Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 18 października 2018
Łukasza i Juliana
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 42 (1389) 2018-10-18
  W NUMERZE:
» KONFERENCJA PRASOWA W SPRAWIE AFERY HYBRYDOWEJ W CZĘSTOCHOWIE
» CZĘSTOCHOWA. Trwa okupowanie sali sesyjnej. Prezydent uciekł z sali obrad. Czy boi się mieszkańców?
» Czyszczenie jurajskich skał
» PRE_COP24: o polskich celach i priorytetach polityki klimatycznej
» KALENDARZ EKOLOGICZNY
»  36 milionów na budowę wałów przeciwpowodziowych


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
Recytacje niezwykłe
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
16 marca 2017 roku w gmachu Biblioteki Publicznej im. dr. W. Biegańskiego przy Al. NMP 22 w Częstochowie odbyła się druga odsłona Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego „Czarowanie Słowem”.Przedsięwzięcie zaistniało z myślą o dzieciach i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. – Oferta licznych konkursów jest zazwyczaj adresowana do uczniów bez problemów w nauce, często bardzo zdolnych. Takich inicjatyw brakuje dla dzieci niepełnosprawnością intelektualną, stąd nasz pomysł. Pragniemy zaprezentować możliwości naszych wychowanków i propagować wśród nich literaturę pięknego słowa. Ważna jest także integracja między szkołami, oczywiście dobra zabawa i zdrowa rywalizacja – podkreśla jedna z inicjatorek konkursu Katarzyna Hennig, nauczycielka w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Częstochowie. Przedsięwzięcie realizuje przy współpracy z koleżankami z Ośrodka: Moniką Karbowiak, Teresą Dudą i Dorotą Miłkowską.
Ponad czterdzieścioro dzieci recytowało wiersze największych polskich poetów. – Z wielką radością przyjmuję zaproszenia od instytucji opiekującymi się dziećmi z niepełnosprawnymi. Praca z nimi wymaga od nauczycieli wielkiego wysiłku i pomysłu, ale również dzieci w swój publiczny pokaz wkładają ogrom pracy. Ocena dzieci niepełnosprawnych jest trudną kwestią, trzeba docenić każdego. Każde spotkanie z takimi artystami napełnia mnie optymizmem, bo dzieci te udowadniają, że człowiek jak chce, to góry przenosi – mówi Danuta Króliszewska.

Dzieci oceniało jury w składzie: aktorka Teatru im. Adama Mickiewicza Czesława Monczka, artysta plastyk Danuta Króliszewska i wicedyrektor SOD Grzegorz Papalski. W pomoc przy konkursie zaangażował się także artysta malarz Marek Czarnołęcki, który wykonał podziękowania (obrazy) dla członków jury. Przy przedsięwzięciu chętnie pomaga też młodzież z Liceum im. C.K. Norwida. Dzięki uprzejmości dyrektor Beaty Grzanki konkurs odbywa się w Bibliotece Miejskiej. O słuszności przeprowadzania takiego konkursu świadczy duże zainteresowanie. Dzieci, aby pochwalić się swoimi możliwościami recytatorskimi na konkurs przyjeżdżają również spoza Częstochowy. Wśród uczestników byli także wychowankowie ośrodka w Herbach.
Praca z takimi dziećmi wymaga cierpliwości, ale także talentu pedagogicznego. – Nasze dzieci reagują na różne bodźce, wszystko może wybić je z rytmu. Na próbach mówią pięknie, ale podczas występu wszystko może je sparaliżować i nie są w stanie nic powiedzieć. Na pewno tego rodzaju występy dają im poczucie wiary we własne możliwości. Oczywiście każdy uczestnik konkursu dostaje nagrodę, aczkolwiek jury wyróżnia te najpiękniejsze recytacje – mówi Katarzyna Hennig.
Przy okazji rozmowy nauczycielka zwraca uwagę na niedostateczny system edukacji i opieki nad dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną. – Są one na ogół kształcone do 15 roku życia, potem odchodzą w zapomnienie. Za mało jest świetlic terapeutycznych, ośrodków, gdzie te takie osoby mogłyby później zaistnieć. Potrzebne są dla nich miejsca pracy. One nie chcą nic za darmo, chcą być społecznie użyteczne – zauważa nauczycielka. – Od naszych wychowanków uczymy się empatii, pokory, że nie jest najmądrzejszym na świecie i ciągle musimy rozwijać swój warsztat. Mówiąc słowami Mickiewicza dostrzegamy: „że trzeba patrzyć sercem, a nie rozumem” – stwierdza pani Katarzyna. Jak podkreśla, świadomość społeczna nadal wymaga edukacji. – Ludzi z niepełnosprawnością umysłową nie można się bać. Oni są inni, ale przecież wszyscy jesteśmy różni – konkluduje Katarzyna Hennig.

Na zdjęciu Katarzyna Hennig oraz Bartosz Każirinow ze swoją babcią Danutą Kalek


URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl