Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 17 stycznia 2019
Antoniego i Rościsława
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 3 (1402) 2019-01-17
  W NUMERZE:
» Otwarcie budynku schroniska dla bezdomnych w Lubojence
» SŁUŻBA ZDROWIA. Nowy szpital w Częstochowie
» Opłatek Klubu Seniora AZS


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
kultura
III MIĘDZYNARODOWY KONKURS ARTYSTYCZNY. Pejzaż współczesny
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
7 kwietnia 2017 roku w Miejskiej Galerii Sztuki odbył się wernisaż trzeciej edycji Międzynarodowego Konkursu Artystycznego „Pejzaż miejski”, organizowanego przez Związek Polskich Artystów Plastyków w Częstochowie. Wpłynęło nań 136 zgłoszeń z całej Polski, a także z Ukrainy, Iranu i Czech. Temat stał się dla wielu artystów impulsem do kreacji o nowatorskim spojrzeniu na absolut pejzażu, jego symbolikę i współistnienie z człowiekiem.– Sposób interpretacji współczesnego obrazu to efekt wielokrotnego przetwarzania prostego tematu: pejzaż. Przez różne nurty, też przez wewnętrzną transformacje. Ale pierwowzorem jest pejzaż. I o to nam chodzi. Zależy nam na tym aby pokazać nowoczesne trendy w sztuce, w jaki sposób artyści XXI wieku realizują temat, który od wieków był inspiracją dla twórców, od początku gdy istniej sztuka. Początkowo był tłem, z czasem wybił się na temat główny, stając się także źródłem nowych kierunków i stylów w sztuce, jak na przykład impresjonizmu. Nie chcemy negować tradycyjnego podejścia, ale jednocześnie chcemy, aby artyści pokazali to co dzieje się we współczesnej sztuce – mówi komisarz wystawy dr hab. Krystyna Szwajkowska.
Grand Prix (Nagroda Urzędu Miasta Częstochowy oraz Statuetkę ZPAP) jury przyznało Andrzejowi Rachoniowi za tryptyk „Pejzaż prowincjonalny”. Drugie miejsce (Nagroda Urzędu Miasta Częstochowy oraz Statuetkę ZPAP Oddział Częstochowski) otrzymała Magdalena Szczęśniak za obraz „Łódka”, trzecie (Nagroda Urzędu Miasta Częstochowy, Statuetka ZPAP i Nagroda Dyrektora Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie ) – Emilia Pitucha za :Miasto I – obraz obiektów nieruchomych”. Wyróżnienia otrzymali: Agnieszka Jankowska, Magdalena Gogół, Magdalena Hanysz-Stefańska, Joanna Trzcińska i Andrzej Jan Bator.
Wystawa ma charakter interdyscyplinarny. Przeważa malarstwo (olej, pastel, akryl), różne techniki graficzne, rysunek, fotografia, quilling. – Mamy wrażenie, że coraz więcej artystów jest zainteresowanych naszym konkursem i otrzymuje coraz lepsze prace. Trzecia edycja jest z pewnością najbardziej różnorodna – ocenia K. Szwajkowska.
W wystawie uczestniczyli także twórcy częstochowscy. – Temat przepiękny, temat morze, od lat był jest i będzie. Świat się zmienia, toteż i poszukiwania artystów idą w różnych kierunkach, co jest rzeczą naturalną. Dla mnie nie wszystkie prace są poprowadzone w kierunku współczesny, mimo zastosowanych uproszczeń w linii i kolorystyce. Jest też sporo prac w których widać zakorzenienie w tradycyjny, przedstawieniowym malarstwie. Ale chyba nie da się uciec od tego. Tu z niczym nowym, zaskakującym się nie spotkałam. Gdzieś już to widziałam, oglądałam , sięgając do historii sztuki. Cieszę się, że mogę uczestniczyć w takiej prezentacji, bo temat jest mi bliski memu sercu, że mogę znaleźć się w gronie tylu artystów. Nie ukrywam, że cały czas się uczę i każda wystawa jest dla mnie źródłem nowych doświadczeń – mówi Beata Bebel-Karankiewicz.URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl