Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 21 listopada 2018
Janusza i Konrada
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 47 (1394) 2018-11-22
  W NUMERZE:
» Prawo i Sprawiedliwość rządzi w Sejmiku Województwa Śląskiego


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Dzieci z Miedźna wśród laureatów konkursu „Planeta Energii”!
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Niezwykłą kreatywnością i zaangażowaniem wykazali się uczniowie z klasy III A ze Szkoły Podstawowej im. Wołyńskiej Brygady Kawalerii w Miedźnie, którzy wraz z nauczycielką Urszulą Mazurek-Deską dołączyli do grona laureatów „Planety Energii” – programu organizowanego przez Grupę Energa od ponad 7 lat. W nagrodę za realizację najciekawszych lekcji o prądzie Częstochowę odwiedzi mobilne centrum nauki, które odkryje przed dziećmi kolejne naukowe ciekawostki.


Lekcja z elektrykiem, przygotowanie prac plastycznych zawierających propozycje pomysłów na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, udział w szkolnych warsztatach „Fizyka dla smyka” czy spotkanie z ratownikiem medycznym – to tylko niektóre z pomysłów zrealizowanych przez najmłodszych z Miedźna podczas „Planety Energii”, konkursu propagującego wiedzę na temat energii elektrycznej.

W jego ramach dzieci z klas I-III szkół podstawowych uczyły się m.in. skąd bierze się prąd i jak trafia do naszych domów, w jaki sposób bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych oraz jak prawidłowo zachowywać się w pobliżu obiektów energetycznych. Nowością siódmej edycji programu były zagadnienia związane z optyką. Dzieci w ciekawy sposób uczyły się np. o świetle odbitym, gdzie wiedzę zdobywały na przykładzie ratujących życie odblasków. Dzięki „Planecie Energii” wiedzę o energii elektrycznej zdobyło już ponad 270 tys. dzieci, a mobilne centrum nauki przygotowane pod okiem dra Tomasza Rożka – ambasadora „Planety Energii”, fizyka, popularyzatora nauki oraz gospodarza programu „Sonda 2” emitowanego w TVP 2, odbyło 100 wizyt w całej Polsce.

Kreatywnie o energii w Miedźnie

Warunkiem udziału w konkursie było przeprowadzenie co najmniej trzech autorskich zajęć lekcyjnych na temat prądu, których efekty zostały zaprezentowane w sprawozdaniach. Do udostępnionych przez Energę propozycji scenariuszy lekcji uczestnicy z Miedźna podeszli twórczo i nowocześnie, realizując pomysły wysoko ocenione przez jury pod przewodnictwem dra Tomasza Rożka, wyróżniające się pośród ponad 400 zgłoszeń.

Dzięki temu Częstochowę, która posiada jeden z dwóch najmłodszych systemów komunikacji tramwajowej na terenie Polski uruchomiony w 1959 roku, znalazła się na tegorocznej trasie mobilnego centrum nauki „Planeta Energii”. Dodatkowo zwycięska klasa otrzyma laptopa z oprogramowaniem edukacyjnym i zestaw klocków konstrukcyjnych.

– Bardzo cieszymy się ze zwycięstwa w VII edycji „Planety Energii”, gdyż jest ono zwieńczeniem naszych trzyletnich działań w ramach programu, realizowanych głównie na zajęciach pozalekcyjnych – mówi pani Urszula Mazurek-Deska, nauczycielki klasy III A ze Szkoły Podstawowej im. Wołyńskiej Brygady Kawalerii w Miedźnie. – W klasie pierwszej zrealizowaliśmy część proponowanych scenariuszy, rok później zrealizowaliśmy już wszystkie i wzbogaciliśmy je własnymi pomysłami. Dzięki nim otrzymaliśmy wyróżnienie i możliwość odwiedzin planetowego miasteczka podczas wizyty w Czerwionce-Leszczynach. W tym roku wspólnie postanowiliśmy, że spróbujemy ponownie. Do projektu „Planeta Energii” zaprosiliśmy osoby spoza szkoły, które zawsze służyły radą i pomocą. W ten sposób zrealizowaliśmy ciekawe zajęcia np. z udziałem wujka jednego z uczniów, który jest ratownikiem medycznym i dziadka ucznia – emerytowanego elektryka-pasjonata.

Naukowe miasteczko pełne pozytywnej energii

Założenia projektu „Planeta Energii” uwzględniają istotną rolę zabawy w procesie rozwoju i edukacji najmłodszych dzieci. Ale program Grupy Energa to nie tylko rozrywka, to przede wszystkim zdobywanie bezcennej wiedzy, wpisujące się w konfucjańskie motto „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem”.

– Temat energii elektrycznej jest dość trudny, zwłaszcza dla najmłodszych dzieci, które w szkole rzadko mają okazję przyjrzeć się mu bliżej. Zajęcia o prądzie, szczególnie w popularnonaukowej formie, są dla najmłodszych nie lada atrakcją. Dzieci zostały zaangażowane w ciekawe doświadczenia, które rozbudziły ich wyobraźnię, dzięki czemu zdobycie nowej wiedzy było o wiele łatwiejsze. Zajęcia przeprowadzone podczas siódmej edycji „Planety Energii” to świetny dowód na to, że nauka i dobra zabawa z powodzeniem mogą iść w parze. To naprawdę działa! – mówi Tomasz Rożek. – Przekonają się o tym także goście mobilne centrum nauki Grupy Energa, które wiosną odwiedzi 10 miast. Wizyta miasteczka to nagroda nie tylko dla zwycięskiej klasy, ale też dla mieszkańców – zarówno tych najmłodszych, jak i starszych. Już dzisiaj zapraszam wszystkich do zdobywania wiedzy na „Planecie Energii”! – dodaje.

W miasteczku „Planeta Energii” teoria łączy się z praktyką poprzez eksperymenty, doświadczenia, pokazy, interaktywne zabawy i quizy z nagrodami. Na dzieci czeka tam mnóstwo niecodziennych eksponatów, jak np. kołyska Newtona czy induktor Ruhmkorffa. Mobilne centrum nauki będą mogli odwiedzać nie tylko laureaci konkursu, ale wszyscy mieszkańcy Częstochowy oraz Miedźna i okolic. Szczególnie gorąco Grupa Energa zaprasza dzieci, dla których przygotowała najwięcej atrakcji.

Częstochowa to jedno z dziesięciu miast, w których gościć będzie „Planeta Energii”. W maju i czerwcu mobilne centrum nauki odwiedzi także: Cieszyn, Chojnice, Elbląg, Kielce, Kwidzyn, Racibórz, Sieradz, Tarnobrzeg i Turek.


r


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl