Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 17 stycznia 2019
Antoniego i Rościsława
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 3 (1402) 2019-01-17
  W NUMERZE:
» Otwarcie budynku schroniska dla bezdomnych w Lubojence
» SŁUŻBA ZDROWIA. Nowy szpital w Częstochowie
» Opłatek Klubu Seniora AZS


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
ekologia
Ważne zmiany w kwestii wycinki drzew
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Od 1 stycznia 2017 roku nie jest już potrzebna zgoda na wycięcie drzew z prywatnej posesji, na której nie jest prowadzona działalność gospodarcza, tym samym przestały obowiązywać kary za takie działanie.
Zmiany wprowadziła nowelizacja ustawy o ochronie przyrody. Dotychczas każdy kto chciał się z różnych powodów pozbyć drzewa na własnej działce (także z powodu zagrożenia bezpieczeństwa czy chęci zmiany zagospodarowania terenu), musiał przejść przez urzędową procedurę, która i tak w niemal wszystkich przypadkach kończyła się pomyślnie dla osoby składającej wniosek. Minister środowiska Jan Szyszko uspokaja i zapewnia, że obawa o masową wycinkę drzew jest nieuzasadniona, a zmiany ograniczą niepotrzebną biurokrację.
Zmiany w ustawie to także przywrócenie prawa do decydowania o własności. Zamiast zakładania, że nowelizacja spowoduje rzeź drzew, warto się zastanowić, ile drzew nie zasadzono w obawie o problemy, jakie mogą się pojawić przy ich wycięciu. Absurdalne jest też posądzanie ludzi o to, że niepowstrzymani uchwałą, zaczną nagle dokonywać masowych i nieprzemyślanych wycinek.
Do końca 2016 roku zezwolenie na wycinkę było wymagane, gdy obwód pnia drzewa na wysokości 5 cm przekraczał 25 cm lub 35 cm w przypadku topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego. Zezwolenia wymagało również usunięcie krzewu starszego niż 10 lat.
Dotychczas cała procedura trwała nawet dwa miesiące (w Częstochowie), podczas których m.in. przeprowadzano oględziny, sporządzano protokół. – Należy zaznaczyć, iż zwłaszcza w odniesieniu do osób fizycznych były to w większości decyzje zezwalające, ale zwykle zawierały warunek posadzenia nowych drzew lub krzewów, które miały zrekompensować w przyszłości ubytek w zieleni spowodowany wycinką. Wymiar zobowiązania wynikał z oceny wartości przyrodniczej usuwanych drzew czy krzewów – mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik UM Częstochowy.
W ubiegłym roku Urząd Miasta Częstochowy wydał 1070 pozwoleń na wycięcie drzew.


Materiał ukazał na stronie: "Częstochowska Gazeta Ekologiczna" (wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.


KG


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl