Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 17 grudnia 2018
Olimpii i Łazarza
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 50 (1397) 2018-12-13
  W NUMERZE:
» Koalicja SLD+PO nie złożyła żadnego wniosku do budżetu. Radny PO Przemysław Wrona zrezygnował z funkcji radnego.
» Astygmatyzm i zaćma - niebezpieczny duet
» Trwa sprawdzanie szczelności częstochowskiej sieci ciepłowniczej
»  W Ratuszu Miejskim odbyło się spotkanie prezydium Stowarzyszenia Miast Laureatów Nagrody Europy.
» Finał akcji ,,16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć”
» Choinki pięknie przystrojone
» Koncert gitarzystów światowego formatu
» Stanowisko Rady Miasta. 100 lat praw kobiet
» Gwiazdy zagrają z Kubą Błaszczykowskim już po raz trzeci.
» Mają odbudować tor w Wyrazowie
» Budynek spod Częstochowy z tytułem Fasada Roku 2018!
» Liga 40-latków w Piłce Siatkowej - relacja
» Smog wpływa na nasze życie od początku aż po kres
» ,,Melodie Bożych Trąb"
» Ponad połowa Polaków zimą nie chroni oczu przed szkodliwymi promieniami ultrafioletowymi UVA i UVB
» WIGILIA U PLASTYKÓW
» Włókniarz z niezmienioną nazwą
» Ważne informacje dla pacjentów z zaawansowanym czerniakiem
» LIST Matki z prośbą o pomoc
» CZĘSTOCHOWSKIE WYDAWNICTWA. „Niebezpieczne Sąsiedztwo” Artur Kawka
» Dla dzieci, czyli MOPSowe Mikołajki
» WYDAWNICTWO NOWA ERA DLA DZIECI - wymarzony prezent pod choinkę


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
sport
SYLWETKI. „Wyjść na prostą”
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Marek Chybiński – aktualny Mistrz Polski w Tenisa Stołowego (kategoria osoby niepełnosprawne), urodzony 30 kwietnia 1976 w Janowie (województwo śląskie). Jako dziecko doświadczał przemocy domowej ze strony ojca alkoholika. Mama chora na raka. Dom bez centralnego ogrzewania, bez ubikacji, wilgoć, tylko piecyk na drzewo i węgiel. Aktywny sportowo już od najmłodszych lat, kiedy to uprawiał piłkę nożną, biegi i tenis stołowy - samouk.

Trauma z dzieciństwa oraz zła sytuacja materialna spowodowana alkoholizmem rodziców spowodowała zawirowania życiowe; młody sportowiec został oskarżony o rozbój i z wyrokiem jednego roku pozbawienia wolności trafił do zakładu karnego w Wojkowicach. Wtedy to po raz pierwszy sportowa pasja pomogła mu w życiu – Marek Chybiński za dobre sprawowanie i sukcesy sportowe uzyskał skrócenie kary do pół roku.
W wieku 19 lat jego talent został zauważony podczas turnieju tenisa stołowego w Częstochowie, przez co trafił do klubu Jedność Mykanów. Dzięki dobrej grze zyskał zainteresowanie innych klubów tenisa stołowego, m.in. Centralnej Szkoły Pożarniczej oraz „ Kebaba” Częstochowa (kluby amatorskie). Pan Marek dzięki dobrej grze w tym ostatnim i przy zrozumieniu jego sytuacji życiowej przez właściciela klubu otrzymał pracę. Otrzymywane wynagrodzenie pozwoliło mu odzyskać wiarę w to, że może zmienić swoje życie w oparciu o uprawianie sportu.
W dorosłym życiu Pan Marek zmagał się z alkoholizmem. W wyjściu z nałogu pomogła mu terapia odwykowa w Lublińcu, a przede wszystkim silna wola kształtowana przez treningi i sukcesy w uprawianej przez siebie dyscyplinie.
Przez ostatnie kilkanaście lat zapisał na swoim koncie liczne osiągnięcia w tenisie stołowym, m.in. Ogólnopolski Wagowy Turniej Tenisa Stołowego im. Dariusza Bielasa, gdzie zajął pierwsze miejsce, Krajowe Mistrzostwa Polski Amatorów Tenisa Stołowego – Częstochowa 2016, gdzie również okazał się najlepszy, zajmując pierwsze miejsce oraz Światowy Turniej Tenisa Stołowego w Hiszpanii zajmując pierwsze miejsce w singlu i 2 miejsce w mixe. Startował także w wielu Turniejach zajmując czołowe miejsca.
Jego najważniejszym dotychczas osiągnięciem było zwycięstwo w Mistrzostwach Polski Tenisa Stołowego w Gdańsku 6 grudnia 2015 roku w kategorii osób niepełnosprawnych, gdzie zdeklasował rywali nie tracąc ani jednego seta. Tuż przed udziałem w Mistrzostwach Polski otrzymał powołanie do Kadry Narodowej Niepełnosprawnych grupy 11. W 2016 r. także na Mistrzostwach Polski był w samej czołówce. Złoto w mixie, brąz w singlu i brąz w grze podwójnej. Dalej czołowy zawodnik kadrze narodowej.
W najbliższym czasie Pan Marek planuje wziąć udział w Mistrzostwach Świata Tenisa Stołowego Osób Niepełnosprawnych, które odbędą się w maju i Mistrzostwach Europy, który odbędzie się we wrześniu tego roku. Ma zamiar wziąć również udział dwóch obozach sportowych z tenisa stołowego z kadrą narodową. Osiągając sukcesy na MŚ i ME Pan Marek zapewni sobie stypendium sportowe i perspektywy na udział w Paraolimpiadzie w Tokio w 2020 roku.
Marek Chybiński mieszka w Przyrowie. Był do grudnia 2016 r. zatrudniony w gminie przy pracach interwencyjnych, otrzymywał najniższe wynagrodzenie krajowe. Obecnie od stycznia 2017 zarejestrowany jest jako bezrobotny w Urzędzie Pracy w Koniecpolu. Od kwietnia do czerwca 2017 ponowne zostanie zatrudniony w urzędzie gminy jako pracownik interwencyjny, a od lipca będzie pobierał kuroniówkę. Prowadzi również społecznie treningi dla dzieci z gminy Przyrów – Akademię Tenisa Stołowego. Treningi te odbywają się dwa razy w tygodniu. Mieszka w starej kamienicy w jednoizbowym mieszkaniu bez łazienki wraz z chorą na raka krtani matką. W zamieszkiwanym pomieszczeniu panuje wilgoć. Sport, który uprawia, wymaga sporych nakładów finansowych na sprzęt sportowy oraz prawidłowe przygotowanie się do zawodów. Panu Markowi nie wystarcza środków na opłacenie osobistego trenera.
Najtrudniejszy życiowo czas dla Pana Marka to miesiące styczeń, luty, marzec. Zasiłek jaki może otrzymać w Gminie Przyrów (ok. 200 zł na miesiąc) zaspokoi tylko bieżące potrzeby życiowe.. Zarazem to czas intensywnych przygotowań do sezonu – wyjazdy na siłownie do Częstochowy, na pływalnię do Włoszczowej i trzy raz w tygodniu trening w Częstochowie. Obóz sportowy z kadrą narodową w marcu.
Marek się nie poddaje, pomaga mamie, ale także mówi, że „ tenis to dla niego wszystko – chciałbym wyjść na prostą”. Wiele już pokonał – to dla niego życiowa szansa na lepsze życie.
Brak środków na zatrudnienie trenera oraz brak środków na codzienne życie utrudniają mu budowanie formy przed sezonem, w którym mógłby odnieść międzynarodowe sukcesy.
Panu Markowi stara się pomagać ks. Tomasz Kośny z parafii w Przyrowie. Stworzył dla niego program „Droga do Olimpiady". Ksiądz angażuje się w prace Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego Rzeczpospolitej Polski, które podejmuje w całej Polsce - w Parafiach i Szkołach – działania oddolne dla dzieci i młodzieży – młodych sportowców.
Na Stowarzyszenie ma możliwość uzyskania 1% przez Śląski Związek Parafialnych Klubów Sportowych Zarząd Wojewódzki Chopina 18 40-093 Katowice - KRS: 0000350196. Wszystkich ludzi dobrej woli prosimy o wsparcie Stowarzyszenia. Pozwoli to na realizowanie zamierzonych planów podejmowanych na rzecz dzieci i młodzieży.UG


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl