Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 17 stycznia 2019
Antoniego i Rościsława
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 3 (1402) 2019-01-17
  W NUMERZE:
» Otwarcie budynku schroniska dla bezdomnych w Lubojence
» SŁUŻBA ZDROWIA. Nowy szpital w Częstochowie
» Opłatek Klubu Seniora AZS
» PO INTERWENCJI GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ. Czyszczą miejsca parkingowe


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
ekologia
GŁOS CZYTELNIKA. …jak powstaje takie serce?
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
…serce z drzew powstaje, gdy właściciel terenu (tutaj parafia Przybynów) zamiast wyciąć (zgodnie z obecną ustawą Szyszki) piękne drzewa, poddaje je zabiegowi CIĘĆ PIELĘGNACYJNYCH, a bystry obserwator potrafi z tych drzew zrobić ujęcie symbolizujące: przywiązanie do tradycji, umiłowanie przyrody oraz afirmację dla zdrowego rozsądku. Ja te pojęcia wyniosłem z rodzinnego domu oraz z lekcji języka polskiego w moim technikum na Targowej.

Czy jest jakieś wyjście z sytuacji? Moim zdaniem tak!
Wyobraźmy sobie sytuację: petent zgłasza się do miejscowego urzędu z prośbą o wycięcie drzewa na jego posesji. Zgodnie ze starą ustawą urzędnik w większości przypadków wyraża zgodę zobowiązując (niejako dla rekompensaty) wnioskodawcę do posadzenia „x” młodych drzewek.
Ekologicznie, to żadna rekompensata. Wycięcie 100-letniego drzewa powoduje likwidację lokalnego ekosystemu. Nie pomoże tu posadzenie nawet 100 młodych drzewek, bo na nich ptaki lub wiewiórki nie założą gniazd, nie zamieszka tam żaden rohatyniec jelonek, czy koziróg bo dla tych zwierząt to pustynia.

Co można zrobić?
W ramach zmian w ustawie wystarczy umożliwić gminom pomoc obywatelowi przy dokonaniu cięć pielęgnacyjnych przy pomocy lokalnych OSP wyposażonych w piły łańcuchowe i dziarskich młodych strażaków palących się do ćwiczeń. Jak nie mają pił i zwyżek (OSP) to przy okazji dobrze byłoby doposażyć, bo w końcu kto ściąga koty i szerszenie z drzew i strychów?


Materiał ukazał na stronie: "Częstochowska Gazeta Ekologiczna" (wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.MAREK MORZYK, prezes Stowarzyszenia Ekorozwoju Zie


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl