Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Sobota, 20 stycznia 2018
Fabiana i Sebastiana
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   

  Nr 3 (1350) 2018-01-18
  W NUMERZE:
» Pierwszy bal studniówkowy w Częstochowie
» Życzenia w Rzerzęczycach
» KONFERENCJA NA AJD. „Z dziejów Kresów Wschodnich. Lwów”
» EKOMIASTO. Karmniki dla ptaków
» Park dla piesków
» EKOWYWIAD. Przyrodę chronimy i kształtujemy
» Noworoczne spotkanie w "Civitas Christiana"
» 155. rocznica Powstania Styczniowego 1863 roku
» Powstanie Styczniowe w regionie częstochowskim
» Ślady Powstania Styczniowego na częstochowskich cmentarzach
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Takich ludzi już nie ma, czyli wspomnienie o inżynierze Klemensie Kanczewskim
» KARTKI Z KALENDARZA. KALENDARIUM STYCZNIA
» GINĄCE MIASTO. Przedsiębiorstwo Kohna
» WYDAWNICTWA CZĘSTOCHOWSKIE
»  SIATKÓWKA. AZS Częstochowa kontra TSV Sanok: 3:1
» Nowy sponsor „Włókniarza”
» Pierwszy sparing Rakowa w przerwie zimowej
» Zespół „Poraj” na podium!
» Sylwestrowy postrzał


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

Kris Sublimacja.jpg

MaxBramy-net.jpg

UmarzanieDlugow.jpg

tartak-int

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Karol-prawoJazdy-int.jpgr e k l a m a
sprawy społeczne
Z WOKANDY. Błąd na cmentarzu. Śledztwo wznowione
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
7 lutego 2017 roku Sąd Rejonowy w Częstochowie nakazał Prokuraturze Rejonowej Częstochowa Północ wznowić dochodzenie w sprawie skandalicznej zamiany ciał, przygotowanych do spopielenia. Do tragicznego błędu doszło na Cmentarzu Komunalnym, przy ul. Radomskiej w Częstochowie.

Swoją decyzją Sąd pozytywnie przychylił się do zażalenia syna zmarłego Józefa Nogi – pana Grzegorza z Krakowa – na umorzenie przez Prokuraturę dochodzenia w sprawie znieważenia zwłok jego ojca. Ta bulwersująca zamiana naszykowanych do kremacji ciał, miała miejsce w sierpniu 2016 roku.
Rodzina zmarłego 70-letniego pana Józefa pochówek z kremacją zamówiła na Cmentarzu Komunalnym. W dniu pogrzebu w trumnie ujrzała jednak ciało obcego człowieka. Był on młodszy od pana Józefa i inaczej ubrany. Rodzina natychmiast zgłosiła to pracownikowi cmentarza, ten jednak uparcie twierdził, że nie doszło do żadnej pomyłki, a ciało jest zmienione w wyniku przeprowadzonej sekcji zwłok. Rodzina wezwała policję.
Śledztwo potwierdziło, że w trumnie leży ciało innej osoby, prawdopodobnie 56-letniego Jana Lisa. W toku dochodzenia inny pracownik cmentarza przyznał, że faktycznie mogło dojść do pomyłki z powodu zbieżności nazwisk i podobnych trumien. Zdradził również, że pracownik zajmujący się kremacjami należy do osób roztargnionych. Ten z kolei przytaczał fakt, że rodzina pana Jana, którego pogrzeb był dwie godziny wcześniej nie zgłosiła żadnych zastrzeżeń. Jego słowa potwierdzał monitoring, rodzina bowiem czuwała przy trumnie, dotykała ciała zmarłego. Jednakże – co ustali śledczy – rodzina mogła nie rozpoznać pana Jana, bo on od dawna się z nią nie kontaktował, a ubranie do zakładu pogrzebowego dostarczył jego kolega.
Przedstawiciele Cmentarza Komunalnego zapewniali, że rodzinom wydano urny z prochami ich członków rodzin. To jednak nie satysfakcjonowało syna pana Józefa. Pan Grzegorz złożył w tej sprawie doniesienie karne. Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Północ wszczęła dochodzenie w sprawie znieważenia zwłok, ale w październiku ubiegłego roku umorzyła je. Przyznała, że na cmentarzu doszło do karygodnego zaniedbania, ale w myśl przepisów prawa karnego zwłok nie znieważono, ponieważ zgodnie z art. 262 Kodeksu Karnego do takiego aktu musiałoby dojść celowo. A tego nie udowodniono.
Mimo to, syn pana Józefa złożył zażalenie do Sądu Rejonowego w Częstochowie na Prokuraturę. Nadal uważa, że nie ma pewności, że do grobu złożono urnę z prochami jego ojca. Domaga się 300 tys. zł zadośćuczynienia za krzywdy i straty moralne. Sąd uwzględnił zażalenie pana Grzegorza. Nakazał Prokuraturze wznowić dochodzenie, celem ustalenia, gdzie doszło do zamiany ciał i czy nastąpiło to rozmyślnie. Prowadzący sprawę sędzia Mariusz Moczarski nie podjął wątku prokuratora Michała Wolaka, który twierdził, że rodzina ma prawo dochodzić zadośćuczynienia od cmentarza komunalnego, ale na drodze postępowania cywilnego, a nie karnego.
Aktualnie dyrektor Cmentarza Komunalnego Jarosław Wydmuch przyznaje, że mogło dojść do pomyłki. Informuje, że pracownik, który przyznał się do nieuwagi, został ukarany. Jak informuje, to pierwsza taka drastyczna pomyłka w całej historii nekropolii, gdzie do tej pory przeprowadzono aż 16,5 tysiąca spopieleń.
Mylić się jest rzeczą ludzką, ale ta sprawa oprócz błędu człowieka, może wskazywać na brak wypracowanych reguł i procedur postępowania na cmentarzu. Dlatego też Prokuratura będzie występować do Prezydenta Miasta Częstochowy o wyjaśnienia w sprawie organizacji pracy i nadzoru właściciela. Cmentarz jest bowiem spółką miejską.GAW


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl