Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 19 listopada 2018
Elżbiety i Seweryna
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 46 (1393) 2018-11-15
  W NUMERZE:
» MUZEUM MONET I MEDALI JANA PAWŁA II - ZAPRASZA
»  100 lat Niepodległości w Częstochowie. Było biało-czerwoni i radośnie
» „Święta miłości kochanej ojczyzny, czują cię tylko umysły poczciwe”
» IZBA REGIONALNA – WIELKIE OTWARCIE NA 100 LAT NIEPODLEGŁEJ
» Zaproszenie na charytatywny bal w Olsztynie
» POMOC DLA POLAKÓW NA WILEŃSZCZYŹNIE. Wielkie pakowanie darów
» Krzysztof Świertok świętuje 25 lat pracy na Jasnej Górze
» Dolina Miłosierdzia: rekolekcje ze św. Hildegardą
» Dzień Pluszowego Misia 2018


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
GMINY I POWIATY
Wieczornica patriotyczna poświęcona lokalnym Bohaterom i Żołnierzom Wyklętym
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
25 marca 2017 roku w Klubie Mieszkańca w Zawadzie, w gminie Kłomnice, w otwarto wystawę „Oni walczyli o naszą wolność”, na której zaprezentowano zbiory Kazimierza Musiała. W oficjalnym otwarciu uczestniczył poseł na Sejm RP Szymon Giżyński.

Ekspozycję, na którą składają się pamiątkowe dokumenty i zdjęcia żołnierzy AK oraz Żołnierzy Wyklętych, działających na terenie wsi i gminy, będzie można oglądać przez miesiąc.
Kolejnymi punktami „Wieczornicy Patriotycznej” był spektakl teatralny „Opowieści z lasu”, powstały na bazie książki Januarego Bartkiewicza pt. „Las”. W przedstawieniu, w reżyserii i na podstawie scenariusza Dawida Chybalskiego, udział wzięli Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Las”, grupa teatralna GOK „Dratwa” oraz Chór „Promyk nadziei” z Zespołu Szkół w Zawadzie, pod kierunkiem Ewy Baran. Tematyką przedstawienia są wspomnienia mieszkańców Zawady, w szczególności rodziny Bartkiewiczów, z czasu II wojny światowej oraz okresu powojennego.
Poseł Szymon Giżyński dziękując za zaproszenie organizatorom wydarzenia podkreślił ważność tego typu działań. – To jest budowanie świadomości historycznej i patriotyzmu. Swą cenną, lokalną cegiełką dokładacie Państwo niepodważalną wartość do ogólnonarodowego dzieła umiłowania Ojczyzny – powiedział poseł Szymon Giżyński.
Po spektaklu odbyła się dyskusja tematyczna z historykami i lokalnymi pasjonatami historii, której przewodził badacz i znawca historii regionu Kazimierz Musiał. Wieczornicę zakończony Apelem Poległych, przygotowanym przez Walentynę Wilk i Kazimierza Musiała.
Wieczornicę przygotowali: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kłomnicach, Gminny Ośrodek Kultury w Kłomnicach, Kazimierza Musiał, Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „Dratwa”, Zespół Szkół w Kłomnicach, Zespół Szkół w Zawadzie, Stowarzyszenie „Jedność w działaniu”. Wydarzenie odbyło się w ramach Programu Aktywności Lokalnej Projektu Partnerskiego „Drużyna Powiatu”. A nad całością czuwały: kierownik GOPS Anna Kubalska, dyr. GOK Katarzyna Sosnowska oraz koordynatorka Programu Aktywności Lokalnej, pracownik GOPS Małgorzata Szafraniec.
GAW


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl