Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 21 lutego 2019
Eleonory i Feliksa
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 8 (1407) 2019-02-21
  W NUMERZE:
» ŻOŁNIERZ WYKLĘTY – NIEZŁOMNY. Pamięci legendarnego „Warszyca”
» Bieg dla Andżeliki i Antosia.
» „Zielona Pracownia 2018”
» Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów
» Szczepienia kryterium przyjęć do żłobków i przedszkoli
»  Miasto ponowie rozpatruje wniosek Włodar Trade o zwiększenie produkcji
» Roksana Węgiel dla „Gazety Częstochowskiej"
» Wykład prof. Filipa Musiała
» Poczta Polska działa z myślą o swoich klientach
» PAMIĘCI PREMIERA JANA OLSZEWSKIEGO
» Jubileusz Mieczysława Hrehorowa
» WŁODARZE POWIATU CZĘSTOCHOWSKIEGO. „Mieszkańcy mogą liczyć na moją pomoc”
» Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej powróciła z krótkiego tournée w Portugalii trwającego od 1 do 4 lutego 2019 roku
» Ideologizacja w szkołach
» Wśród przyjaciół psy zająca zjadły
» Młodzież poznaje ludzi nauki
» Tutoring na Uniwersytecie
» Tutoring pomaga w rozwoju
» Wieczór 232. BÓG HONOR OJCZYZNA
» 100-lecie Polski Wolnej – luty 1919 r.
»  BOHATER KOŚCIOŁA I SOLIDARNOŚCI
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Gen. dyw. Wacław Teofil Stachiewicz
» ŻOŁNIERZ WYKLĘTY – NIEZŁOMNY. Pamięci legendarnego „Warszyca”
» ROCZNICA WYWÓZEK NA SYBIR
» Kartki z kalendarza – kartki lutego
» OBRAZY PRZESZŁOŚCI. Krystyna Kolińska-Sochaczewska
» MAPA HISTORII CZĘSTOCHOWY. Pamięci żołnierzy 27. Pułku Piechoty
» POLSKI KRÓL MARSZÓW. EDWARD MAJ
» SYDERYTY DLA ZASŁUŻONYCH
» Dlaczego pożyczamy coraz więcej?
» Kolejny alarm powodziowy na ul. Traktorzystów w Częstochowie
» Wyklęci za patriotyzm


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
edukacja
Reforma oświaty
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
– Przebieg pierwszego etapu wdrażania reformy oświaty w województwie śląskim przebiega w dobrym tempie. Do 2 marca 2017 roku do Kuratorium Oświaty wpłynęły 193 uchwały w sprawie projektów dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego, co stanowi 95 procent ogólnej liczy uchwał do zaopiniowania – informowała podczas konferencji prasowej w Częstochowie, 3 marca 2017 roku, śląski kurator Oświaty Urszula Bauer. Czas na podjęcie uchwał samorządy mają do 31 marca 2017 roku.Na 36 powiatów w województwie śląskim 35 (97 procent) przekazało już uchwały w sprawie nowej sieci szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych. Nieco niższy jest wskaźnik dotyczący szkół podstawowych i gimnazjów – tu wpłynęło 158 uchwał na 167 gmin, co stanowi 94,6 procent ogółu. Na ten moment Kuratorium zaopiniowało 62 uchwały (32 procent), w tym pozytywne opinie uzyskało 28, pozytywne warunkowe (z propozycjami zmian Kuratorium) – 34.
W regionie częstochowskim wszystkie samorządy (43 jednostki), z wyjątkiem gminy Starczy, przekazały do Kuratorium uchwały do zaopiniowania. – Gmina Starcza uchwałę przekaże lada dzień, opóźnienie związane jest z harmonogramem posiedzeń Rady – tłumaczy kurator Urszula Bauer. Do 2 marca 2017 roku Kuratorium zaopiniowało 19 uchwał, przy tym 13 pozytywnie i 6 z warunkami. – W powiecie myszkowskim wszystkie uchwały zostały zaopiniowane. Z Poraja i Żarek – pozytywnie warunkowo; z Myszkowa, Niegowej, Koziegłów i powiatu myszkowskiego – pozytywnie. W powiecie kłobuckim zaopiniowanych zostało 6 uchwał, w częstochowskim – 4 (wszystkie pozytywnie). W powiecie lublinieckim zaopiniowano jedną uchwałę, z gminy Kochanowice – wylicza Kurator.
Warto tu dodać, że warunkowa opinia Kuratorium wiąże się z przedstawieniem przez Kuratora propozycji zmian w uchwale. Jeśli Rada przyjmie poprawki Kuratora Oświaty, to opinię uzna się za pozytywną, jeśli nie – za negatywną. Kurator Urszula Bauer zapewnia jednak, że niemal we wszystkich przypadkach zalecenia zmian przyjmowane są ze zrozumieniem. – W 90 procentach gmin koncepcje planów sieci szkół były przez organy prowadzące z nami konsultowane, czasem kilkakrotnie – stwierdza Urszula Bauer.
W niektórych gminach są jednak istotne problemy. Przykładem negatywnym jest gmina Żarki w powiecie myszkowskim. – Kuratorium zależy, aby edukacja dzieci była prowadzona w dobrych warunkach, bez konieczności zmianowości. W Żarkach natomiast radni zdecydowali o likwidacji tamtejszego gimnazjum, które mieściło się w nowo wybudowanym budynku, dostosowanym do potrzeb niepełnosprawnych osób. Są tam wspaniałe warunki lokalowe, boisko i hala sportowa, klasy wyposażone w nowoczesne środki edukacyjne, zaplecze kuchenne, świetlica, biblioteka, pracownia z 15 stanowiskami komputerowymi. I tej placówce władze gminy chcą zrobić żłobek, przedszkole lub jakąś inną instytucję – mówi kurator Urszula Bauer. Tę propozycję przyjęła odmownie. W swej opinii wskazała na zwiększenie liczby szkół podstawowych w Żarkach, poprzez przekształcenie tamtejszego Gimnazjum im. Jana Pawła II w ośmioletnią szkołę podstawową. Na to z kolei zgody nie wyraził samorząd gminy Żarki. Wystosował protest i chce sprawę skierować do Sądu Administracyjnego.
Trzeba tu zauważyć, że wygaszenie szkoły może nieść przykre konsekwencje dla nauczycieli, bowiem z chwilą likwidacji placówki (w przypadku gimnazjum będzie to za dwa lata) mogą oni stracić pracę. Dlatego Kurator Oświaty walczy o utworzenie drugiej szkoły podstawowej w Żarkach. W przypadku Częstochowy, gdzie już wiadomo, że Gimnazjum nr 17 będzie wygaszane, a zatem ulegnie likwidacji, nauczyciele mają pracę zachować. – Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk zapewnił mnie, że nauczyciele znajdą zatrudnienie w innych placówkach – powiedziała dyrektor Delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty w Częstochowie Alina Janowska. Jak dodała niebawem rozpocznie się drugi etap reformy, czyli przygotowanie nauczycieli do nowej podstawy programowej na nowy rok szkolny 2017/2018 dla klas pierwszych, czwartych i siódmych szkół podstawowych. Rozporządzenie w tej kwestii ukazało się 24 lutego 2017 roku w Dzienniku Ustaw.


Foto: W konferencji udział wzięły: śląski kurator Oświaty Urszula Bauer i dyrektor Delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty w Częstochowie Alina Janowska


URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl