Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 21 maja 2018
Wiktora i Tymoteusza
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   

  Nr 20 (1367) 2018-05-17
  W NUMERZE:
» Raków nadal w grze o Lotto Ekstraklasę!
» JANÓW. Pustynne biegi i marsz
» Skra rozpoczyna walkę w regionalnym Pucharze Polski
» Czepkowanie na AJD
» Więcej środków na budżet obywatelski w 2019 roku dzięki staraniom Klubu Prawo i Sprawiedliwość w Częstochowie.
» 2500 złotych i szansa na pracę w branży. Na studentów i absolwentów czekają staże w Press Glass
» SZKOLNICTWO WYŻSZE. Mamy w Częstochowie Uniwersytet
» W rocznicę 90. urodzin Janusza Gniatkowskiego
» ,,Zbigniew Herbert w szkole i bibliotece"
»  Na co uważać przy pożyczce?

» POLECAJĄ MARGINESY
»  Majowe „Ladies Night” to „Pozycja obowiązkowa” w kalendarzu każdej kobiety!
» Regionalny Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w konkursach
»  1 miesiąc ciąży
» BONA FIDE. Chronić żołnierskie groby
» PERYSKOP. Wszystko do czasu
» Groźna grypa – zgony, których można było uniknąć wywiad z ekspertem
» 40 lat "SPLOTU"
» Tydzień życia z niepełnosprawnością
» Dzień strażaka w Szkole Pożarniczej
» Konferencja naukowa: Maskarada historyczna: Aleksander hr. Fredro i Napoleon Bonaparte
» Aż 3 majowe pokazy przedpremierowe pokazy w Cinema City! Uczta dla każdego kinomaniaka!
» Wóz strażacki dla strażaków
» ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE Z POSŁEM
» Husaria. Broń wschodnia
» ZDROWE NAWYKI CHRONIĄ PRZED OTYŁOŚCIĄ
» Spektakl na setną roczniće urodzin Janusza Różewicza
» Kto powstrzyma Szwedów w Poznaniu?
» Turystyczna Majówka w Bystrzanowicach Dworze
» Finał Pól Nadziei
» XXX Regionalne Spotkania z Poezją i Prozą Wrażliwość na słowa
» Startuje rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych!
» SZKOŁA PODSTAWOWA NR 41 W CZĘSTOCHOWIE. Szkoła z przyszłością i dla dzieci


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

praca w Czestochowie.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Karol-prawoJazdy-int.jpgr e k l a m a
ekologia
EKOLOGICZNA GMINA. Zielono w gminie Żarki
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
W gminie Żarki zostały zrealizowane są trzy inicjatywy w ramach projektu „Eco-lokalnie”, mającego na celu ochronę środowiska i przyrody. Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej trzy miejsca zmieniają się na przyjazne naturze i człowiekowi.
Projekt „Eco-lokalnie” realizuje Centrum Rozwoju Lokalnego, a finansowany jest on ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Cały projekt trwa od początku lipca 2015 i zakończy się pod koniec stycznia tego roku. Obejmuje on aż 23 inicjatyw na rzecz ochrony środowiska i zachęcające ludzi do obcowania z przyrodą. Trzy z tych inicjatyw są realizowane w gminie Żarki.
Pierwsza z nich nosi nazwę „Kochajmy Jurę – pokażmy Rajce” (wartość dofinansowania: 18.199,97 zł). Celem inicjatywy jest rekultywacja obszarów przyrodniczych zdegradowanych przez człowieka na terenie rezerwatu Rajce w Przewodziszowicach, dzielnicy Żarek.
W ramach przedsięwzięcia grupa nieformalna „Przyjaciele Jury” oraz okoliczni mieszkańcy wyczyścili, oznaczyli oraz zabezpieczyli szlak między skalnymi ostańcami
w Przewodziszowicach. Odrestaurowany szlak wzbogacił Gminę Żarki
o kolejne atrakcyjne przyrodniczo miejsce dla pieszych i rowerowych wędrówek. W ramach inicjatywy odnowiono „Szlak Rajce”, oznaczony kolorem brązowym, który obejmuje najważniejsze skalne ostańce Przewodziszowic: ostaniec „Przy Brzozie” – ulokowany wśród brzozowego lasu, strażnicę w Przewodziszowicach, skałę „Studnia” oraz ostaniec „Rajce” – jedno z najwyższych wzniesień w powiecie myszkowskim.
Drugie przedsięwzięcie to „Leśniów przyjazny środowisku i turystom” (wartość dofinansowania: 20.250 zł). Pomysłodawcą inicjatywy był o. Jerzy Kielech, a jego dzieło kontynuował o. Jacek Taborowicz. Inicjatywa została realizowana na terenie Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin. W ramach inicjatywy na terenie przyklasztornym zostały nasadzane nowe rośliny rodzime oraz montowane dodatkowe ławki, kosze na śmieci oraz zadaszona altana, zwłaszcza przy źródełku Leśniówki oraz w pobliżu domu pielgrzyma, które stanowią miejsca szczególnie uczęszczane przez pielgrzymów i turystów.
Trzecia z inicjatyw ekologicznych na terenie gminy Żarki nosi nazwę „Dolina Leśniówki” – obszar wsparcia: działalność przeciwpowodziowa – przeciwdziałanie lokalnym podtopieniom” (wartość dofinansowania: 20.000 zł). Pomysł został zrealizowany przez grupę nieformalną „Przyjaciele Jury”, a jego celem było oczyszczenie okolic rzeki Leśniówki oraz zabezpieczenie przed lokalnymi podtopieniami. źródło rzeki-wywierzysko oraz 150 metrowy odcinek rzeki znajduje się na terenie Klasztoru Ojców Paulinów. Jednak jedynie odcinek 50 metrów od wypływu z źródełka pozostaje zagospodarowany poprzez niwelacje i utworzenie miejsca dostępu do wody. Koryto rzeki w dalszej części porośnięte jest krzakami i ostrężynami. Kilka razy w trakcie roku przy większych opadach lub roztopach śniegu w tym miejscu powstaje całkowite rozlewisko, z bagiennymi miejscami, które całkowicie blokuje dojście do rzeki. Jednak teren ten może stać się wspaniałym punktem widokowym i doskonałym miejscem do wypoczynku. Do tego zmierzają właśnie podjęte w ramach inicjatywy działania. Usunięte zostały rośliny, przywrócona naturalna okrywa roślinna na zboczach doliny i co najważniejsze, zostały zabezpieczone przed lokalnymi podtopieniami. Utworzona została wzmocniona ścieżka po obu stronach rzeki, zachowując odpowiednią odległość od brzegów, tworząc tym samym polder przeciwpowodziowy.


FOT:
Oczyszczone okolice rzeki Leśniówki
Materiał ukazał na stronie: "Częstochowska Gazeta Ekologiczna" (wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.GAW


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl