Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 18 stycznia 2018
Piotra i Małgorzaty
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   

  Nr 2 (1349) 2018-01-11
  W NUMERZE:
» Jubileuszowy, 10. Konkurs na Choinkę Wieczernikową - rozstrzygnięty
» Remont dla dzieci
» Rodzinny weekend w Żarkach 20-21.01.2018.
» Aż 98 proc. Polaków ma problemy z zębami. Przyczyną niska świadomość i brak edukacji
» Termin oddania sztucznego oświetlenia przesunięty!
» Samochód dla OSP Żuraw
» W Poczesnej kolędują
» Zmiany dyrektorskie
» Z SESYJNEGO FOTELA RADNEGO. Ważne dla mieszkańców wnioski budżetowe – odrzucone przez koalicję SLD i PO
» Wybieramy Złotą Piątkę OKF
» Promotorzy częstochowskiej gospodarki 2017
» Filharmonia Częstochowska zaprasza
» Strażnicy miejscy pomogli samotnej 69-letniej mieszkance
» KONFERENCJA NA AJD. „Z dziejów Kresów Wschodnich. Lwów”
» MOPS wydał kalendarz promujący pieczę zastępczą
» Nowy zakład ma powstać w Częstochowie
» KONCERT CHARYTATYWNY. Na rzecz hospicjum
» POCZESNA. Jasełka w Brzezinach
» POCZESNA. Konkurs kolęd
» PORAJ. Brawo dla Uczniów z Choronia
» Anioły dla uzdolnionych Aniołków
» Gratulacje dla Gminy Konopiska
» Nowe twisty dla Częstochowy
» WYDAWNICTWA. „Częstochowa z lotu ptaka”
»  POCZESNA. Wystawa ,,Siedem Zasad Konsumenta Seniora”
» Pacjencie ze stwardnieniem rozsianym, nie daj się zimie!
» Częstochowa roku 2017
» PZU Zdrowie inwestuje w Częstochowie
» "LADIES NIGHT" I KONKURS
» Nie tylko MUSICALE!Z udziałem gościa specjalnego Krzysztofa Cugowskiego


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

Kris Sublimacja.jpg

MaxBramy-net.jpg

UmarzanieDlugow.jpg

tartak-int

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Karol-prawoJazdy-int.jpgr e k l a m a
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
KONFERENCJA NAUKOWA. „Zmiany demograficzne w Polsce a rozwój systemu ratownictwa medycznego”
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
W Częstochowie, dzięki wsparciu Ministerstwa Zdrowia powstanie Centrum Urazowe dla osób dorosłych. Ministerstwo przygotowuje także nowelizację ustawy o ratownictwie medycznym. Zmiany obejmą system kształcenia ratowników medycznych oraz system informacji o pacjencie.

9 grudnia 2016 roku na zaproszenie senatora RP Ryszarda Majera przebywał w Częstochowie podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia dr Marek Tombarkiewicz. Gość wziął udział w konferencji naukowej w ramach kampanii „Polska przyjazna osobom starszym”, połączonej z panelem dyskusyjnym pt. „Zmiany demograficzne w Polsce a rozwój systemu ratownictwa medycznego”, która odbyła się w siedzibie Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, ul. Sabinowska 62. Głos w dyskusji zabrali również dr Mariola Mirowska z Zakład Pracy Socjalnej i Zdrowia Publicznego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowa; prof. dr hab. Jerzy Robert Ładny, Konsultant Krajowy w dziedzinie medycyny ratunkowej; dr hab. Łukasz Szarpak z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; dr Jarosław Derejczyk, Wojewódzki Konsultant ds. Geriatrii; dr hab. Robert Gałązkowski, dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego; Jerzy Szafranowicz, dyrektor OW Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach. Senator Ryszard Majer podkreślił, że konferencja ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na sytuację zwiększającej się grupy seniorów w środowisku lokalnym i wyzwania jakie stawiają zmiany demograficzne. – Przewiduje się, że w co pięć lat będzie przybywało około miliona osób wieku senioralnym, czyli około 200 tysięcy rocznie. To populacja zbliżona do wielkości Częstochowy. Te osoby będą wymagały coraz większej opieki medycznej i system musi się na to przygotować, aby jakość opieki nad osobami starszymi była jak najlepsza – mówił senator Majer.
Minister Marek Tombarkiewicz, odpowiedzialny za system opieki zdrowotnej, podkreślił iż jest to pierwsza konferencja w Polsce, która podnosi problem starzenia się społeczeństwa w kontekście usprawnienia pomocy medycznej dla osób w wieku senioralnym. – Jest najwyższa pora, aby zacząć przygotowywać system opieki zdrowotnej w obliczu zmian demograficznych. Jesteśmy w momencie zmian ustawy o ratownictwie medyczny i tworzenia nowej, jasno określonej ustawowo ścieżki kształcenia ratowników medyczny, tym samym dla programów kształcenia oraz rozwijaniu sprawnej sieci ratownictwa medycznego i rozwijania centrów urazowych dla dorosłych. W 2017 roku kraju powstaną dodatkowe trzy centa urazowe, w tym w Częstochowie przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym na Parkitce. Rząd oprócz decyzji powołania centrum urazowego wesprze finansowo jego powstanie. Na utworzenie centrum przeznaczono 10 miliomów złotych, z czego 85 procent to środki unijne w gestii Ministerstwa Zdrowia – mówił minister Tombarkiewicz. Jak podkreślił zakres zmian w ustawie o ratownictwie medycznym jest bardzo szeroki, obejmuje dwadzieścia punktów, które zmieniają dotychczasowe zapisy. – W kontekście konferencji to jasno wytyczona ścieżka kształcenia ratowników medycznych, czyli trzyletnie studia licencjackie, półroczna praktyka i egzamin państwowy. Zależy nam, aby zmianę tę wprowadzić już w 2017 roku, stąd najbliższe miesiące będą przeznaczone na tworzenie programu dla tych studiów. Chcę podkreślić, że ratownicy w nowym systemie ochrony zdrowia będą w szpitalach stanowić podstawę. Kolejnymi aspektami będzie usystematyzowanie form informacji o pacjentach, między innymi opracowanie „pudełek życia” czy „kart życia”, a docelowo stworzenie platformy z informacjami o pacjentach. Dzięki temu ratownicy będą mieli łatwy i pełny dostęp do wiedzy na temat chorego, zwłaszcza osoby starszej, z demencją czy po udarze, z którą kontakt jest utrudniony i niemożliwy – dodał minister Tombarkiewicz.
Uczestnicy panelu podjęli kilka tematów. Omówiono między innymi: sytuację rozwoju ratownictwa medycznego w Polsce wobec starzejącej się populacji, ocenę zdrowotną i socjologiczną pacjenta w wieku senioralnym trafiającego do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego; poziom przygotowania pogotowia ratunkowego do zachodzących zmian demograficznych - infrastruktura, kadra; przygotowanie kadr systemu ratownictwa medycznego do pracy z pacjentami w wieku podeszłym, pomoc społeczna wobec starzejącej się populacji.
W organizację konferencji włączyli się: Zakład Pracy Socjalnej i Zdrowia Publicznego Akademii im Jana Długosza w Częstochowie, Senacki Zespół ds. Ochrony Konsumentów i Centralna Szkoła Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.
Warto pokreślić, że senator Ryszard Majer, przewodniczący Senackiego Zespołu Ds. Ochrony Konsumentów oraz Częstochowskich Parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości opracował i zainicjował w czerwcu 2016 roku projekt „Polska Przyjazna Osobom Starszym”. Jego celem jest zwrócenie uwagi ogółu społeczeństwa na sytuację zwiększającej się grupy seniorów w środowisku lokalnym i poprzez informację podejmowanie interwencji w zakresie ochrony praw osób starszych, a także poprawa jakości życia tej grupy społecznej. W szczególności budowa spójnych działań na rzecz osób starszych niezależnie od miejsca ich zamieszkania oraz upowszechnienie dobrych praktyk w zakresie zwiększenia dostępu do informacji i rzecznictwa praw seniorów.URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl