Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 18 października 2018
Łukasza i Juliana
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 42 (1389) 2018-10-18
  W NUMERZE:
» KONFERENCJA PRASOWA W SPRAWIE AFERY HYBRYDOWEJ W CZĘSTOCHOWIE
» CZĘSTOCHOWA. Trwa okupowanie sali sesyjnej. Prezydent uciekł z sali obrad. Czy boi się mieszkańców?


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
wywiady
Moda na historię
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Rozmawiamy z dyrektorem Zespołu Szkół Technicznych Rafałem Piotrowskim

Od kilku lat, systematycznie, Pana szkoła, przy współpracy z innymi placówkami, przeprowadza historyczno-patriotyczną edukację młodzieży. Zauważa się coraz większe uczestnictwo uczniów w Państwa przedsięwzięciach.
– Po raz kolejny realizujemy projekt o znaczeniu miejskim, gdzie jesteśmy jednym z organizatorów, obok Zespołu Szkół Odzieżowych czy Zespołu Szkół Gastronomicznych. Przedsięwzięcie pod nazwą „Częstochowa 1826-1914” odbywa się pod wyjątkową datą: 14 lutego, który jest dniem ustanowienia Armii Krajowej. W naszym projekcie pochylamy się nad wcześniejszymi dziejami naszego miasta. Chcemy, głosami naszych uczniów, przypomnieć losy miasta i jego mieszkańców w okresie zaborów. Zależało nam też, aby młodzież poprzez pryzmat swoich, często zawodowych szkół, spojrzała na dzieje miasta. Zajmujemy się sprawami kultury, społeczeństwa, gospodarki, przemysłu. Omawiamy rozwój architektury, motoryzacji oraz kolei – tu szeroko przybliżymy powstanie Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Są też referaty o pielgrzymach i ich wpływie na rozwój sytemu gastronomicznego, a także o modzie wieku XIX wieku. Mam nadzieję, że przekazanie obrazu Częstochowy przez młodych ludzi zachęci ich kolegów do pogłębiania wiedzy o swoim mieście.

Czy takie projekty faktycznie wpływają na postrzeganie młodych ludzi, czy czują się bardziej związani ze swoim miastem? Jak ocenia Pan ten aspekt, jako wieloletni pedagog?
– Przytoczę słowa doktoranta Uniwersytetu Opolskiego, który mówił o doktorze Władysławie Biegańskim. Podkreślił, że jeśli młodzi ludzie nie będą znali własnej, lokalnej historii, nie będą jej szanowali, to i inni nie będą jej wspominać i o niej mówić. Takie projekty zachęcają młodych do poszukiwań historii swoich przodków, a poprzez tę drogę idą dalej i zagłębiają się w losy swojej ojczyzny. To ich wiąże z miejscem, miastem, społecznością.

Przypomnijmy projekty, które Państwo przeprowadziliście.
– O szerszym znaczeniu to: „Częstochowianie w marszu do Niepodległej”, „Częstochowa czy Ojczyzna – to ziemia i groby”, „Częstochowa w czasie II wojny światowej”, zakończony wydaniem publikacji „Częstochowa w czasie dwudziestolecia międzywojennego”, i obecnie realizowany „Częstochowa 1826-1914”, który podsumujemy z końcem roku szkolnego. Tu również z myślą o szkołach planujemy wydanie publikacji popularno-naukowej.

Historia dla Pana Dyrektora ma szczególne znaczenie. Jak zrodziło się to zamiłowanie?
– To Katyń. W 2009 roku uczestniczyłem w wycieczce do Katynia po konkursie „Zło dobrem zwyciężaj”, poświęconym księży Popiełuszce. Wizyta w Katyniu wywarła na mnie istotne przemyślenia. Stwierdziłem, że jeśli pracuję jako nauczyciel muszę zaszczepiać miłość do ojczyzny i do tej dużej i małej wśród młodych ludzi. W Katyniu uświadomiłem sobie jak wielu młodych częstochowian oddało swe życie na Kresach, również za swą lokalną ojczyznę – Częstochowę. To stało się dla mnie wyznacznikiem, który zmobilizował mnie do podjęcia edukacyjnego patriotycznego wyzwania. I cieszy mnie, że historia stała się modna, o czym świadczą uczniowie coraz liczniej i chętniej uczestniczący w naszych projektach. I my, nauczyciele musimy to umieć wykorzystać.

Dziękuję za rozmowę.URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl