Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 21 stycznia 2019
Agnieszkii
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 3 (1402) 2019-01-17
  W NUMERZE:
» Otwarcie budynku schroniska dla bezdomnych w Lubojence
» SŁUŻBA ZDROWIA. Nowy szpital w Częstochowie
» Opłatek Klubu Seniora AZS
» PO INTERWENCJI GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ. Czyszczą miejsca parkingowe
» Koloro na Parkitce
» PIŁKA NOŻNA. Ekstraliga kobiet. VII KOLEJKA – 12.01.2019 r.
»  Więcej pieniędzy na kulturę. Nie ma żadnych cięć
» Spotkania Ladies Night w Cinema City powracają w Nowym Roku!
» Jeszcze w styczniu w Klubie POLITECHNIK
» Sfilmowana historia
» W MUZEUM MONET I MEDALI JANA PAWŁA II. Spektakl teatralny „Ci, co giną, będą siewcami”
» LUTY W KLUBIE POLITECHNIK


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
kultura
CZĘSTOCHOWSKIE PUBLIKACJE. Słynne częstochowskie procesy
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Nakładem wydawnictwa i drukarni „Poligram” pod koniec 2016 roku ukazała się książka Mirosława Zwolińskiego „Pitaval częstochowski, czyli kronika głośnych procesów”.


Wydawnictwo jest zestawem najsłynniejszych procesów w częstochowskim sądzie, jakie miały miejsce w altach 1909-1935. Autor wykazał się dużym talentem i wyczuciem narracyjnym. Opisy czyta się z rosnącą uwagą i napięciem, a to głównie dlatego, że M. Zwoliński zgrabnie połączył oparty na faktach raport dziennikarski z barwnym opisem kulturowo-obyczajowych zachowań ówczesnego społeczeństwa, również uwarunkowanych kontekstem politycznym. Mirosław Zwoliński w swym wprowadzeniu podkreśla, że podjęta przez niego tematyka procesów sądowych wzbudzała wśród mieszkańców Częstochowy wielkie zainteresowanie i w początkowym okresie 35-lecia XX wieku stała się wręcz nieodłącznym elementem życia codziennego miasta. „Przebieg procesów śledzony był zwłaszcza przez ustosunkowane częstochowianki, nierzadko zapartym tchem. (…) Przytaczano całe zwroty z płomiennych mów obrończych bądź replik prokuratorskich. (…) Na niektóre sprawy, wzbudzające ogromną ciekawość władze sądownicze zmuszone były wprowadzać bilety wejściowe, zwane zwyczajowo„wejściówkami” – pisze autor w wprowadzeniu.
Mirosław Zwoliński opisał między innymi procesy: „Bankowa wpadka Szpicbródki”, „Jungowa mężobójczyni”, „Miłość, zdrada i zbrodnia mnicha Macocha”, „Niewykryty morderca Goździków”, „Złamana kariera Matylewicza”, „Szajka fałszerzy banknotów pod kluczem”, „Śmiertelny postrzał gimnazjalistki”. Niektóre z opisanych rozpraw ciągnęły się latami, elektryzując opinię publiczną. Wiele z nich, wskutek różnych zbiegów okoliczności, nie znalazło podsumowania karnego.
Książka jest dostępna w „Antykwarnii”, przy ul. Kopernika w Częstochowie.

MIROSŁAW ZWOLIŃSKI
Historyk-regionalista, badacz dziejów Częstochowy, biograf, krajoznawca i przewodnik turystyczny. W swoim czterdziestoletnim dorobku działalności w obszarze turystyki uzyskał jedenaście uprawnień przewodnickich i instruktorskich. Zasiadał w komisjach kadry programowej, był wykładowcą i egzaminatorem. Opublikował ponad 150 artykułów w prasie, jako stały korespondent w „Spoiwie” i „Głosie Hutnika”, a także na łamach „Gazety Częstochowskiej”, „Wędrowca”, „Naszej Częstochowy”. Na swoim koncie ma liczne publikacje książkowe, między innymi: „Nieudana kampania Maksymiliana p koronę Rzeczypospolitej” (1988), „Powstanie Styczniowe na Ziemi Częstochowskiej” (1988), „Szkice monograficzne Janowa i okolicy” (1992), „Legendy i podania Ziemi Częstochowskiej” cz. 1 i 2 (1993, 1994), „Olsztyn koło Częstochowy” (1994), „Przewodnik po Częstochowie” (1997), „Słownik biograficzny regionu częstochowskiego T I i II” (1998, 2005, wspólnie z córką Ewą, późniejszą Florek), „Poczet rodów herbowych Ziemi Częstochowskiej” (2009).
W 2009 roku otrzymał Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt pracy popularyzatorska-wydawniczej.
UG
UG


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl