Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 20 listopada 2018
Feliksa i Anatola
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 46 (1393) 2018-11-15
  W NUMERZE:
» MUZEUM MONET I MEDALI JANA PAWŁA II - ZAPRASZA
»  100 lat Niepodległości w Częstochowie. Było biało-czerwoni i radośnie
» „Święta miłości kochanej ojczyzny, czują cię tylko umysły poczciwe”
» IZBA REGIONALNA – WIELKIE OTWARCIE NA 100 LAT NIEPODLEGŁEJ
» Zaproszenie na charytatywny bal w Olsztynie
» POMOC DLA POLAKÓW NA WILEŃSZCZYŹNIE. Wielkie pakowanie darów
» Krzysztof Świertok świętuje 25 lat pracy na Jasnej Górze
» Dolina Miłosierdzia: rekolekcje ze św. Hildegardą
» Dzień Pluszowego Misia 2018
» Odpowiedź do artykułu: ,,Prywatne rancza w Częstochowie"
» PROMOCJA W MUZEUM – ZAPROSZENIE
» Dziadek do orzechów
» ZAPROSZENIE


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
sport
LEKKA ATLETYKA. 95-lecie CKS Budowlani Częstochowa
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Częstochowski Klub Sportowy "Budowlani" obchodził 95-lecie istnienia. Podczas uroczystości 16 grudnia 2016 roku w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie o sukcesach klubu mówił jego prezes Czesław Lamch. Wśród licznie przybyłych gości i sportowców obecny był nestor rozwoju sportu w Częstochowie - Mieczysław Hrehorów.W spotkaniu uczestniczyli sportowcy z lat 60. Wspomina Romuald Mączniewski, absolwent częstochowskiego „Traugutta”, od 1988 roku mieszkający w Paryżu, ale uczuciowo nadal związany z Częstochową. – Mój tatuś był kolarzem i bokserem, i zaszczepił mi zamiłowanie do sportu. Po maturze, w 1966 roku, kiedy nie dostałem się do szkoły aktorskiej, i zacząłem działać w CKS „Budowlani”. Pan Hrehorów zorganizował ekipę pływaków na mistrzostwa Śląska w pływaniu w 1966 roku. Poradziłem sobie dobrze w skokach do wody. Lubiłem różne dziedziny sportowe, ale bardzo siatkówkę. Trenerem tej sekcji był również pan Hrehorów. Wówczas było ciężko, na przykład na zawody dojeżdżaliśmy różnymi okazjami, trenowaliśmy na jedynej sali w Częstochowie, przy ul. Pułaskiego (obecnie teren Akademii Polonijnej). Tam ćwiczyli sportowcy z różnych sekcji: siatkówki, koszykówki, boksu. Po roku dostałem się na studia i wstąpiłem do AZS i grałem w siatkówkę. W tej sali przy ul. Pułaskiego, w 1969 roku zdobyliśmy złoty medal Mistrzostw Akademickich. Wygraliśmy w finale z pierwszoligowym AZS Gdańsk. W tamtych czasach siatkarze byli znacznie niżsi, o trzy głowy niżsi niż obecni. Wówczas siatkarz mający 1,80 metra zaliczał się do wysokich. Sport dał wielu przyjaciół, energii życiowej. Nadal jestem w pełnej formie, jeżdżę na nartach – wspomina Romuald Mączniewski.
Przybyli także młodzi sportowcy, między innymi, Magdalena i Cyprian Tomzowie, których znajomość z CKS „Budowlani” zakończyła się zawarciem związku małżeńskiego. – Do klubu sprowadziła mnie siostra, która była wielokrotną mistrzynią Polski w biegu na 400 metrów w kategorii juniorów młodszych i juniorów. Reprezentowała Polskę na mistrzostwach Europy, gdzie zdobyła dwa brązowe medale w biegu sztafetowych 4x 100 metrów i indywidualne na 400 metrów. Siostra rozbudziła we mnie pasję biegania. Pracowałem z trenerem Gondkiem, potem Czesławem Lamchem, prezesem CKS „Budowlani”. Z wiekiem moje predyspozycje przesuwały się w stronę konkurenci wytrzymałościowych. Miałem przyjemność wziąć udział w mistrzostwach Polski, w maratonie w 2014 roku zająłem ósme miejsce. Małą cegiełkę dołożyłem do drużynowego brązowego medalu mistrzostw Polski seniorów. Sport jest pasją i sposobem na życie. Próbuję łączyć go z życiem zawodowym i rodzinnym. Z żoną spotkaliśmy się na stadionie. Magda zaczęła studia w Częstochowie i za sugestią pana prezesa zaopiekowałem się nią, kiedy przyszła do klubu. Żona przez osiem lat trenowała bieganie i w Akademickich mistrzostwach Polski uzyskiwała dobre wyniki, włącznie z medalami – mówi Cyprian Tomza.

Z historii Klubu
Początki jednego z najstarszych i jednego z najbardziej zasłużonego klubu w Częstochowie CKS Budowlani sięgają 1921 roku. Dokładnie 2 grudnia 1921 r. w kancelarii notarialnej w Alei Najświętszej Marii Panny zostały złożone stosowne dokumenty i nastąpiła oficjalna rejestracja organizacji sportowej. Na czele pierwszego Zarządu Klubu stanął Lucjan Słota, finanse spoczywały w rękach Władysława Bohusza. Obowiązki sekretarza i gospodarza pełnił Ignacy Sowała. Zawirowania polityczne i przeobrażenia gospodarcze w ówczesnych czasach sprawiały, że zmieniała się nazwa naszego stowarzyszenia. Dopiero od roku 1957 klub przyjął pełną nazwę CKS Budowlani Częstochowa. Początkowo w klubie działało wiele sekcji, jednak w latach 80 poprzedniego stuleci zdecydowano się na jedną dyscyplinę wiodącą czyli lekka atletykę.
Do najwybitniejszych wychowanków CKS Budowlani bez wątpienia należy Małgorzata Rydz. Dwukrotna uczestniczka Igrzysk Olimpijskich (Barcelona, Atlanta), uczestniczka mistrzostw świata, pucharu świata, medalistka mistrzostw Europy. Zdobywczyni ponad 40 medali mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych. Jakub Jelonek to również dwukrotny olimpijczyk (Pekin, Rio) uczestnik najbardziej prestiżowych imprez lekkoatletycznych na świecie. Zdobywca kilkunastu medali mistrzostw Polski. Łukasz Skoczyński – Mistrz Europy Juniorów w biegach przełajowych. Dorota Kata przez wiele lat reprezentantka Polski. W przeszłości wiele laurów i medali mistrzostw Polski dla CKS zdobywali również: Anna Swodczyk, Agnieszka Stańczyk, Jacek Swodczyk, Anna Stępień, Waldemar Pietruszka, Jerzy Gaj, Anna Stefańska, Izabela Sobczyk oraz wielu innych.
Na przestrzeni ostatnich 5 latach lekkoatleci CKS Budowlani wywalczyli 33 medale Mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych (6 złotych, 13 brązowych, 14 srebrnych). W reprezentacji Polski startuje Sylwia Ślęzak natomiast w Zapleczu Kadry Narodowej jest 12 naszych zawodników. W roku 2016 we współzawodnictwie sportowym dzieci i młodzieży prowadzonym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki klub nasz zdobył 159 pkt. Co dało 1 miejsce w Częstochowie pośród wszystkich klubów naszego miasta. Warto odnotować fakt, iż jako jedyni w Częstochowie zdobyli punkty we wszystkich kategoriach wiekowych obejmujących współzawodnictwo.
Częstochowski Klub Sportowy jest również organizatorem wielu imprez lekkoatletycznych (Złota Mila, Memoriał Artura Szymy i Artura Ociepy, ogólnopolskie mityngi lekkoatletyczne, czwartki lekkoatletyczne), w których udział bierze rocznie 6-7 tys. uczestników.


UG


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl