Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 20 listopada 2017
Feliksa i Anatola
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   

  Nr 46 (1341) 2017-11-16
  W NUMERZE:
»  Zespół „Śląsk” i Przyjaciele –
» O raku odbytnicy w hotelu "Arche"
» Strażnica w Żarkach Letnisku zmodernizowana
» "Kolor" - przedstawia
»  XXIII Andrzejkowo-Mikołajkowe Marsze na Orientację „AMInO 2017”
» PERYSKOP. Trzy razy tak
» BONA FIDE. Wszędobylstwo
» Archiwum Państwowe w Częstochowie - ZAPRASZA
» XIX ŚWIĘTO MUZYKI
» PAWEŁ DOMAGAŁA wystąpi w Częstochowskiej Filharmonii
» 11.11. NARODOWE ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI - 99 ROCZNICA
» Gala Wolontariatu
»  MIEJSKA ŚLIZGAWKA W NOWYM MIEJSCU
» Dni Otwarte w Wojewódzkim Ośrodku Adopcyjnym
» Sportowe gwiazdy w Częstochowie!
» Protest pracowników Domu Pomocy Społecznej w Częstochowie przenosi się do Urzędu Miasta.
» Już niedługo wielki show w Częstochowie
» Nanotechnologia - innowacyjna technika leczenia zębów
» „TWOJE DANE – TWOJA SPRAWA”
» Święto Niepodległości w gminie Starcza
» Regionalny Ośrodek Kultury zaprasza
» Częstochowianie gośćmi głównymi głównym Portu Poetyckiego w Chorzowie
» Bezpieczny senior w Gminie Poraj
» „Pożyczone”
» WYSTAWA W BIBLIOTECE AJD. „Niepokorny człowiek”
» Kłomnicki Jarmark Bożonarodzeniowy
» Płuca bez POChP – bezcenna spirometria
» WOJEWÓDZKI TEST SPRAWNOŚCI SYREN ALARMOWYCH
» „Józef Piłsudski. Życie – śmierć – kult”
» Radny Zbigniew Mizgalski oskarżony o współpracę z SB
» Remont na ulicy Jagiellońskiej
» Ruszyła rekrutacja do III edycji projektu "Akademia Rozwoju kompetencji".
» Olsztyn i Janów zorganizują Balonowe Mistrzostwa Polski
» Filharmonia Częstochowska - zaprasza
»  I JURAJSKI KONGRES GOSPODARCZY - XVII Gala Konkursu „Jurajski Produkt Roku”
» #mamczasrozmawiac
» Zginął. Rodzina prosi o pomoc
» Prezydent Andrzej Duda za kierownicą ELVI
» The Voice of Poland 8. Odcinek 3 Live
» Pozwólmy wcześniakom zdrowo się rozwijać!
»  FUTSALOWA REPREZENTACJA POLSKI W CZĘSTOCHOWIE
»  XVI POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY „Tradycyjne Ozdoby Choinkowe”
»  XIII WOJEWÓDZKI KONKURS PLASTYCZNY „Szopka Bożonarodzeniowa”


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

Kris Sublimacja.jpg

MaxBramy-net.jpg

UmarzanieDlugow.jpg

tartak-int

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Karol-prawoJazdy-int.jpgr e k l a m a
sprawy społeczne
CZĘSTOCHOWA. REFORMA EDUKACJI. Dla dobra dzieci i rodziców. Tak stanowi: Prawo i Sprawiedliwość
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Co dalej z reformą edukacji w Częstochowie? Czy władze miasta będą likwidować gimnazja? Czy w imię dobra dzieci i nauczycieli nastąpi porozumienie prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka z Kuratorium Oświaty? Na dzisiaj jest impas i trwają rozmowy. Czas jednak goni. Ostateczny termin zakończenia procedur legislacyjnych dla gmin Ministerstwo Edukacji Narodowej wyznaczyło do 31 marca 2017 roku.

Pierwsza debata radnych w sprawie zmiany siatki szkół, zaproponowanej przez prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka, odbyła się na Nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta Częstochowy, 1 lutego 2017 roku. Głosowane były dwa projekty uchwał: zmiana siatki szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz zmiana siatki szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych. Uchwała w sprawie szkół ponadgimnazjalnych zyskała akceptację radnych. Przeważył głos radnego Mieszkańców Częstochowy – Krzysztofa Świerczyńskiego, który zagłosował zgodnie z radnymi SLD i PO oraz głos wstrzymujący radnego PiS Alberta Kuli. Projekt dotyczący siatki szkół podstawowych i gimnazjalnych nie został przyjęty – 13 radnych (SLD i PO) było, 13 (PiS i MCz) – przeciw.
– Pan Prezydent propozycję nowej siatki szkół dał nam za pięć dwunasta. Mieliśmy zaledwie 20 godzin na zapoznanie się z dokumentem i przygotowanie ewentualnych poprawek do jednej z najważniejszych uchwał, których wnikliwa analiza przez specjalistów zajmuje kilka dni. Niestety, w uchwale Prezydent zaplanował likwidację dwóch gimnazjów: Gimnazjum nr 17 im. Huberta Wagnera i Gimnazjum nr 9 im. Adama Mickiewicza, które miałyby zakończyć działalność z dniem 31 sierpnia 2019 r. Klub PiS jasno i głośno powiedział, że nie zgadzamy się na jakąkolwiek likwidację szkół i zwolnienia nauczycieli – tłumaczył decyzję Klubu PiS, radny Piotr Wrona, wiceprzewodniczący Komisji Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy. Jak dodaje, źle się stało, że przyjęto zmianę siatki szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych, a sprawa szkół podstawowych i gimnazjalnych pozostała nadal w zawieszeni. – Siatka szkół jest systemem integralnym. Brak jednomyślności przy głosowaniu dwóch projektów uchwał odcięło pole manewru w najbardziej newralgicznych punktach propozycji Prezydenta, które mogą okazać się niedobre dla społeczności szkolnych – stwierdza Piotr Wrona.
23 lutego odbędzie się kolejna sesja w sprawie reformy edukacji. Aktualnie trwają negocjacje władz Częstochowy z Kuratorium Oświaty. – Rozmawiamy z Prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem i mamy nadzieję na konsens. Wszystko czynimy dla dobra dzieci i nauczycieli – zapewnia Alicja Janowska, dyrektor Kuratorium Oświaty w Katowicach Delegatura w Częstochowie. Jak wyjaśnia sytuacja niektórych szkół jest trudna, dotyczy to głównie Gimnazjum nr 17. Jest już natomiast obietnica prezydenta Matyjaszczyka w sprawie Gimnazjum nr 7 i 9.
– Pan Prezydent zapewnił, że mają one być przekształcone w szkoły podstawowe. Powstaną tam mniej liczebne oddziały, co pozytywnie wpłynie na dzieci i proces wychowawczo-edukacyjny. Da to też gwarancję pracy dla nauczycieli – mówi dyr. Alicja Janowska. Jak dodaje, z analizy wynika, że reforma stworzy więcej oddziałów w Częstochowie. – Gdyby zachowano gimnazja, to powstałoby 67 oddziałów klas pierwszych gimnazjalnych w roku szkolnym 2017/2018. Natomiast po reformie w szkołach podstawowych powstaną 83 oddziały klas siódmych. To znaczy o 16 więcej. Trzeba też tu przypomnieć, że minister edukacji narodowej Anna Zalewska przyznała Częstochowie dodatkowych 39 etatów dla nauczycieli, co zwiększy subwencję oświatową o 11 milionów złotych – informuje dyr. Janowska. Podkreśla jednocześnie, iż ważną kwestią jest także utrzymanie w dobrym stanie budynków szkolnych. – Wiemy co będzie za lat siedem, ale jak będzie za dziesięć lat, trudno przewidzieć. Może nastąpi wyraźny wyż demograficzny i wówczas budynki szkolne będą potrzebne. Trzeba myśleć o przyszłości. W Częstochowie zlikwidowano żłobki i przedszkola i jest teraz problem. Nie można tego powtórzyć ze szkołami – podkreśla dyr. Janowska.
Radny Wrona, pod okiem specjalistów, w imieniu Klubu PiS przygotował kilka istotnych poprawek do propozycji uchwały prezydenta. Klub PiS przedstawił je na sesji 1 lutego i poinformował Prezydenta, że jest to warunek przyjęcia jego uchwały. – W przypadku Gimnazjum 9 zaproponowaliśmy przekształcenie w Szkołę Podstawową Nr 9 wraz ze starymi granicami obwodu. W szkole tej funkcjonuje klasa sportowa, do której uczęszcza 41 uczniów spoza Częstochowy. Przy subwencji około 5000 zł na jednego ucznia miasto zyskuje 200.000 zł. W przypadku Gimnazjum Nr 17 zaproponowaliśmy powstanie Branżowej Szkoły Podstawowej Nr 13 Stopnia 1. W tym miejscu nie widzimy sensu nowej szkoły podstawowej z uwagi na to, że w pobliżu takowych jest kilka. Mając wiedzę w jakich kierunkach kształcenia zawodowego jest obecnie zapotrzebowanie, wskazaliśmy nawet kierunki: mechaniczny (maszynista, toromistrz, ustawiacz) – młodzież poszukując tego kierunku wybiera kształcenie w Łazach, usługowych (sprzedawca, kelner, barman, fryzjer, kosmetyczka), ogrodnik, krawiec i szwaczka, budowlanych (monter konstrukcji budowlanych, murarz-tynkarz, zbrojarz-betoniarz, cieśla). W przypadku Szkoły Podstawowej Nr 41 zaproponowaliśmy wraz z granicami obwodu rozpoczęcie kształcenia klas pierwszych jeszcze w tym roku – wylicza radny Wrona.
Miejmy nadzieję, że prowadzone negocjacje w sprawie przebiegu reformy edukacji w Częstochowie zakończą się pomyślnie. Tu – jak podkreśla minister Anna Zaleska – trzeba przede wszystkim myśleć o dobru dzieci.URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl