postawy artystycznej?
– Malarstwo jest moim odkryciem od trzech lat. Zawsze lubiłam coś namalować, przykleić… nigdy jednak nie zdawałam sobie sprawy czy potrafię malować profesjonalnie. I nadal tego nie wiem. Jestem ciągle na etapie poszukiwań. Do malowania skłonił mnie przypadek, może ta chwila, gdy znalazłam się na życiowym zakręcie i trzeba było znaleźć coś dla siebie, żeby nie popaść w stan smutku, depresji. I znalazłam malarstwo.

Jest Pani siostrą znanej częstochowskiej malarki Elżbiety Ledeckiej. W jednej z poprzednich rozmów zdradziła mi Pani, że nie podejmowała się Pani malowania, aby nie konfrontować się z siostrą. A dzisiaj, jak to jest?
– Nadal trudno jest porównywać nasze malarstwo, ponieważ jest ono zupełnie inne. I dobrze się z tym czuję, bo nie próbuję naśladować siostry. Robię to, co sama sobie wymyśliłam.

Potrzeba malowania zbiegła się u Pani wraz ze studiami. Jak zatem kształtują się Pani inspiracje twórcze: są efektem zdobytej wiedzy czy wrodzonej intuicji?
– W okresie studiów byłam zobowiązana do malowania tematów, które narzucała pracownia, ale to właśnie pozwoliło mi się bardzo rozwinąć. Uwierzyłam na przykład, że na formacie 100 cm x 70 cm też da się namalować, że też dam radę. Praca na studiach pod kierunkiem profesorów, którzy udzielali nam korekt była bardzo cenna. Oni wskazywali pewne kierunki, w których należy się rozwinąć, czy choćby spojrzeć na malowany obiekt w inny sposób, niż to kiedyś robiłam.

Czyli do podjęcia twórczości potrzebna jest szkoła?
– Zdecydowanie. Studia przeszłam pod merytoryczną opieką profesora Włodzimierza Karankiewicza. On był moim mentorem.

Czy ma Pani zamiar podjąć kolejne wyzwania?
– Bardzo odpowiada mi performance i działania parateatralne, do których inspirował mnie dr Marian Panek, nasz wykładowca z AJD. Być może w tym kierunku będę próbować realizować swoje kolejne artystyczne pragnienia.

Motto artystyczne?
– Że nigdy nie jest za późno na realizowanie swoich marzeń.

Dziękuję za rozmowęURSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl