Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 23 maja 2018
Iwony i Dezyderego
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   

  Nr 20 (1367) 2018-05-17
  W NUMERZE:
» Raków nadal w grze o Lotto Ekstraklasę!
» JANÓW. Pustynne biegi i marsz
» Skra rozpoczyna walkę w regionalnym Pucharze Polski
» Czepkowanie na AJD
» Więcej środków na budżet obywatelski w 2019 roku dzięki staraniom Klubu Prawo i Sprawiedliwość w Częstochowie.
» 2500 złotych i szansa na pracę w branży. Na studentów i absolwentów czekają staże w Press Glass
» SZKOLNICTWO WYŻSZE. Mamy w Częstochowie Uniwersytet
» W rocznicę 90. urodzin Janusza Gniatkowskiego
» ,,Zbigniew Herbert w szkole i bibliotece"
»  Na co uważać przy pożyczce?

» POLECAJĄ MARGINESY
»  Majowe „Ladies Night” to „Pozycja obowiązkowa” w kalendarzu każdej kobiety!
» Regionalny Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w konkursach
»  1 miesiąc ciąży
» BONA FIDE. Chronić żołnierskie groby
» PERYSKOP. Wszystko do czasu
» Groźna grypa – zgony, których można było uniknąć wywiad z ekspertem
» 40 lat "SPLOTU"
» Tydzień życia z niepełnosprawnością
» Dzień strażaka w Szkole Pożarniczej
» Konferencja naukowa: Maskarada historyczna: Aleksander hr. Fredro i Napoleon Bonaparte
» Aż 3 majowe pokazy przedpremierowe pokazy w Cinema City! Uczta dla każdego kinomaniaka!
» Wóz strażacki dla strażaków
» ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE Z POSŁEM
» Husaria. Broń wschodnia
» ZDROWE NAWYKI CHRONIĄ PRZED OTYŁOŚCIĄ
» Spektakl na setną roczniće urodzin Janusza Różewicza
» Kto powstrzyma Szwedów w Poznaniu?
» Turystyczna Majówka w Bystrzanowicach Dworze
» Finał Pól Nadziei
» XXX Regionalne Spotkania z Poezją i Prozą Wrażliwość na słowa
» Startuje rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych!
» SZKOŁA PODSTAWOWA NR 41 W CZĘSTOCHOWIE. Szkoła z przyszłością i dla dzieci
» Worek medali dla Klubu z Blachowni
» Polska can into space!
» Kask, który uratował życie
» Wydawnictwo Replika poleca: ,,Dwa zwykłe słowa
» Częstochowski Viking Nordic Team nadal w świetnej formie
» 18 maja w OPK "Gaude M" w Częstochowie wystąpił Max Garcia Conover
»  Koncerty na Zamku – Magia Bułgarii


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

praca w Czestochowie.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Karol-prawoJazdy-int.jpgr e k l a m a
edukacja
Reforma oświaty
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
– Przebieg pierwszego etapu wdrażania reformy oświaty w województwie śląskim przebiega w dobrym tempie. Do 2 marca 2017 roku do Kuratorium Oświaty wpłynęły 193 uchwały w sprawie projektów dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego, co stanowi 95 procent ogólnej liczy uchwał do zaopiniowania – informowała podczas konferencji prasowej w Częstochowie, 3 marca 2017 roku, śląski kurator Oświaty Urszula Bauer. Czas na podjęcie uchwał samorządy mają do 31 marca 2017 roku.Na 36 powiatów w województwie śląskim 35 (97 procent) przekazało już uchwały w sprawie nowej sieci szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych. Nieco niższy jest wskaźnik dotyczący szkół podstawowych i gimnazjów – tu wpłynęło 158 uchwał na 167 gmin, co stanowi 94,6 procent ogółu. Na ten moment Kuratorium zaopiniowało 62 uchwały (32 procent), w tym pozytywne opinie uzyskało 28, pozytywne warunkowe (z propozycjami zmian Kuratorium) – 34.
W regionie częstochowskim wszystkie samorządy (43 jednostki), z wyjątkiem gminy Starczy, przekazały do Kuratorium uchwały do zaopiniowania. – Gmina Starcza uchwałę przekaże lada dzień, opóźnienie związane jest z harmonogramem posiedzeń Rady – tłumaczy kurator Urszula Bauer. Do 2 marca 2017 roku Kuratorium zaopiniowało 19 uchwał, przy tym 13 pozytywnie i 6 z warunkami. – W powiecie myszkowskim wszystkie uchwały zostały zaopiniowane. Z Poraja i Żarek – pozytywnie warunkowo; z Myszkowa, Niegowej, Koziegłów i powiatu myszkowskiego – pozytywnie. W powiecie kłobuckim zaopiniowanych zostało 6 uchwał, w częstochowskim – 4 (wszystkie pozytywnie). W powiecie lublinieckim zaopiniowano jedną uchwałę, z gminy Kochanowice – wylicza Kurator.
Warto tu dodać, że warunkowa opinia Kuratorium wiąże się z przedstawieniem przez Kuratora propozycji zmian w uchwale. Jeśli Rada przyjmie poprawki Kuratora Oświaty, to opinię uzna się za pozytywną, jeśli nie – za negatywną. Kurator Urszula Bauer zapewnia jednak, że niemal we wszystkich przypadkach zalecenia zmian przyjmowane są ze zrozumieniem. – W 90 procentach gmin koncepcje planów sieci szkół były przez organy prowadzące z nami konsultowane, czasem kilkakrotnie – stwierdza Urszula Bauer.
W niektórych gminach są jednak istotne problemy. Przykładem negatywnym jest gmina Żarki w powiecie myszkowskim. – Kuratorium zależy, aby edukacja dzieci była prowadzona w dobrych warunkach, bez konieczności zmianowości. W Żarkach natomiast radni zdecydowali o likwidacji tamtejszego gimnazjum, które mieściło się w nowo wybudowanym budynku, dostosowanym do potrzeb niepełnosprawnych osób. Są tam wspaniałe warunki lokalowe, boisko i hala sportowa, klasy wyposażone w nowoczesne środki edukacyjne, zaplecze kuchenne, świetlica, biblioteka, pracownia z 15 stanowiskami komputerowymi. I tej placówce władze gminy chcą zrobić żłobek, przedszkole lub jakąś inną instytucję – mówi kurator Urszula Bauer. Tę propozycję przyjęła odmownie. W swej opinii wskazała na zwiększenie liczby szkół podstawowych w Żarkach, poprzez przekształcenie tamtejszego Gimnazjum im. Jana Pawła II w ośmioletnią szkołę podstawową. Na to z kolei zgody nie wyraził samorząd gminy Żarki. Wystosował protest i chce sprawę skierować do Sądu Administracyjnego.
Trzeba tu zauważyć, że wygaszenie szkoły może nieść przykre konsekwencje dla nauczycieli, bowiem z chwilą likwidacji placówki (w przypadku gimnazjum będzie to za dwa lata) mogą oni stracić pracę. Dlatego Kurator Oświaty walczy o utworzenie drugiej szkoły podstawowej w Żarkach. W przypadku Częstochowy, gdzie już wiadomo, że Gimnazjum nr 17 będzie wygaszane, a zatem ulegnie likwidacji, nauczyciele mają pracę zachować. – Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk zapewnił mnie, że nauczyciele znajdą zatrudnienie w innych placówkach – powiedziała dyrektor Delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty w Częstochowie Alina Janowska. Jak dodała niebawem rozpocznie się drugi etap reformy, czyli przygotowanie nauczycieli do nowej podstawy programowej na nowy rok szkolny 2017/2018 dla klas pierwszych, czwartych i siódmych szkół podstawowych. Rozporządzenie w tej kwestii ukazało się 24 lutego 2017 roku w Dzienniku Ustaw.


Foto: W konferencji udział wzięły: śląski kurator Oświaty Urszula Bauer i dyrektor Delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty w Częstochowie Alina Janowska


URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl