Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 18 października 2018
Łukasza i Juliana
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 42 (1389) 2018-10-18
  W NUMERZE:
» KONFERENCJA PRASOWA W SPRAWIE AFERY HYBRYDOWEJ W CZĘSTOCHOWIE
» CZĘSTOCHOWA. Trwa okupowanie sali sesyjnej. Prezydent uciekł z sali obrad. Czy boi się mieszkańców?


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
wywiady
Przywracać pamieć o Janie Pawle II
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Rozmawiamy z posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim, przewodniczącym Zespołu Parlamentarnego ds. Dziedzictwa Świętego Jana Pawła II przeprowadzona podczas posiedzenia Zespołu w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.

Panie Pośle, z jakim przesłaniem parlamentarzyści przybyli do Muzeum?
– Na ostatnim posiedzeniu Zespołu był obecny Pan dyrektor Krzysztof Witkowski, właściciel Muzeum. Przedstawił nam ideę instytucji. Zapytałem wówczas zgromadzonych: kto zna to Muzeum? Rękę podniosły dwie osoby, a zaznaczę, że sala była pełna. To mnie skłoniło do decyzji, aby kolejne zebranie Zespołu odbyło się właśnie w Muzeum.
Jakie wrażenia po zwiedzeniu Muzeum?
– Przeszły nasze najśmielsze wyobrażenia. To jest nie tylko oglądanie, to przeżywanie. Obecność Ojca Świętego czuje się tu namacalnie, jakby był ponownie wśród nas. Tutaj jest Jego duch. Każdy medal i każda rzecz mają swoją historię, a jest ich tu tysiące. Niezwykłym człowiekiem jest też Dyrektor Krzysztof Witkowski. Jego ogromna wiedza, zaangażowanie z jakim opowiada o zbiorze są pełne podziwu. Może o tych eksponatach opowiadać godzinami.

W jakim celu powstał Zespół?
– Żeby przywracać pamięć o Janie Pawle II. Niestety z pamięcią i przestrzeganiem zasad wpajanych nam przez Ojca Świętego ostatnimi czasy w Polsce nie było najlepiej. Jak się okazało, wszelkie stowarzyszenia, instytucje związane z osobą Jana Pawła II po raz pierwszy spotkały się dopiero na naszym Zespole. Wreszcie mieliśmy płaszczyznę wspólnoty. Nasza działalność ma bezpośrednie przełożenie na pracę Sejmu i Senatu. Zaczyna się dostrzegać potrzebę większego upowszechniania misji i dokonań naszego świętego Papieża. Aktualnie powstaje interaktywny portal internetowy z kompletną bazą wiedzy na temat Jana Pawła II, z różnych źródeł na świecie. To będzie zgromadzone w jednym miejscu i udostępniane bezpłatnie, a tworzone jest także z myślą o edukacji dzieci i młodzieży. Zakładamy, że portal będzie gotowy w 2020 roku na setne urodziny Jana Pawła II.

Czyli przed Państwem perspektywa wytężonej pracy. Jak widziałaby Pan Poseł współpracę z częstochowskim Muzeum?
– Wszyscy są zauroczeni Muzeum. To jest jedna ze stacji przystankowych o Ojcu Świętym, ale jakże kluczowa i wartościowa. A jeszcze nie dość powszechna w nawet w lokalnej świadomości. W Częstochowie jeszcze jest wiele osób, które nie znają Muzeum, a nawet nie wie, że takie Muzeum istnieje. Celem naszego Zespołu jest upowszechnianie wiedzy o tej instytucji, które jak się chce wiedzieć więcej o Janie Pawle II trzeba koniecznie odwiedzić będąc w Częstochowie. Ja z kolei mam ogromną kolekcję znaczków o Janie Pawle II, od pierwszego jaki wyszedł na świecie. Mój zbiór objechał wiele miast w Polsce.

Co w muzeum najbardziej zachwyciło Pana Posła?
– Tu są pamiątki osobiste, to są relikwie. Kropla krwi Papieża, jego osobiste rzeczy, które dotykał i pochodziły od niego – to są eksponaty bezcenne. Na pewno każdy, kto tu przyjedzie stanie się apostołem tego miejsca.
Dziękuję za rozmowę
URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl