Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 21 listopada 2018
Janusza i Konrada
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 46 (1393) 2018-11-15
  W NUMERZE:
» MUZEUM MONET I MEDALI JANA PAWŁA II - ZAPRASZA
»  100 lat Niepodległości w Częstochowie. Było biało-czerwoni i radośnie
» „Święta miłości kochanej ojczyzny, czują cię tylko umysły poczciwe”
» IZBA REGIONALNA – WIELKIE OTWARCIE NA 100 LAT NIEPODLEGŁEJ
» Zaproszenie na charytatywny bal w Olsztynie
» POMOC DLA POLAKÓW NA WILEŃSZCZYŹNIE. Wielkie pakowanie darów
» Krzysztof Świertok świętuje 25 lat pracy na Jasnej Górze
» Dolina Miłosierdzia: rekolekcje ze św. Hildegardą
» Dzień Pluszowego Misia 2018
» Odpowiedź do artykułu: ,,Prywatne rancza w Częstochowie"
» PROMOCJA W MUZEUM – ZAPROSZENIE
» Dziadek do orzechów
» ZAPROSZENIE
» 10 procent mieszkańców zdecydowało o wydaniu pieniędzy z budżetu obywatelskiego
» Nowe władze powiatu częstochowskiego
» Publikujemy oświadczenie klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w związku z wyborem prezydium Rady Miasta Częstochowy.
» Multiconsult Polska ponownie na autostradzie A1
» Wkrótce tylko e-ZLA
» Zmiana koalicji w Sejmiku Województwa Śląskiego olacji w Sejmiku Województwa Śląskiego


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
kultura
WYSTAWA W OPK „GAUDE MATER” – „Między czernią a bielą”. Abstrakcja mnie wyzwala
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
W Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” jeszcze do 19 lutego 2017 roku można oglądać wystawę prac częstochowskiej malarki Dagmary Jakubowskiej-Kaffki. Artystka ujmuje w ramy swój świat emocji, jaki odczytuje pomiędzy czernią a bielą. Niezwykle kolorowy, energetyczny, intrygujący. To jej piąta wystawa indywidualna w Częstochowie.


Dagmara Jakubowska-Kaffka ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie i Wyższą Szkołę Pedagogiczną (obecnie Akademia im. Jana Długosza), na kierunku Wychowanie Artystyczne. Dyplom z malarstwa sztalugowego zrobiła w pracowni profesora Wincentego Maszkowskiego. Malarstwo to jej pasja i zawód. Pracuje w Częstochowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Nasza Praca”, gdzie prowadzi artystyczną pracownię edukacyjną dla dzieci i dorosłych, i uczy sztuki malarstwa, rzeźby i grafiki. W ciągu 19 lat pracy zawodowej przygotowała wiele dzieci do egzaminów do szkoły artystycznej – jak podkreśla – zawsze z pozytywnych rezultatem. Uczy też malarstwa członków Grupy „Werniks”, działającej na Uniwersytecie Trzeciego Wieku przy Politechnice Częstochowskiej. – Do każdego ucznia podchodzę indywidualnie. Daję im wolność tworzenia, nie chcę narzucać swoich wizji, aby nie wpoiły sobie naśladownictwa – mówi.
Swój świat między czernią a bielą świat Dagmara Jakubowska-Kaffka przedstawia stosując technikę abstrakcji. – Malowałam też portrety, pejzaże, ale dla mnie najważniejszy nie jest temat, ale kolor, kompozycja, emocje. Abstrakcja mnie wyzwala. Szanuję wszystkie dziedziny sztuki i techniki malarstwa, ale abstrakcja jest mi najbliższa. Uważam, że jest kwintesencją malarstwa – podkreśla Dagmara Jakubowska-Kaffka. Jak zauważa, technika abstrakcji jest podstawą budowania obrazu. – Nawet w malarstwie impresjonistycznym i naturalistycznym stosuje się technikę abstrakcji. Obraz tworzą przecież fragmenty barw, plamek, co widoczne jest z bliska, dopiero patrząc z oddali na obraz odczytujemy temat, to co zostało namalowane – mówi.
Dagmara Jakubowska-Kaffka tytułuje tylko niektóre obrazy. Dlaczego? – Nie chcę odbiorcy zawężać prób interpretacyjnych, jednak niektóre obrazy malowałam z konkretnym przesłaniem i wizją, stąd im nadaję tytuły. Są to na przykład: „Opuszczona katedra”, „Łzy szczęścia”, „Lęk” czy „Lustro”… – tłumaczy artystka.
Oczywiście ma swoich mistrzów. Jest nim jej pierwszy nauczyciel – Andrzej Desperak. – Cenię i lubię jego malarstwo, on jest w tych obrazach, bo jego sztuka tkwi w moje głowie – stwierdza. Za mistrzów malarstwa uważa Picassa i Salvadore Dali. – To są geniusze malarstwa. Zachwyca mnie ich spojrzenie na całość obrazu, od pomysłu, przez kolor, komponowanie, odniesienia do emocji – stwierdza.
– Kiedyś malarstwo zastępowało fotografię, rejestrując codzienne życie różnych grup społecznych. Dzisiaj patrzymy na malarstwo nieco inaczej. Ma ono oddziaływać na zmysły kolorem, kompozycją, swoim temperamentem. I tak staram się tworzyć. Lubię nasycone barwy, duże kontrasty. Chcę, aby moje obrazy cieszyły ludzi – konkluduje Dagmara Jakubowska-Kaffka.
URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl