Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Sobota, 20 października 2018
Ireny i Kleopatry
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 42 (1389) 2018-10-18
  W NUMERZE:
» KONFERENCJA PRASOWA W SPRAWIE AFERY HYBRYDOWEJ W CZĘSTOCHOWIE
» CZĘSTOCHOWA. Trwa okupowanie sali sesyjnej. Prezydent uciekł z sali obrad. Czy boi się mieszkańców?
» Czyszczenie jurajskich skał
» PRE_COP24: o polskich celach i priorytetach polityki klimatycznej
» KALENDARZ EKOLOGICZNY
»  36 milionów na budowę wałów przeciwpowodziowych
» Święto Poczty Polskiej – 460 urodziny Narodowego Operatora
» UNIWERSYTET HUMANISTYCZNO-PRZYRODNICZY ZAPRASZA NA KONFERENCJĘ
» ,,Solidarność" popiera Artura Warzochę
» BOOSTER MŚP - I w Regionie Booster Małych i Średnich Przedsiębiorstw
» TEATR PIASKU TETIANY GALITSYNY - MAŁY KSIĄŻĘ
» Maraton horrorów w Cinema City
»  BIEG CHARYTATYWNY „WOLNOŚĆ NA 5”
» III Ponadregionalny Festiwal Piosenki Podwórkowej
» Niemiecka młodzież w krzepickim liceum
» MIESZKANIE PLUS – rusza w Częstochowie
» CZĘSTOCHOWA. Wmurowanie aktu erekcyjnego pod Sąd Rejonowy
» Dobre perspektywy trzeba umieć wykorzystać
» Pasowanie na ucznia
» Artystyczna służba
» Jasna Góra w drodze do Niepodległości
» PROMOCJA KSIĄŻKI
» UROKI KAMPANII SAMORZĄDOWEJ
» 19 października - rocznica męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki
» WSPANIAŁA AKCJA PARTIOTYCZNO-EDUKACYJNA - „Częstochowa w godle zaklęta”
» Ruszy przebudowa stadionu Raków
» Będą się uczyć jak zachować się podczas ataku terrporystycznego
» LIST DO REDAKCJI. Za głośno na Skrze
» Dopłaty: ARiMR wypłaciła ponad pół miliarda zł zaliczek
» Pomoc po suszy: ARiMR wypłaciła rolnikom ponad 403 mln zł


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
kultura
ODPOWIEDŹ URZĘDU MIASTA CZĘTOCHOWY DO ARTYKUŁU "PREZYDENT WŁADCA?"
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
PYTANIA "GCZ"
Dlaczego prezydent Częstochowy nie wyraża zgody na sprzedaż mieszkań w budynku zarządzanym przez ZGM TBS przy ul. Loretańskiej 14/16?

Proszę o wytłumaczenie, dlaczego natomiast prezydent wyraża zgodę na wykup mieszkań w 'bliźniaczym" budynku przy ul. Loretańskiej 10/12, również będącym w zasobach spółki miejskiej ZGM?

Jakie plany ma prezydent w stosunku do budynku, przy ul. Loretańskiej? Czy zamierza tam stworzyć blok mieszkań socjalnych?

ODPOWIEDŹ URZĘDU
Zmniejszający się zasób mieszkaniowy gminy, będący konsekwencją prowadzonej sprzedaży od wielu lat lokali na rzecz ich najemców powoduje, że decyzja o przeznaczeniu kolejnych gminnych nieruchomości do sprzedaży musi być głęboko przemyślana i uwzględniać obowiązki gminy z zakresu utrzymania gminnego zasobu lokali mieszkalnych. Mówiąc krótko – żeby miasto mogło realizować swoje zadania związane z zapewnieniem potrzebującym mieszkań komunalnych i realizacją sądowych wyroków eksmisyjnych do lokali socjalnych – nie może sobie pozwolić na dalsze szybkie zmniejszanie się zasobu mieszkań komunalnych.
Odtworzenie zasobu lokalowego, a więc budowanie nowych budynków mieszkalnych jest procesem długotrwałym i kosztownym, tymczasem liczba oczekujących na przydział komunalnego lub socjalnego lokalu jest bardzo długa - to około 1 500 osób. Wśród oczekujących są rodziny, osoby samotne, niepełnosprawne…Większość oczekujących ma wyroki sądu nakazujące eksmisję z dotychczas zajmowanych lokali z orzeczeniem o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego, który powinna zapewnić gmina (ok. 1100 osób/rodzin). Podobnie jak inne gminy, Częstochowa nie ma wystarczającej liczby takich lokali (obecna ogólna liczba lokali socjalnych to ok. 600), więc musi np. płacić odszkodowania właścicielom prywatnych kamienic, w których mieszkają osoby z wyrokami eksmisyjnymi.
Koszt budowy jednego nowego niewielkiego mieszkania na przykładzie ostatnio oddanego budynku przy ul. Pułaskiego to prawie 144 tys. zł. Tymczasem zgodnie z ulgami zawartymi w uchwałach Rady Miasta tej wielkości mieszkania gmina sprzedaje najemcom nawet za ok. 20 tys. zł (cena metra kwadratowego zgodnie z ostatnim operatem szacunkowym to 2 - 2,4 tys. zł; do tego w zależności od wieku budynku dochodzą ulgi – od 65 do 80 procent). Za 20 tys. zł na pewno nikt nie wybuduje nowego mieszkania…
Na rzecz najemców mieszkań komunalnych w 2016 roku sprzedano 185 mieszkań (w 2015- 348, w 2014 – 319). W 2016 powstał jeden nowy blok przy ul. Pułaskiego – 32 mieszkania (jego koszt to 4,6 mln zł). W planach jest w tym roku rozpoczęcie budowy kolejnego, na 60 mieszkań, a następnie przy ul. Syrokomli – na 24 mieszkania. Ostatnio ZGM podpisało umowę na budowę – za 3,5 mln zł - nowego czynszowego bloku dla 24 rodzin przy ulicy Kontkiewicza, ale to będzie propozycja na zasadach TBS, czyli dla rodzin, które będą mogły płacić nieco większy czynsz niż w typowych blokach komunalnych.
Mimo kolejnych inwestycji i corocznego „odzysku” kilkudziesięciu mieszkań komunalnych trudno miastu zrealizować potrzeby mieszkańców, zwłaszcza że co pewien czas zdarzają się sytuacje, w których priorytetowo trzeba znaleźć lokale dla osób wykwaterowywanych z budynków znajdujących się w złym stanie technicznym i stopniowo wyłączanych z użytkowania (przykładem może być ostatnio np. Dom Księcia).

Mając wszystkie powyższe okoliczności na względzie, a także przepisy ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (art. 12 i 13) postanowiono o pozostawieniu w zasobie komunalnym lokali w budynkach, w których dotychczas sprzedaż nie była prowadzona. Dotyczy to między innymi budynku przy ul. Loretańskiej 14/16. Najemcy komunalnych lokali mieszkalnych, w budynkach, w których nie prowadzi się sprzedaży, mogą korzystać z lokalu na zasadach określonych w umowie najmu.

Sprzedaż lokali na rzecz ich najemców jest więc obecnie kontynuowana tylko w budynkach, w których w latach wcześniejszych sprzedaż taka została rozpoczęta. Do tej części zasobu należy budynek przy ul. Loretańskiej 10/12, w którym pierwszy lokal sprzedano już w 2005 r.
Rozumiejąc sytuację lokatorów z ul. Loretańskiej 14/16, którzy mieli plany wykupu mieszkania z bonifikatą i mogą się czuć nieco poszkodowani w stosunku do lokatorów z pobliskiego bloku, którzy taką możliwość mają, trzeba – w ocenie sytuacji – uwzględniać też interes publiczny i zrozumieć położenie miasta, które musi zachować sobie możliwość realizacji zadań własnych.

Dodam, że nie ma planów przekształcania mieszkań w budynku przy ul. Loretańskiej na lokale socjalne.

 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl