Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 18 grudnia 2018
Gracjana i Bogusława
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 50 (1397) 2018-12-13
  W NUMERZE:
» Koalicja SLD+PO nie złożyła żadnego wniosku do budżetu. Radny PO Przemysław Wrona zrezygnował z funkcji radnego.
» Astygmatyzm i zaćma - niebezpieczny duet
» Trwa sprawdzanie szczelności częstochowskiej sieci ciepłowniczej
»  W Ratuszu Miejskim odbyło się spotkanie prezydium Stowarzyszenia Miast Laureatów Nagrody Europy.
» Finał akcji ,,16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć”
» Choinki pięknie przystrojone
» Koncert gitarzystów światowego formatu
» Stanowisko Rady Miasta. 100 lat praw kobiet
» Gwiazdy zagrają z Kubą Błaszczykowskim już po raz trzeci.
» Mają odbudować tor w Wyrazowie
» Budynek spod Częstochowy z tytułem Fasada Roku 2018!
» Liga 40-latków w Piłce Siatkowej - relacja
» Smog wpływa na nasze życie od początku aż po kres
» ,,Melodie Bożych Trąb"
» Ponad połowa Polaków zimą nie chroni oczu przed szkodliwymi promieniami ultrafioletowymi UVA i UVB
» WIGILIA U PLASTYKÓW
» Włókniarz z niezmienioną nazwą
» Ważne informacje dla pacjentów z zaawansowanym czerniakiem
» LIST Matki z prośbą o pomoc
» CZĘSTOCHOWSKIE WYDAWNICTWA. „Niebezpieczne Sąsiedztwo” Artur Kawka
» Dla dzieci, czyli MOPSowe Mikołajki
» WYDAWNICTWO NOWA ERA DLA DZIECI - wymarzony prezent pod choinkę
» KŁOMNICACH BYŁO BARDZO ŚWIĄTECZNIE I RODZINNIE
» Wigilia częstochowskiego Prawa i Sprawiedliwości


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
GMINY I POWIATY
SYDERYTY 2016. Ambasadorowie gminy Poczesna
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
23 lutego 2017 roku w hali sportowej przy Zespole Szkół w Poczesnej władze Gminy Poczesna, reprezentowane przez wójta Krzysztofa Ujmę i przewodniczącą Rady Gminy Lidię Kaźmierczak, wręczyły Statuetki „Syderyty 2016”, przyznawane osobom zasłużonym dla Gminy Poczesna.
Na uroczystości licznie stawili się zaproszeni goście i mieszkańcy gminy. Wójt gminy Krzysztof Ujma witając zaproszonych przybliżył plan tegorocznych inwestycji w gminie, między innymi, budowę drogi we Wrzosowej, przy wsparciu powiatu częstochowskiego. Zachęcał przedsiębiorców do zakupu terenów inwestycyjnych w gminie. Przypomniał także historię rozwoju gminy, związanej od lat z górnictwem rudy żelaza.
– Statuetkę, którą chcemy uhonorować osoby, które w sposób wybitny zasłużyły się dla naszego terenu. Tę nagrodę wręczamy po raz drugi i muszę podkreślić, że wybór był trudny, bo osób zasłużonych do tego tytułu mamy w gminie wiele. Pragnę te podkreślić, że statuetka jest dziełem wybitnego artysty, rzeźbiarza Jerzego Kędziory, który jest także mieszkańcem naszej gminy. Każda jest inna, bowiem umieszczony w jej centralnym miejscu syderyt jest odmienny kształtem i wyglądem – powiedział wójt Krzysztof Ujma.
Obecny na uroczystości senator Ryszard Majer kierując gratulacje do laureatów plebiscytu i mieszkańców, dołączył do nich refleksję. – Nie ma narodu, społeczeństwa, jeśli nie ma swoich elit. Syderyty są synonimem kształtowania swoich elit. Drogi wejścia do tego kręgu są różne, co pokazują życiorysy nagrodzonych, ale łączy ich jedno: służba drugiemu człowiekowi, umiłowanie działania na rzecz osób drugich. To buduje społeczność lokalną, regionalną i całego kraju. Syderyty nawiązują do tradycji, ale pokazują też wzorce dobrego człowieczeństwa, które warto naśladować – powiedział senator Ryszard Majer.
Do laureatów i mieszkańców na ręce wójta Krzysztofa Ujmy list skierował poseł Szymon Giżyński, który z powodu obrad Sejmu nie mógł uczestniczyć osobiście uroczystości. List odczytała redaktor „Gazety Częstochowskiej” Urszula Giżyńska. „Pragnę Panu Wójtowi szczerze powinszować pomysłu, który swą symboliczną nazwą nawiązuje do tożsamości nie tylko ziemi pocześniańskiej, ale także częstochowskiej i kłobuckiej, bo wszędzie tam wydobycie rud żelaza stanowi o wspólnej nam historycznej i kulturowej tożsamości. Życzę wszystkim Państwu – Władzom Gminy Poczesna i jej Mieszkańcom – dalszych sukcesów ku pomyślności gminy i serdecznych relacji wśród lokalnej społeczności” – napisał poseł Szymon Giżyński.
Po części oficjalnej, po kilkunastominutowej przerwie na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru – Kacper Kuszewski.

W kategorii: przedsiębiorczość nagrodę otrzymał Maksymilian Wawrzyńczak, mieszkaniec Brzezin Koloni, właściciel firmy Max Drób. Pan Maksymilian jest kontynuatorem rodzinnej tradycji produkcyjnej. Oprócz istniejącej fermy w Brzezinach Koloni, utworzył drugą – w Młynku. Max Drób to miejsce pracy 15 osób, a w okresie nasilenia prac (sprzedaży) liczba zatrudnionych dochodzi do 30. Za swoją działalność pan Maksymilian otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia m.in. nagrodę Starosty Częstochowskiego za szczególne osiągnięcia w produkcji rolnej wrzesień 2013) czy tytuł Przodujący Producent Rolny przyznany podczas XV Dożynek Powiatu Częstochowskiego w 2014 r.


W kategorii: oświata, kultura i sztuka statuetkę otrzymała Mirosława Truchta-Nowicka, z Gminą Poczesna związana od 2000 r., kiedy wraz z rodziną zamieszkała w Bargłach. Jest absolwentką Wydziału Artystycznego WSP w Częstochowie, kierunku: projektowanie plastyczne. W latach 1994-96 pracowała w Teatrze Lalki i Aktora „Pinokio” w Łodzi, gdzie wkroczyła w magiczny świat lalki. Pani Mirosława projektuje i wykonuje artystyczne lalki. W 2007 r. w Bibliotece odbywa się pierwsza indywidualna wystawa jej prac –„Moliki książkowe”, kolejna „Naturalnie natura” jest w 2008 roku w Galerii 33 w Łodzi, „Japonia w zbliżeniach i japońskie inspiracje”. W 2010 roku lalki z papieru zagościły w Izbie Regionalnej Wiejskiego Centrum Kultury i Rekreacji w Bargłach; wystawa „Bajki, historie, uśmiechnięte bajeczki na jesienne smutki, smuteczki”. Rok 2011 to udział w III Międzynarodowym Festiwalu Zwyczajów i Tradycji Karnawałowych „Carnavalia” w Muzeum Fabryki – Manufaktura w Łodzi. Inne wystawy to: w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Viva Flamenco” – „Teatro pasion”, czyli lalki – Przekorna trupa Stasia Straszydło” w Teatrze „Arlekin” w Łodzi, która został stałą ekspozycją w Domu Papiernika w Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Z kolei Muzeum Częstochowskie prezentuje nawiązującą do życia i twórczości Czesława Miłosza wystawę „Przydrożne przenośnie – od słowa na papierze do przenośni papieru”. W 2015 roku pani Mirosława zostaje finalistką ogólnopolskiego, interdyscyplinarnego konkursu artystycznego organizowanego przez Art Imperium MUZA 2015 – Magdalena Abakanowicz. Kolejnym wyróżnieniem w tym roku jest zamieszczenie na plakacie promującym międzynarodową wystawę prac z papieru zdjęcia rzeźby artystki To projekt „Pulp and Fiction” realizowany przez Muzeum Sztuki w Izraelu. Na przełomie 2015 i 2016 uczestniczyła w wystawie zorganizowanej przez Ambasadę Japońską w Polsce „Oczarowani Japonią”. Rok 2016 obfitował w ważne wydarzenia artystyczne m.in. udział w Wystawie Lalek Artystycznych podczas Festiwalu Filmów Animowanych „Aminocje” w Bydgoszczy oraz w wystawie towarzyszącej XXVII Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej. Mirosława Truchta-Nowicka jest członkiem międzynarodowego stowarzyszenia artystów papierników „IAPMA”. Jest też współtwórczynią inicjatywy „Teatr”.


W kategorii: inne szczególne zasługi na rzecz Gminy Poczesna Syderyt otrzymała Maria Adamus, wrzosowianka, pochodząca z rodziny o tradycjach górniczych, od 1977aktywna działaczka Koła Gospodyń Wiejskich Wrzosowa, od 1987 do 20113 roku jako jego przewodnicząca. Od 1994 do 2006 roku radna gminy Poczesna. Do jej sukcesów można zaliczyć: uruchomienie ośrodka zdrowia w tzw. agronomówce, dofinansowanie modernizacji sali gimnastycznej, wyczyszczenie stawów w Lasku Wrzosowskim, budowę chodników przy ul. Strażackiej i Szkolnej, skanalizowanie części ulic Polnej i Długiej z przyłączem do oczyszczalni ścieków w Hucie Starej B. Pani Maria stała się rzecznikiem remontu budynku szkoły we Wrzosowej. Za swoje zaangażowanie pani Anna otrzymała liczne podziękowania i dyplomy.

W tej kategorii Syderyt otrzymała także Regina Krzyczmonik, urodzona pocześnianka. Przez 25 lat była przewodniczącą Koła Emerytów i Rencistów w Poczesnej. Pani Regina, podsumowując działalność, przekłada zrealizowane zadania na liczby: 253 spotkania, 93 wycieczki, 37 wyjazdów letnich i zimowych, 81 zabaw tanecznych, 32 pikniki, 175 imprez świątecznych i okolicznościowych. Od lat jest także filarem zespołu śpiewaczego „Kwiaty Jesieni” przy Gminnym Ośrodku. – Jestem wdzięczna naszym lokalnym władzom za wszelką pomoc, szczególnie dziękuję moim koleżankom i kolegom z zarządu, którzy wspierają mnie we wszystkich przedsięwzięciach. Nagroda jest swoistym ukoronowaniem mojej społecznej działalności – mówi Regina Krzyczmonik.


W kategorii: sport, zdrowie, opieka społeczna i ochrona środowiska wyróżnienie przyznano KS Olimpia Huta Stara B. Klub powstał 26 stycznia 1967 roku z inicjatywy Mirosława Cabana, Wiktora Sochańskiego, Romana Marszałka i Jana Mendla pod nazwą jako Zespół Sportowy Olimpia. Pierwszym prezesem został Wiktor Sochański, pierwszym trenerem drużyny – Jan Orzechowski, który szkolił zawodników do roku 1974. Pierwszy mecz rozegrano 27 sierpnia 1967 w Kościelcu z tamtejszym Lotnikiem. Od sezonu 1990/1991 przez koleje cztery lata zespół Olimpii występował w klasie Okręgowej. Od roku 1995 przez kolejne dwadzieścia sezonów grał na boiskach klasy ,,A", zaliczając mały epizod przez dwadzieścia cztery miesiące w klasie ,,B''. W tym samym roku prezesem klubu został Krzysztof Ujma – obecny wójt gminy – który stał się rzecznikiem poprawy jakości działania m. in. poprzez przeprowadzenie remontu boiska KS OLIMPIA. W tym roku Klub świętował 50-lecie.
Prezes KS Olimpia Huta Stara B Jarosław Włazło i wiceprezes Łukasz Kwiatkowski są mile zaskoczeni, ale i dumni z wyróżnienia. – Tym akcentem docenia się lata pracy wielu ludzi. Cieszymy się, że możemy działać w klubie na rzecz lokalnej społeczności, że coraz większa grupa dzieci i młodzieży uczestniczy w zajęciach sportowych. Przed nami dalsza praca, stawiamy na kształcenie i rozwój młodych ludzi. Pragniemy podziękować wójtowi Krzysztofowi Ujmie za wsparcie, zawsze stara się nam podać pomocną dłoń – powiedział Jarosław Włazło


GAW


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl